Naujas įrankis jau kelia sumaištį dabartiniame Visatos modelyje

Visata tapo dar menkiau suprantama – tai nutiko, kai buvo paskelbtas didžiausias 3D galaktikų žemėlapis, sudarytas iš antros Europos Kosmoso agentūros palydovo „Gaia“ duomenų porcijos. Šie ilgai laukti duomenys atskleidė maždaug 1,7 milijardų Paukščių Tako galaktikos žvaigždžių vietą ir šviesumą O taip pat – pirmosios duomenų analizės išryškino Visatos plėtimosi spartos neaiškumus.

 Visata tapo dar menkiau suprantama – tai nutiko, kai buvo paskelbtas didžiausias 3D galaktikų žemėlapis, sudarytas iš antros Europos Kosmoso agentūros palydovo „Gaia“ duomenų porcijos.<br> ESA iliustr.
 Visata tapo dar menkiau suprantama – tai nutiko, kai buvo paskelbtas didžiausias 3D galaktikų žemėlapis, sudarytas iš antros Europos Kosmoso agentūros palydovo „Gaia“ duomenų porcijos.<br> ESA iliustr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2018-05-07 16:29

Visatos plėtimosi greitį galime nustatyti dviem būdais, ir jie visada pateikdavo skirtingas reikšmes. Kai kurie tyrėjai tikėjosi, kad balandžio 25 dieną paskelbti „Gaia“ zondo duomenys šį konfliktą sušvelnins – bet jie viską tik pablogino.

Vienas iš vadinamosios Hubble'o konstantos nustatymo būdų – pasinaudojimass kosminiu mikrobangų fonu (KMF), pirmosios po Didžiojo Sprogimo kosmose pasklidusios šviesos atšvaitais. Tyrėjai Plancko kosmine observatorija tyrė šią šviesą ir išsiaiškino, kokiu greičiu visata tada plėtėsi. Šias reikšmes galima įstatyti į kosmoso raidos modelius – ir taip nustatyti, kaip greitai visata turėtų plėstis dabar.

Kitas metodas – tiesiogiai išmatuojant atstumą iki cefeidžių, taip išsiaiškinant, kaip greitai objektai visatoje tolsta nuo mūsų. Šiuo – labiau tiesioginiu – metodu gauta reikšmė – daugiau nei 9% aukštesnė už gautą KMF metodu.

Kosminė sumaištis

Anksčiau galėjome išmatuoti vos kelias cefeides, bet „Gaia“ stebėjo 50. Adamas Riessas iš Kosminio teleskopo mokslų instituto Baltimorėje (JAV) su kolegomis išanalizavo „Gaia“ cefeidžių duomenis, siekdami išsiaiškinti, kaip tai paveiks Hubble'o konstantos neatitikimą.

„Jis ne tik patvirtintas, bet ir sutvirtintas“, – sako Riessas. Prieš analizę buvo 1 iš 1000 tikimybė, kad šis neatitikimas yra tiesiog fluktuacija – dabar teliko 1/7000 tikimybė, kad tai nėra tiesa.

Jeigu neatitikimas tikras – tai reiškia, kad mūsų visatos evoliucijos modeliai nėra visiškai teisingi. Ir kuo toliau, tuo labiau tai panašu į tiesą.

A.Reissas sako, kad gali būti daugiau niekada mūsų neaptiktų dalelių – arba gal mūsų spėjimai apie tamsiosios materijos ir tamsiosios energijos prigimtį yra klaidingi.

„Kai sakome, kad Hubble'o konstanta turėtų būti mažesnė, omenyje turime paprasčiausias, neįdomiausias tamsiosios materijos ir tamsiosios energijos versijas“, – mano Riessas. – „Bet gal yra koks linkis. Gal viskas daug keisčiau.“

Galaktiniai randai

Arčiau namų „Gaia“ duomenys aptiko ir Paukščių Tako trikdžių. Mūsų galaktika kosmose nekabo vieniša, ją supa mažesnės palydovinės galaktikos. Jos gravitaciškai susietos su mūsų galaktika, tad astronomais sutaria, kad tikėtina, jog anksčiau su Paukščių Taku jos sąveikavo – gal netgi perskriejo per galaktinį diską.

Dabar „Gaia“ pateikė įrodymus, kad kita galaktika Paukščių Taką sutrikdė gan neseniai. Teresa Antoja iš Barselonos universiteto Ispanijoje su kolegomis išanalizavo daugiau nei 6 milijonų žvaigždžių judėjimą pagal „Gaia“ duomenis – ir atrado anksčiau neregėtus dėsningumus.

Šių žvaigždžių greičių grafikuose matomi kritimai, lankai ir spiralės, rodančios, kad žvaigždžių pulkeliai juda kartu. Jei Paukščių Takas būtų pusiausvyroje ir nebūtų neseniai sutrikdytas, tokių struktūrų nesimatytų. Tad jie rodo, kad kažkas žvaigždes sukrėtė pakankamai neseniai – taip neseniai, kad jų orbitos dar nespėjo stabilizuotis.

Tyrimo analizės parodė, kad Paukščių Takas buvo sutrikdytas prieš 300-900 milijonų metų – o tai atitinka paskutinįjį kartą, kai netoliese praskriejo nykštukinė Šaulio galaktika.

„Tai tik „Gaia“ pradžia“, – teigia A.Riessas. „Po kelių metų „Gaia“ turėtų pateikti penkis ar šešis kartus tikslesnius duomenis.“ Nors netgi dabar, kol kas gautų duomenų analizė toli gražu nėra baigta.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.