Didžioji Saulės dėmė į Žemę paleido X kategorijos žybsnių seriją

Šeštadienio naktį Saulėje įvykęs X3,1 galios gama spindulių žybsnis.<br>NASA/SDO nuotr.
Šeštadienio naktį Saulėje įvykęs X3,1 galios gama spindulių žybsnis.<br>NASA/SDO nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Technologijos.lt

Oct 27, 2014, 2:27 PM, atnaujinta Jan 24, 2018, 12:59 PM

Heliometeorologų prognozės šįkart pasitvirtino su kaupu. Didžioji Saulės dėmė AR 2192 praėjusį savaitgalį pasidarbavo iš peties – nuo penktadienio iki sekmadienio 14 Žemių dydžio aktyvusis regionas šovė net 3 galingiausios X kategorijos šūvius. Iš viso per praėjusią savaitę ši dėmė paleido penkis X kategorijos ir dar daugiau vidutinės M kategorijos žybsnių.

„Fejerverkai“ Saulėje prasidėjo dar praėjusį trečiadienį (spalio 22 d.), kai Žemės pusėn atgręžta neįprastai didelė Saulės dėmė paleido pirmą X1,6 galios gama spindulių žybsnį. Po pirmojo X šūvio sekė penkių vidutinės M galios žybsnių serija.

O šeštadienį (spalio 25 d.) mūsų žvaigždė surengė tikras šaudymo pratybas. Iš pradžių, 00.40 val. Lietuvos laiku, įvyko X3,1 galios gama spindulių žybsnis. Labiausiai stebėtina, kad jo nelydėjo plazmos pliūpsnis, tad poliarinių regionų gyventojams šis žybsnis šiaurinės pašvaistės spektaklio nesuruošė. Šiaip ar taip, tai buvo šeštas galingiausias žybsnis per šį 24-ąjį Saulės aktyvumo ciklą.

Po keliolikos valandų tas pats aktyvusis regionas AR 2192 paleido dar vieną X1,0 šūvį. Jo pikas užregistruotas spalio 25 d. (šeštadienį) 21.08 val. Lietuvos laiku. Ir šio žybsnio metu vainikinės masės išsiveržimo (plazmos pliūpsnio) nebuvo.

Tačiau tai buvo toli gražu ne paskutinis Saulės žybsnis savaitgalį. Vakar (spalio 26 d.) 12.56 val. Lietuvos laiku ta pati Saulės dėmė šovė trečią iš eilės X kategorijos šūvį, kuris šįkart buvo įvertintas koeficientu X2,0. Neįtikėtina, tačiau plazmos pliūpsnio nebuvo ir šį kartą. Po maždaug 7,5 val. AR 2192 žiebė M4,2 ir M7,1 kategorijos žybsnius.

Kitaip tariant, mūsų planetai savaitgalį sekėsi: tiesiai į Žemę atgręžtas Saulės pabūklas šaudė, tačiau, jei taip galima išsireikšti, „tuščiais šoviniais“. Mat labiausiai žmonijos technologijoms pavojų keliančios plazmos dalelės visų šių žybsnių metu nebuvo iššautos – dėmė svaidėsi tik gama spindulių žybsniais (kuo skiriasi Saulės žybsniai nuo plazmos pliūpsnių, skaitykite čia). 

Tad nors Saulė pastarosiomis dienomis žybsėjo be paliovos, geomagnetinių audrų mūsų planetoje, bent jau artimiausiu metu, heliometeorologai nenumato. Vis dėlto jų galimybė šią savaitę išlieka, mat X kategorijos žybsnio tikimybė vertinama net 55 proc., M kategorijos – 85 proc., o amžinai šaudyti „tuščiais šoviniais“ Saulė negali. Gera žinia yra ta, kad nuožmusis pabūklas AR 2192 jau sukasi į šalį ir, jei paleistų kokį plazmos sviedinį, dalelių užtaisas mūsų planetą kliudytų tik pakraščiu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.