Fotografas Arūnas Baltėnas pasakoja „Žemaičių šeimos istoriją“

Balandžio 4 d. – gegužės 4 d. „Prospekto“ galerijoje (Gedimino pr. 43, Vilnius) veiks Arūno Baltėno personalinė fotografijų paroda „Žemaičių šeimos istorija“. Parodos atidarymas dalyvaujant autoriui vyks balandžio 5 d. (penktadienį) 17.30 val.

Iš parodos „Žemaičių šeimos istorija“.<br>Arūno Baltėno nuotr.
Iš parodos „Žemaičių šeimos istorija“.<br>Arūno Baltėno nuotr.
Iš parodos „Žemaičių šeimos istorija“.<br>Arūno Baltėno nuotr.
Iš parodos „Žemaičių šeimos istorija“.<br>Arūno Baltėno nuotr.
Iš parodos „Žemaičių šeimos istorija“.<br>Arūno Baltėno nuotr.
Iš parodos „Žemaičių šeimos istorija“.<br>Arūno Baltėno nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

„Prospekto“ galerijos inf.

2024-03-28 10:45

Fotomenininko Arūno Baltėno kūryboje jau daugiau nei tris dešimtmečius fiksuojamas praeinantis laikas. Tai – šviesi ir pozityvi fotografija, kartais pasižyminti nostalgija bei sentimentaliu grožiu.

Viena pagrindinių temų – laikas ir dėl jo išryškėjantys pakitimai, slinktis, sustojusio miesto akimirkos. A. Baltėno nuotraukos pasižymi motyvų įvairiapusiškumu – tai ne tik architektūra, bet ir žmonių fotografijos, portretai, nuolat besikeičianti aplinka ir su ja susijusi istorija.

Autoriaus dėmesys autentiškai lietuviškai sodžiaus esačiai išryškėjo dar kuriant seriją „Namų tyloje“. O naujajame darbų cikle „Žemaičių šeimos istorija“ A. Baltėnas pateikia fotografijas, kurtas pastaruosius 15 metų, kuriose su didele atida ir jautrumu pasakoja apie vienos šeimos gyvenimą.

„Nuo 2009-tųjų metų iki šiol fotografuoju Kimčių šeimyną, gyvenančią atokiame vienkiemyje Mažeikių rajone. Tik pradėjus fotografuoti, šeimoje buvo: vyras, žmona, dvi dukros, sūnus ir vyro mama. Šiuo metu sodyboje gyvena vyras su žmona, mama mirė prieš kelis metus, vyriausia duktė ištekėjo ir turi tris vaikus, gyvena netoliese, jauniausia dukra ištekėjo šį pavasarį.

Per visus šiuos metus fotografavau šios šeimos kasdienius darbus visais metų laikais, šventes (vestuves, krikštynas, Velykas), laidotuves. Šeimos gyvenimas labai skiriasi nuo mums įprasto šių dienų ritmo: jie gyvena 19-o amžiaus troboje, turi daug naminių gyvulių, paukščių, dirba apie 50 hektarų žemės. Ypač artimi jų tarpusavio santykiai, nežiūrint sunkių darbų ir užklumpančių ligų bei kitų negandų, visi namiškiai puikiai sutaria ir pasitiki vienas kitu.“ – pasakoja Arūnas Baltėnas.

A. Baltėnas 1979 metais baigė Vilniaus universitetą, 1984–1994-aisiais dirbo Lietuvos dailės paminklų sąvado grupėje. 1980 metais autorius tapo Lietuvos fotomenininkų sąjungos nariu ir kasmet rengia įvairias savo darbų parodas. Nuo 1995 metų A. Baltėnas yra Raimondo Paknio leidyklos meno vadovas.

Vieni žymiausių menininko darbų – fotografijų ciklas „Prieglobsčiai“, įamžinęs kūrusių dailininkų dirbtuves. Beveik visų šių interjerų šiandien jau nebėra, jų pėdsakai liko tik nuotraukose. Daug laiko autorius paskyrė ir fotografuodamas įvairius Lietuvos bei pasaulio miestus. Šie darbai sugulė į fotografijų ciklus „Senasis Vilnius“, „Venecija visada“, „Sankt Peterburgas. Be pasirinkimo“, „Miesto ilgesys“.

2009-aisiais A. Baltėnas pradėjo fiksuoti socialiai remtinų šeimų gyvenimą, kiek vėliau įamžino ir žmonių su įgimta psichikos negalia bei jų artimųjų gyvenimus.

2015 metais A. Baltėno darbai įvertinti Vyriausybės kultūros ir meno premija. Menininko fotografijos pristatytos daugybėje užsienio ir mūsų šalies galerijų, jo darbų yra įsigijęs Lietuvos nacionalinis muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, MO muziejus, Prancūzijos nacionalinė biblioteka Paryžiuje, o taip pat daug privačių asmenų Lietuvoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Švedijoje, JAV ir kitur.

Prospekto galerijos darbo laikas: II–V 12:00–18:00; VI 12:00–16:00.

Lietuvos fotomenininkų sąjungos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.