Lietuvai grąžinama neteisėtai išvežta vėlyvosios gotikos skulptūra „Prisikėlęs Kristus“

Liepos 27 dieną Kultūros ministerijoje bus pristatyta Lietuvai sugrąžinta kunigo Ričardo Mikutavičiaus kolekcijoje buvusi ir 2000–2001 m. nelegaliai išvežta unikali vėlyvosios gotikos (XVI a.) medžio skulptūra „Prisikėlęs Kristus“. Skulptūra yra pripažinta kilnojamąja kultūros vertybe ir įtraukta į Kultūros vertybių registrą.

Saugoti skulptūrą „Prisikėlęs Kristus“ Kultūros ministerija patikės Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui.<br>Lietuvos kultūros ministerijos nuotr.
Saugoti skulptūrą „Prisikėlęs Kristus“ Kultūros ministerija patikės Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui.<br>Lietuvos kultūros ministerijos nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 24, 2020, 4:04 PM, atnaujinta Jul 24, 2020, 5:22 PM

Po R.Mikutavičiaus (1935–1998) mirties skulptūros likimas tapo neaiškus. Lietuvos tarnyboms kilus įtarimų, kad Vienos antikvariate esanti skulptūra gali būti ieškomas „Prisikėlęs Kristus“, 2010 m. rugsėjo 17 d. atlikta skulptūros identifikavimo ekspertizė viename iš Austrijos sostinės Vienos antikvariatų patvirtino, kad tai – ieškoma iš Lietuvos neteisėtai išvežta kultūros vertybė. Į Vienos antikvariatą šis meno kūrinys pateko iš Kopenhagos (Danija) aukciono namų.

Saugoti skulptūrą „Prisikėlęs Kristus“ Kultūros ministerija patikės Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui. Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į tai, kad 1992–1996 m. šis vaizduojamosios dailės kūrinys buvo restauruotas tuomečiame Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno muziejinių vertybių restauravimo centre.

Tai pirmas kartas, kai taikant Europos Tarybos direktyvą 93/7/EEB dėl neteisėtai iš valstybės narės teritorijos išvežtų kultūros objektų grąžinimo nelegaliai išvežta kultūros paveldo vertybė grąžinama Lietuvai.

Šis prarastos Lietuvos kultūros vertybės susigrąžinimas simboliškai sutampa su 50 metų sukaktį mininčia 1970 metų UNESCO nelegalaus kultūros vertybių įvežimo, išvežimo ir nuosavybės teisės perdavimo uždraudimo priemonių konvencija (Lietuva prie jos prisijungė 1998 m.).

Ja valstybės-konvencijos dalyvės pripažįsta, kad neteisėtas kultūros vertybių įvežimas, išvežimas ir nuosavybės teisės perdavimas yra viena iš pagrindinių kultūros paveldo skurdinimo priežasčių ir kad tarptautinis bendradarbiavimas sukuria vieną veiksmingiausių priemonių saugant kiekvienos šalies kultūros vertybes nuo visų dėl to kylančių pavojų, taip pat įsipareigoja visomis turimomis priemonėmis priešintis tokiai veiklai, šalinti jos priežastis, užkirsti kelią panašiems reiškiniams.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.