Išeivijos kolekcininką siųsti relikvijas į Lietuvą paskatino tautos patriarchas

Minėdamas kolekcininko Aleksandro Mykolo Račkaus 125-ąsias gimimo metines ir pasitikdamas Pasaulio lietuvių metus Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus rengia parodą „Ypatinga dovana Lietuvai“.

 A.M.Račkus supažindina lankytojus su paroda Vytauto Didžiojo universitete 1935 m.<br> Rengėjų nuotr.
 A.M.Račkus supažindina lankytojus su paroda Vytauto Didžiojo universitete 1935 m.<br> Rengėjų nuotr.
 A.M.Račkus.<br> Rengėjų nuotr.
 A.M.Račkus.<br> Rengėjų nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

May 29, 2018, 9:37 PM

Įdomiausia jos dalis – numizmato A.M.Račkaus rinkiniai. Čia bus galima pamatyti retas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir pasaulio tautų monetas, vertingus medalius, egzotiškas įvairenybes ir retas lituanistines bei numizmatines knygas.

Gydytojas, visuomenės ir kultūros veikėjas A.M.Račkus labiausiai išgarsėjo kaip kolekcininkas. Senienų rinkimu jis susidomėjo studijuodamas St. Laurent kolegijoje Monrealyje (Kanada), nes kartu papildomai dirbo kolegijos muziejuje konservatoriaus asistentu.

Gilintis į kolekcionavimą A.M.Račkų paskatino dr. Jonas Basanavičius, 1913 m. viešėjęs JAV.

Susitikus su J. Basanavičiumi, gilų įspūdį išeiviui padarė jo žodžiai: „Amerikos lietuviai išmirs, nutautės ir paskęs svetimose bangose. Pasirūpink, p. Račkau, kiek galint surinkti čia, Amerikoje, lietuvių kultūrinio gyvenimo relikvijas ir atsiųsk jas Vilniun, Lietuvių mokslo draugijos muziejui.“

A.M.Račkus ne tik rinko Amerikos lietuvių relikvijas, bet ir domėjosi Lietuvos istorija, tad jis tapo vienu aktyviausių 1917 m. Čikagoje įkurtos Lietuvių numizmatikos ir istorijos draugijos narių. Pagrindiniai šios draugijos tikslai buvo lietuviškų senienų ir JAV lietuvių istorijai svarbių liudijimų rinkimas.

A.M.Račkaus asmeninė kolekcija pildėsi įvairių kraštų senienomis, o ypač numizmatinėmis vertybėmis. Jis buvo priimtas į Amerikos numizmatų sąjungą (American Numismatic Association), Čikagos monetos klubą (Chicago Coin Club), Numizmatikos ir archeologijos draugiją (Towarzystwo Numizmatyczno-Archeologiczne) Krokuvoje.

1935 m. Kaune įvyko Pirmasis pasaulio lietuvių kongresas. Ta proga Užsienio lietuviams remti draugijos kvietimu į Laikinąją sostinę A.M.Račkus atvežė Lietuvių numizmatikos ir istorijos draugijos rinkinį ir savo kolekciją. Buvo surengtos dvi didelės parodos Vytauto Didžiojo universitete ir Vytauto Didžiojo muziejuje.

Po parodos abi kolekcijas (daugiau kaip 50 000 eksponatų) už daug mažesnę, nei tikroji vertė, sumą (100 000 litų) įsigijo Švietimo ministerija. Pagrindinė šios kolekcijos dalis perduota Vytauto Didžiojo kultūros muziejui.

Būsimasis gydytojas, kolekcininkas, visuomenės ir kultūros veikėjas A.M.Račkus gimė 1893 m. birželio 7 d. Čekiškėje. Vaikystę ir paauglystę praleidęs Lietuvoje, 1910 m. išvyko į Ameriką. 1912 m. jis pradėjo mokslus St. Laurent kolegijoje Kanadoje, vėliau mokėsi „Holy Cross“ kolegijoje Vusteryje (Worcester), Lojolos universitete ir Medicinos mokykloje Čikagoje. Nuo 1922 m. vertėsi gydytojo praktika.

Dar studijuodamas A.M.Račkus įsitraukė į įvairių lietuviškų organizacijų (Lietuvos Vyčių, Lietuvių Romos katalikų studentų ir kt.) veiklą, buvo lietuviškosios spaudos Amerikoje steigėjas ir bendradarbis, aktyvus Lietuvos valstybės atkūrimo rėmėjas.

Antrojoje parodos „Ypatinga dovana Lietuvai“ dalyje lankytojai galės per unikalius lituanistinius eksponatus susipažinti su XIX a. 7 deš. – XX a. 4 deš. JAV lietuvių visuomeniniu gyvenimu, jų indėliu į Lietuvos valstybės atkūrimą ir įtvirtinimą.

Paroda „Ypatinga dovana Lietuvai“ veiks Istorinėje LR Prezidentūroje Kaune nuo birželio 7 (atidarymas 17 val.) iki gruodžio 31 d.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.