Pakilo pirmoji arabų šalių kosmoso misija į Marsą

Japonijos raketa, nešanti pirmąjį kurios nors arabų šalies sukurtą Marso tyrimų zondą, startavo pirmadienį, anksčiau šią misiją dukart atidėjus dėl nepalankių orų.

Japonijoje startavo pirmasis JAE Marso tyrimų zondas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Japonijoje startavo pirmasis JAE Marso tyrimų zondas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 20, 2020, 8:01 AM, atnaujinta Jul 21, 2020, 2:42 PM

Per tiesioginę transliaciją buvo parodyta, kaip raketos nešamas Jungtinių Arabų Emyratų zondas „al Amal“ („Viltis“) pakilo iš Tanegašimos kosminio centro pietų Japonijoje 6 val. 58 min. vietos (0 val. 48 min. Lietuvos) laiku.

Maždaug po valandos zondas sėkmingai atsiskyrė.

„Paleidimo raketos trajektorija buvo įvykdyta kaip planuota ir buvo patvirtintas erdvėlaivio „Viltis“ atsiskyrimas“, – nurodė iškėlimą organizuojanti bendrovė „Mitsubishi Heavy Industries“.

Dubajuje zondo paleidimo nekantriai laukta, o prieš jį ant aukščiausio pasaulio dangoraižio „Burj Khalifa“ užsižiebė laikrodis atgaliniam laiko skaičiavimui.

„Ši misija yra svarbus įvykis JAE ir regionui“, – sakė JAE Mohammedo bin Rashido kosminio centro direktorius Yousufas Hamatas al Shaibani.

„Tai jau įkvėpė milijonus regiono jaunų žmonių svajoti ir sunkiai dirbti siekiant to, kas atrodo neįmanoma“, – sakė jis.

JAE projektas yra viena iš trijų naujų Marso tyrimų misijų. Kinija ruošiasi vėliau šį mėnesį paleisti savo pirmąjį marsaeigį „Tianwen 1“, o dar po kelių dienų turėtų startuoti JAV misija „Mars 2020“ su marsaeigiu „Perseverance“.

Visos trys valstybės stengiasi pasinaudoti palankiu laikotarpiu, kai Žemė ir Marsas yra arčiausiai vienas kito – tuomet abi planetas skirs apie 55 mln. kilometrų atstumas.

JAE, sudaryta iš septynių emyratų, tapo pirmąja zondą į Marsą pasiuntusia arabų šalimi.

Tikimasi, kad „al Amal“ į orbitą aplink Raudonąją planetą įskries 2021 metų vasarį, minint JAE suvienijimo 50-ąsias metines.

Pasiekęs kelionės tikslą aparatas turėtų suktis aplink Marsą ištisus jo metus, trunkančius 687 Žemės dienas.

Per JAE tyrimų misiją tikimasi daugiau sužinoti apie Raudonosios planetos orų dinamiką ir galbūt atverti kelią tolesniems mokslo proveržiams.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.