Praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje Kremlius pradėjo subtilią dezinformacijos kampaniją, kuria siekė savo naująjį naikintuvo „Su-34“ prototipą pateikti kaip jūrinės aviacijos priemonę – nors jis niekada nebuvo pritaikytas operacijoms lėktuvnešiuose.
Šios pastangos yra ryškus pavyzdys, kaip Rusija jau seniai naudoja vizualines manipuliacijas ir selektyvų duomenų nutekinimą, kad formuotų tarptautinį požiūrį į savo ginklų programas.
Aptariamas prototipas, pažymėtas kaip „T-10V-1“, 1990–1991 m. atliko pirmąjį skrydžio bandymų etapą. Dėl priežasčių, kurių rusų šaltiniai niekada iki galo nepaaiškino, keli bandomieji skrydžiai vyko virš Juodosios jūros – ypač netoli lėktuvnešio, vėliau pervadinto į „Admirolą Kuznecovą“.
Yra bent viena nuotrauka, kurioje matyti, kaip „Su-34“ prototipas imituoja tūpimą ant „Admirolo Kuznecovo“, leisdamasis link lėktuvnešio. Nors lėktuvas neturėjo nusileidimui lėktuvnešyje būtinų konstrukcinių savybių, šis inscenizuotas manevras suteikė Rusijai vaizdinės medžiagos, pagrindžiančios pasakojimą, kad kuriama jūrinė naikintuvo versija.
Per tarptautinį debiutą 1995 m. Paryžiaus aviacijos parodoje šis orlaivis buvo pristatytas kaip „Su-32FN“, o „FN“, kaip teigiama, reiškė „karinio jūrų laivyno naikintuvas“.
Siekdami sustiprinti šį įvaizdį, Rusijos atstovai išplatino teiginius, kad lėktuve bus įrengta priešlaivinė raketų sistema „Morskoi Zmei“ ( liet. „Jūros gyvatė“), taip dar labiau nutrindami ribas tarp realybės ir fikcijos.
Šis atvejis rodo, kad net ankstyvuoju posovietiniu laikotarpiu Rusija sąmoningai klaidino pasaulį dėl savo gynybos pajėgumų – tokia taktika naudojama ir šiandien.
Rusija dažnai demonstruoja pažangią karinę įrangą – pavyzdžiui, hipergarsines raketas ir naujos kartos tankus – kad sudarytų įspūdį, jog jos karinė galia yra aukščiausio lygio. Tačiau kai kurie iš šių ginklų dar tik kuriami arba gaminami labai ribotais kiekiais.
Be to, Rusijos teiginiai apie kuriamus ginklus dažnai neatitinka realybės. Pavyzdžiui, praėjusiais metais Rusija pristatė kinams savo išgirtą „penktos kartos“ naikintuvą, iš kurio dėl abejotinos surinkimo kokybės šie atvirai išsityčiojo.
Svarbu pabrėžti ir tai, kad Rusija dažnai skelbia apie naujų ginkluotės sistemų kūrimą ar modernizavimą, tačiau praktikoje neretai susiduria su masinės gamybos ir dislokavimo vėlavimais bei logistiniais iššūkiais, rašo „Defense Express“.
Parengta pagal „Defense Express“ ir kitų šaltinių informaciją.