Nauja fizikų idėja apverčia kosmologiją aukštyn kojomis

Nors turėtų būti fundamentaliausia fizikos konstanta, šviesos greitis galėjo ne visada būti toks pat. Tokia kontroversiška idėja galėtų apversti įprastą kosmologijos supratimą.

Šviesos greitis galėjo ne visada būti toks pat.<br>123rf nuotr.
Šviesos greitis galėjo ne visada būti toks pat.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Technologijos.lt

2016-11-25 11:02, atnaujinta 2017-04-17 03:47

1998 metais João Magueijo iš ICL universiteto, spręsdamas kosmologų vadinamą horizonto problemą, iškėlė idėją, kad šviesos greitis gali kisti.

Horizonto problema kyla, nes Visatos temperatūra visur tapo vienoda gerokai anksčiau, nei šviesos greičiu skriejantys šilumos fotonai galėjo pasiekti visus Visatos kampelius.

Standartiškai šis klausimas aiškinamas infliacijos teorija, skelbiančia, kad po Didžiojo sprogimo Visata plėtėsi labai greitai – tad temperatūros suvienodėjo, kai kosmosas buvo mažas, o tada staiga padidėjo. Bet nežinome, kodėl infliacija prasidėjo ar sustojo. Taigi J.Magueijo dairėsi alternatyvų.

Straipsnyje, kuris lapkričio 28 dieną pasirodys „Physical Review“ žurnale, jis ir Niayesh Afshordi iš Perimeter instituto Kanadoje išdėstė naują šios idėjos versiją: Visatos pradžioje šviesa ir gravitacija sklido skirtingu greičiu.

Jei iš karto po Didžiojo sprogimo fotonai skriejo greičiau už gravitaciją, jie galėjo nuskrieti pakankamai toli ir temperatūrą suvienodinti daug greičiau, sako komanda.

Patikrinama teorija

Ši idėja J.Magueijo labiausiai jaudina todėl, kad ji pateikia konkrečias prognozes apie kosminį mikrobangų foną (KMF). Šis Visatą pripildantis spinduliavimas buvo sukurtas netrukus po Didžiojo sprogimo ir jame liko įsispaudusios „fosilizuotos“ tuometinės Visatos sąlygos.

J.Magueijo ir N.Afshordi modelyje tam tikros KMF detalės atspindi šviesos greičio ir gravitacijos greičio kitimą vėstančioje Visatoje. Jis rodo, kad tam tikru metu įvyko staigus pokytis, kai šviesos ir gravitacijos greičių santykis greitai priartėjo prie begalybės.

Taip užfiksuojama spektrinio indekso, apibūdinančio pradinius Visatos tankio raibulius, reikšmė: 0,96478 – šią reikšmę bus galima patikrinti būsimais matavimais. Naujausias skaičius, gautas, remiantis KMF matuojančio Planko palydovo 2015 metais, spektriniam indeksui priskiria viliojamai artimą 0,968 reikšmę.

Jei surinkus daugiau duomenų paaiškės neatitikimas, teoriją bus galima atmesti. „Tai būtų puiku – nereikėtų apie tas teorijas daugiau galvoti, – sakė J.Magueijo. – Būtų atmesta visa klasė teorijų, kuriose šviesos greičio santykis su gravitacijos greičiu kinta.“

Bet galutinai infliacijos neatmes jokie matavimai, kadangi šia teorija nedaroma jokių konkrečių prognozių. „Yra didžiulė erdvė galimoms infliacijos teorijoms, tad esminę idėją patikrinti labai sunku, – sakė Peter Coles iš Kardifo universiteto Jungtinėje Karalystėje. – Tai primena drebučių kalimą prie sienos.“

Todėl taip svarbu tirti tokias alternatyvas, kaip kintantis šviesos greitis, pridūrė jis.

Johnas Webbas iš Naujojo Pietų Velso universiteto Sidnėjuje (Australija) daug metų nagrinėjo kintančių konstantų idėją, ir J.Magueijo bei N.Afshordi prognozė jam padarė „stiprų įspūdį“. „Patikrinama teorija yra gera teorija“, – sakė jis.

Teorijos implikacijos būtų reikšmingos. Fizikai seniai žinojo apie Visatos veikimo neatitikimus aukščiausių energijų ir mažiausio mastelio atvejais, ir ieškojo galinčios juos apjungti kvantinės gravitacijos teorijos. Jei J.Magueijo teorija ir stebėjimai sutaps, tarp šių sričių galėtų būti nutiestas tiltas, prisidedantis prie geresnio mūsų Visatos pirmųjų akimirkų supratimo.

„Turime Visatos modelį, kuriame keliama idėja, kad kažkuriame taške turi būti nauja fizika, – sakė J.Magueijo. – Aišku, tai sudėtinga, bet, manau, galiausiai iš tokios kosmologijos susiformuos kvantinė gravitacija.“

Parengta pagal Newscientist.com inf.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.