2022 m. archeologinių kasinėjimų metu nedideliame Creuzier-le-Neuf miestelyje, esančiame į šiaurę nuo Vichy, Prancūzijoje, buvo aptiktas senovės keltų nekropolis. Po trejus metus trukusių kruopščių konservavimo darbų ekspertai dabar paskelbė, ką surado šioje vietoje.
Nekropolį sudarė maždaug 650 kvadratinių metrų plotas, jame buvo daugiau kaip 100 kapų – tačiau dėl rūgštaus dirvožemio nė vienas kūnas neišliko. Pati vieta datuojama maždaug 2300 metų. Nepaisant to, kad kūnų nebuvo, išliko daug senovinių artefaktų, įskaitant keramiką, papuošalus, metalinius papuošalus ir kremacijos urnas.
Vis dėlto pats reikšmingiausias radinys – retas kalavijų rinkinys, kurio panašių pavyzdžių Europos archeologijos metraščiuose yra nedaug.
Keltų nekropolis
Prancūzijos nacionalinio prevencinių archeologinių tyrimų instituto (INRAP) pranešime teigiama, kad 2022 m. atlikdami prevencinius archeologinius tyrimus mokslininkai pirmą kartą aptiko didžiulė nekropolį – panašaus dydžio kaip ir kiti Šampanėje bei Burgundijoje.
Jie nerado jokių žmonių palaikų, nors laidojimo urnoje rasta viena kremacija. Tačiau, nors tyrėjai negalėjo atlikti antropologinių tyrimų, jie rado daug senovinių lobių, kuriuos galėjo išanalizuoti. Šiuos tyrimus jie vykdė pastaruosius trejus metus, o balandžio 15 d. paskelbė rezultatus.
Archeologai nustatė, kad nors žmonių palaikų ir nebuvo, daugelyje kapų buvo metalinių papuošalų – iš tikrųjų beveik pusėje. Daugelis iš jų buvo uždaro tipo žiedai arba apyrankės su paslėptais užsegimais. Kai kurios iš jų buvo pagamintos iš paprastų supintų lydinio strypų, tačiau kitos turėjo daugiau puošybos elementų ir sudėtingų raštų.
Archeologai taip pat rado 18 segių, kurios laikui bėgant buvo smarkiai pažeistos. Šias seges reikėjo nedelsiant konservuoti ir rekonstruoti, o tai sėkmingai pavyko padaryti Vienos CREAM laboratorijos mokslininkams. Vienoje iš šių segių puošė nupoliruotas brangakmenis ir diskas su sidabro lapeliu bei kaltiniais repoussé motyvais.
Dviejuose kapuose taip pat rasta keletas metalinių objektų, kurie buvo įstrigę oksiduotoje masėje. Toliau dirbant paaiškėjo, kad šie daiktai – tai kalavijai, kurie po daugiau nei dviejų tūkstantmečių vis dar buvo su makštimis.
Įspūdingi senoviniai kalavijai
Kalavijai buvo rasti puikios būklės, ir pažymima, kad pirmasis kalavijas yra „neabejotinai įspūdingiausias objektas“, rastas šioje vietoje. Šio kalavijo makštys turėjo būti nešiojamos prie liemens, ir tiek makštys, tiek rankena buvo pagamintos iš vario lydinių bei papuoštos dekoratyviniais dirbiniais, įskaitant įvairius raštus ir, tikėtina, stiklą.
Kalavijas turi smailas ašmenis su geležine „antena“ ir varinėmis sferomis. Jis inkrustuotas pusmėnuliniais ir apskritais raštais, primenančiais apie IV a. pr. m. e. pradžioje paplitusias madas.
Antrasis kalavijas taip pat buvo skirtas nešioti prie juosmens – tai liudija prie makštų pritvirtinti žiedai. Tačiau šis ginklas buvo ilgesnis ir neturėjo jokių ornamentų, tačiau prie jo buvo išlikusių audinio atraižų, kurios galėjo būti karto palaidoto asmens drabužių dalys – o galbūt apsiausto ar dėklo.
Europoje rasta nedaug analogiškų kalavijų, todėl šie ginklai yra ypač įdomus radinys, suteikiantis unikalią galimybę susipažinti su keltiška Prancūzijos praeitimi, rašo INRAP.