NASA skelbia misiją į didžiausią Saturno palydovą Titaną

NASA televizijos eteryje išrinko kitą didelę mokslinę misiją — ir ji ambicingiausia iš visų buvusių.

 Kaip sufleruoja pavadinimas, erdvėlaivis išleistų mikrobangės dydžio rotoreigį — galima jį įsivaizduoti kaip mažą droną-sraigtasparnį.<br> NASA / Victoro Tangermanno iliustr.
 Kaip sufleruoja pavadinimas, erdvėlaivis išleistų mikrobangės dydžio rotoreigį — galima jį įsivaizduoti kaip mažą droną-sraigtasparnį.<br> NASA / Victoro Tangermanno iliustr.
Rotoreigis turės atlaikyti maždaug 90 kelvinų temperatūrą (apie -180 °C). <br>Johnso Hopkinso / APL iliustr.
Rotoreigis turės atlaikyti maždaug 90 kelvinų temperatūrą (apie -180 °C). <br>Johnso Hopkinso / APL iliustr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Jun 29, 2019, 1:23 PM

Vykdydama projektą „Dragonfly“, NASA planuoja nusiųsti mažą erdvėlaivį į itin tankią atmosferą turintį Saturno palydovą Titaną.

Kaip sufleruoja pavadinimas, erdvėlaivis išleistų mikrobangės dydžio rotoreigį — galima jį įsivaizduoti kaip mažą droną-sraigtasparnį — kuris skraidytų iš vienos Titano vietos į kitą. Per dvejus metus jis tyrinėdamas paviršiaus sudėtį ir jo tinkamumą žmonių buvimui nukeliaus iki 180 kilometrų

Kodėl pasirinktas Titanas? Titanas yra vienintelis Saulės sistemos planetos palydovas, turintis tankią – panašią į planetos – atmosferą, kurioje galėtų formuotis sudėtingos molekulės ir gal net būtų sąlygos gyvybei. Jim Bridenstine tvite šį palydovą apibūdina kaip dangaus kūną „panašiausią į ankstyvąją Žemę“.

Aparate sumontuotais instrumentais bus ieškoma organinių ir cheminių junginių, kurie galėtų žymėti esamą ar buvusią gyvybę.

Nors nuskristi 180 km per porą metų neatrodo labai daug, tai nebus lengvas pasivaikščiojimas. Rotoreigis turės atlaikyti maždaug 90 kelvinų temperatūrą (apie −180 °C). Didžiąją Titano atmosferos dalį sudaro azotas ir ji gerokai masyvesnė už Žemės, kas negali neturėti įtakos ir skrydžiui. Bet pakilti aparatui bus lengviau nei Žemėje: gravitacija palydove sudaro tik septintadalį žemiškosios.

NASA du finalistus savo misijai „New Frontiers“ pasirinko 2017 metų gruodį. Vienas buvo bandinių paėmimo misija – Comet Astrobiology Exploration SAmple Return – CAESAR – į 67P/Churyumov-Gerasimenko kometą. Antrasis – misija į Titaną.

NASA „New Frontiers“ programos bendra didžiausia misijos kaina buvo $850 milijonų. Tai — didžiausia NASA planetų tyrinėjimo misijų konkurencijos programa.

NASA teigimu, „Dragonfly“ projekto paleidimo data – 2026 metai, o Titane aparatas turėtų nusileisti 2034 metais.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.