„CulturEUkraine“ centre – fotografijų paroda „Gyvenimas užnugaryje. Zaporožė“

Eilės prekybos centruose, tuščios lentynos, išsigandę pabėgėliai, nepailstantys savanoriai – tokia ukrainiečių kasdienybė Zaporožėje. Nuo pirmos karo šalyje dienos fotoaparatu akimirkas fiksuojanti fotografė Olena Tita jau liepos 26 d. „ Kaunas 2022“ centre „CulturEUkraine“ pristato fotografijų parodą „Gyvenimas užnugaryje. Zaporožė“, kurioje – sukrečiančios karo alinamos Ukrainos istorijos.

Fotografė O.Tita nuo pirmos karo šalyje dienos fiksuoja akimirkas.<br>O.Titos nuotr.
Fotografė O.Tita nuo pirmos karo šalyje dienos fiksuoja akimirkas.<br>O.Titos nuotr.
Fotografė O.Tita nuo pirmos karo šalyje dienos fiksuoja akimirkas.<br>Nuotr. iš asmeninio archyvo
Fotografė O.Tita nuo pirmos karo šalyje dienos fiksuoja akimirkas.<br>Nuotr. iš asmeninio archyvo
Fotografė O.Tita nuo pirmos karo šalyje dienos fiksuoja akimirkas.<br>O.Titos nuotr.
Fotografė O.Tita nuo pirmos karo šalyje dienos fiksuoja akimirkas.<br>O.Titos nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Jul 24, 2022, 11:20 AM

„Kai prasidėjo karas, pasiėmiau fotoaparatą ir tiesiog fotografavau viską aplinkui. Tada „Facebook“ paskyroje pamačiau, kad savanorių centras ieško fotografo. Taip pradėjau įamžinti mūsų kasdienybę savanorių centre „Palyanycia“. Ši vieta tapo mano antraisiais namais“, – pasakojo parodos autorė O.Tita.

„Palyanycia“ – didžiausias savanorių centras Zaporožėje. Skirtingose miesto erdvėse išsidėsčiusiuose biuruose kasdien pluša apie 600 savanorių.

Per savo gyvavimo laikotarpį, savanorių centras padėjo evakuoti daugiau nei 1500 karo pabėgėlių, išdalino daugiau kaip 180 tonų maisto ir medicininės pagalbos, prisidėjo prie lėšų rinkimo karinėms reikmėms. Čia dirbantys žmonės patys pirmieji sutinka išsigandusius, karo nualintus žmones, palikusius savo namus.

Nors karo tikrovė sukrečianti, parodos autorė teigė, kad fotografijose galima išvysti ir kitą padėties pusę.

„Ši paroda – tai gyva fotoistorija apie pasiaukojimą ir savanorystę, apie dvasios stiprybę ir gerumą, apie nepalaužiamą tikėjimą ir kasdienį stebuklą, kurį daro kiekvienas „Palyanycia“ savanorių centro narys. Nuotraukos padeda savo akimis pamatyti miesto, esančio fronto užnugaryje, gyvenimą“, – pasakojo O.Tita.

Parodos kuratorė Iryna Bila kartu su fotografe surengė jau ne vieną parodą Lietuvoje ir užsienyje. Olenos įamžintais kadrais pasidalijo pats Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, darbai apkeliavo Suomiją, o netrukus juos išvys ir Estijos gyventojai.

„CulturEukraine“ atidaromai parodai atrinktos nuotraukos Lietuvoje bus eksponuojamos pirmą kartą.

Paklausta apie parodos tematiką, kuratorė I.Bila negailėjo palaikymo žodžių savo tėvynainiams.

„Parodoje bus galima išvysti naujas kariškių, civilių nuotraukas, įamžintas žiaurioje karo realybėje. Žvelgiant į fotografijas tampa aišku, ką šie žmonės išgyveno.

Vis dėlto net ir sunkiausiose situacijose jiems pavyko išsaugoti orumą, viltį, stiprybę. Parodoje atskleidžiama mūsų visuomenės jėga, tikėjimas, kurį vis dar sugebame palaikyti.“

„CulturEukraine“ centre – parodos ir renginiai

„CulturEukraine“ centras – buvusiame Kauno centriniame pašte įsikūrusi „Kaunas 2022“ erdvė, skirta Ukrainos kūrybininkams ir menininkams. Laikinu kūrybos prieglobsčiu tapusiame centre vyksta ir įvairūs renginiai bei iniciatyvos.

Anot „Kaunas 2022“ tarptautinių ryšių koordinatorės Monikos Inčerytės, „CultureEukraine“ vis dažniau tampa traukos centru ir dėl čia vykstančių parodų bei kultūrinių renginių.

„Birželio viduryje „CulturEukraine“ pristatė parodą „Menas tarp sienų“, o rugpjūtį čia laukia dviejų ukrainiečių menininkių – Olgos Saenko bei Elviros Drozdovos – darbų paroda.

Rudenėjant bus pristatyta menininkės Ganos Bogačuk kūrinių ekspozicija bei instaliacija. Siekiame, kad „CulturEukraine“ taptų vieta ne tik dirbti, bendrauti ir susitelkti, bet ir vieta, kur ukrainiečių kultūra galėtų skleistis, skatinti dialogą tarp kauniečių ir visų, mūsų miestą pasirinkusių savo namais.“

Parodos  „Gyvenimas užnugaryje. Zaporožė“ atidarymas liepos 26 d. 18 val. „Kaunas 2022“ centre „CulturEukraine“ (Laisvės al. 102, Kaunas).

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.