To priežastis – viruso evoliucija. SARS-CoV-2 koronavirusas beveik nekontroliuojamai plinta tarp daugumos iš 7 mlrd. šios planetos gyventojų – todėl turi daugybę galimybių evoliucionuoti.
Virusas keitėsi nuo pat pradžių. Visi variantai, išskyrus vieną, kurie 2021 m. mums sukėlė daugiausia rūpesčių, iš tikrųjų atsirado 2020 m. Jie kantriai laukė savo eilės dar likus keliems mėnesiams iki vakcinacijos pradžios, rašo „New Scientist“.
Pirmasis variantas jų buvo beta, kuris palaipsniui evoliucionavo Rytų kyšulyje Pietų Afrikos Respublikoje 2020 m. antroje pusėje. Beta tam tikru mastu galėjo išvengti ankstesnio imuniteto ir sukėlė antrąją susirgimų bangą regione, kuri piką pasiekė 2021 m. sausį. Beta išplito visame pasaulyje, tačiau daugumoje kitų šalių didelių susirgimų bangų nesukėlė – tikriausiai todėl, kad kiti variantai ten pateko anksčiau.
2020 m. gruodį Jungtinėje Karalystėje nuskambėjo pavojaus signalas dėl alfa atmainos, pirmą kartą pastebėtos Kente 2020 m. rugsėjį. Ši atmaina turėjo daug naujų mutacijų ir buvo labai užkrečiama. Vis dar nežinome, kaip ji atsirado – bet per kelis mėnesius galėjo išsivystyti silpną imunitetą turinčiame asmenyje.
Pirmaisiais 2021 m. mėnesiais Europoje, Šiaurės Amerikoje ir daugelyje kitų pasaulio vietų alfa atmaina sukėlė dideles susirgimų bangas. Pagrindinė išimtis buvo Pietų Amerika, kuri vietoje to kovojo su gama – variantu, kuris, kaip manoma, išsivystė Brazilijoje 2020 m. pabaigoje.
2021 m. balandį Indiją smarkiai paveikė delta atmaina, pirmą kartą ten aptikta 2020 m. spalį. Kurį laiką ligoninės buvo perpildytos.
Netrukus paaiškėjo, kad delta atmaina yra dar labiau užkrečiama nei alfa – be to, jai būdingas tam tikras imuninės sistemos išvengiamumas. Ji išplito visame pasaulyje, sukeldama dar vieną didelę susirgimų bangą Šiaurės Amerikoje ir Europoje, kiek mažiau – likusiame pasaulyje. Kai kuriuose regionuose ši banga atslūgo, tačiau prasidėjus žiemai, susirgimų skaičius vėl ėmė augti.
Plintant delta atmainai, ji išstūmė visas kitas atmainas. Pavyzdžiui, zeta buvo „stebėjimo vertas variantas“, sukėlęs nemažai atvejų Pietų Amerikoje ir išplitęs mažiausiai 44 šalyse, tačiau nuo 2021 m. spalio jis nebuvo aptiktas.
Kurį laiką atrodė, kad delta išstums visas kitas atmainas ir visos būsimos atmainos galiausiai bus tiesiog delta versijos. Bet tada lyg iš giedro dangaus atsirado omikron atmaina. Pirmą kartą ji buvo aptikta lapkričio pradžioje ir plito stulbinamu greičiu.
Dabar lygiagrečiai vyksta dviejų atmainų pandemija, o delta atmainos susirgimų lygis išlieka aukštas net ir plintant omikron variantui. Kol kas neaišku, ar omikronas pakeis deltą, ar abu virusai toliau plis paraleliai ir atsiras dar daugiau jų variantų.
Aišku tik tai, kad 2022 m. prasidės didžiulė pasaulinė COVID-19 banga – ir yra pagrindo manyti, kad po omikron atsiras dar daugiau pavojingų atmainų.
Parengta pagal „New Scientist“.