Jono Meko kūryba pristatoma Danijoje

Rugsėjo pradžioje Kopenhagoje, Danijos kino instituto nacionalinėje filmotekoje, atidaryta mėnesį truksianti renginių programa „Små glimt av paradis“ („Maži žvilgsniai iš rojaus“), skirta Jono Meko 100-mečiui paminėti.

Danijoje pristatoma J.Meko kūryba. <br>LRKM nuotr. 
Danijoje pristatoma J.Meko kūryba. <br>LRKM nuotr. 
Daugiau nuotraukų (1)

Kultūros ministerija

Sep 12, 2022, 12:28 PM, atnaujinta Sep 16, 2022, 12:36 PM

Programoje – 11-os filmų pristatymai, Arūno Kulikausko fotografijų paroda „Everyday life of Jonas“, diskusijos, interviu, pokalbiai dalyvaujant kūrėjo sūnui Sebastianui Mekui, fotografui Arūnui Kulikauskui, Danijos rašytojui, kino kūrėjui, Amerikos avangardo meno ekspertui, Jono Meko 100-mečiui paminėti skirtos renginių programos kuratoriui Larsui Movinui bei Lietuvos Respublikos kultūros atašė Švedijoje, Suomijai ir Danijai Lianai Ruokytei-Jonsson.

Renginių programoje, kuri vyks iki rugsėjo 29 d., pristatomi šie filmai: „Jonas Mekas Anthology“, „Reminiscences of a Journey to Lithuania“, „Walden“, „The Brig“, „The Sixties Quartet“, „Lost, Lost, Lost“, „As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief  Glimpses of Beauty“, „The Misfits“ ir kiti. Rigsėjo 6 d. Jono Meko 100-metis buvo paminėtas taip pat ir Danijos mieste Orhuse, kur kino teatre „Øst for Paradis“ pristatytas Jono Meko filmas „Reminiscences of a Journey to Lithuania“.

„Jonas Mekas, be abejonės, yra vienas iš svarbiausių 20-ojo amžiaus kino režisierių, ir mes didžiuojamės gavę progą surengti pirmąją Danijoje jo filmų retrospektyvą. Žiūrovai juos labai šiltai priima, ypač ilgus J. Meko filmus – vaizdo dienoraščius, kurie mus apstulbino. Pasak vieno iš programos svečių, mačiusių visus Jono Meko filmus, jie puikūs savo vaizdais, melancholiški, kupini širdies šilumos ir poetiški. Mes nebūtume galėję pristatyti tokios plačios retrospektyvos be Lietuvos kultūros instituto ir ypač be kultūros atašė Lianos Ruokytės-Jonsson pagalbos. Tai buvo tobula ir unikali bendradarbiavimo patirtis“, – sakė Danijos nacionalinės filmotekos programų direktorius Jesperas Andersenas.

Danijoje pristatant Jono Meko kūrybinį palikimą didžiausio Danijos dienraščio „Berlinske“ savaitiniame priede „Weekendavisen“ pasirodė plati L. Movino publikacija „Amžina svajonė apie Semeniškius“, apžvelgianti Jono Meko kūrybinį palikimą ir jo reikšmę pasaulio kultūroje.

„Nuo tos akimirkos, kai Jonas Mekas įkėlė koją Amerikos žemėje 1949 m. spalį ir paėmė į rankas 16 mm filmavimo kamerą, jis pradėjo kurti istoriją. Niekada nenutraukęs tvirto ryšio su savo lietuviškomis šaknimis, jis visada ėjo į priekį, septynis dešimtmečius nuolat vystydamas, šlifuodamas savo unikalų filmų kūrimo stilių ir pasiekęs šioje srityje tobulumo – kamerą jis naudojo tarsi plunksną rašant. Kartu jis paskyrė neįtikėtinai daug energijos ir pateikė gausybę įžvalgų prisidėdamas prie judėjimo, siekusio kurti personalinį, nekomercinį kiną. Šis judėjimas išgarsėjo pavadinimu „Naujasis Amerikos kinas“. Jonas Mekas taip pat buvo aktyvus organizatorius ir varomoji jėga tokiose institucijose kaip Film-Makers’ Cooperative, Film-Makers’ Cinematheque ir Anthology Film Archives. Mano manymu, Jonas Mekas buvo neabejotinai vienas svarbiausių 20-ojo amžiaus kino menininkų ir antreprenerių, visada keldavęs kinui aukščiausius meninius ir poetinius kriterijus. Mums buvo didelė garbė ir malonumas dalyvauti čia, Danijoje, pristatant jo gyvenimo darbus“, – mintimis dalijosi Danijos rašytojas, kino kūrėjas, Jono Meko 100-mečiui paminėti skirtos renginių programos kuratorius L. Movinas.

Jono Meko filmų projektą Danijos kino instituto nacionalinėje filmotekoje inicijavo, koordinavo ir pristatė kultūros atašė L. Ruokytė-Jonsson, bendradarbiaudama su Danijos kino institutu, nacionalinės filmotekos programų direktoriumi J. Andersenu, L. Movinu ir J. Meko kūrybos žinovu Pipu Chodorovu. Projektą parėmė Lietuvos kultūros institutas.

Daugiau informacijos apie Jono Meko 100-mečiui paminėti Danijoje skirtą programą.

Daugiau nei 50 įvairių renginių apimančią tarptautinę Jono Meko 100-mečio programą organizuoja ir koordinuoja Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos kultūros atašė ir Jono Meko fondas (Estate of Jonas Mekas). Kino peržiūros, parodos, vaizdoinstaliacijos, koncertai, poezijos skaitymai, diskusijų ir teminių rezidencijų programos, kūrybinės poezijos vertimų dirbtuvės, leidybiniai sumanymai ir kitos iniciatyvos vyksta solidžiose, gerai žinomose kultūros institucijose keliolikoje pasaulio šalių. Programą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Programa „Jonas Mekas 100!“ pristatoma tinklalapyje www.jonasmekas100.com.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.