Vandžiogaloje iškilo įspūdingas memorialas

Kauno rajono savivaldybės, JAV gyvenančių litvakų, Izraelio ambasados ir Lietuvos žydų bendruomenės pastangomis šalia senųjų Vandžiogalos kapinių pastatytas memorialas, skirtas čia 1941 metais nužudytiems žydų tautybės žmonėms atminti.

Vandžiogaloje pastatytas memorialas, skirtas nužudytiems žydų tautybės žmonėms atminti. Monumento ašis – vertikali stela su ištiestų rankų kompozicija.<br>KRS nuotr.
Vandžiogaloje pastatytas memorialas, skirtas nužudytiems žydų tautybės žmonėms atminti. Monumento ašis – vertikali stela su ištiestų rankų kompozicija.<br>KRS nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2018-11-18 00:37, atnaujinta 2018-11-23 12:06

Į šio memorialo atidarymo iškilmes atvyko Izraelio ambasadorius Amiras Maimonas, JAV ambasadorės pavaduotojas Marcus Micheli, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, memorialo finansinis rėmėjas Jackas Lyonas, Kultūros paveldo departamento, vietos bendruomenės atstovai, moksleiviai.

Renginyje taip pat dalyvavo litvakų iš Kauno, Izraelio, JAV. Visus juos vienaip ar kitaip palietė holokausto šmėkla.

Sunaikino 1941-ųjų liepą

Vandžiogaloje žydai gyveno nuo XVI amžiaus kartu su lietuviais, lenkais ir sentikiais rusais. Bendruomenė turėjo savo sinagogą, mokyklą.

Prieš Antrąjį pasaulinį karą miestelyje veikė apie 20 nedidelių žydų parduotuvėlių, du malūnai, vilnų karšykla, odos apdirbimo cechas, restoranas. Šeštadienį, šabo dieną, Vandžiogalos žydai traukdavo į Boreko pušyną ilsėtis.

Deja, visa tai nutrūko 1941 metų liepos 8 dieną: Vandžiogalos žydai – jauni ir seni, vyrai, moterys ir vaikai – buvo sušaudyti. Daugiau kaip 30 brutaliai nužudyta čia pat, žydų kapinių prieigose, kiti – Babtų šile.

Liudytojų tvirtinimu, buvo sunaikinta apie 300–400 Babtų ir Vandžiogalos žydų.

Tylą perskrodė rauda

„Būdami čia puikiai suprantame, kad kapinės nėra tik palaidojimo vieta. Tai svarbi Lietuvos istorijos ir kultūros dalis. Mes liūdime ir apgailestaujame dėl siaubingų istorijos faktų. Tuo pat metu didžiuojamės tais Lietuvos piliečiais, kurie, rizikuodami savo gyvybe, gelbėjo žydus nuo sunaikinimo“, – kalbėjo Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

Vienas tokių gelbėtojų buvo Vandžiogalos ūkininkas Aleksandras Vonžodas, savo sodyboje įrengęs slėptuvę Lopianskių, Lobanovskių ir Keidanskių šeimoms.

F.Kukliansky ir kiti kalbėtojai taip pat mintimis nusikėlė į praeitį, tačiau pabrėžė, jog dabar svarbu žiūrėti į priekį: įvertinti istorijos pamokas ir stengtis, kad jos niekada nepasikartotų.

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė dėkojo visiems, prisidėjusiems prie memorialo atsiradimo, ir sakė, kad Kauno rajonas yra pavyzdys kitoms savivaldybėms, miestams ir miesteliams, kuriuose yra žydų kapinės arba žudynių vietos.

„Džiaugiuosi šiame renginyje matydamas moksleivių būrį. Svarbu, kad ir jaunoji karta žinotų istoriją“, – kalbėjo A.Maimonas.

Mirusieji ir nužudytieji buvo pagerbti tylos minute. Vėliau tylą perskrodė Vilniaus choralinės sinagogos maldų vadovo, vienintelio Lietuvos kantoriaus Šmuelio Jatomo rauda.

Ištiestų rankų kompozicija

Memorialas pastatytas kapinių prieigose, egzekucijos vietoje. Pagrindinis įėjimas įrėmintas pasvirusiais įvairios tekstūros betoniniais blokais, kurie savo nevienodumu tarsi atkartoja senųjų žydų kapinių vaizdinį. Tekstūroje dominuoja šūvio motyvas. Ant vieno bloko užkeltos dvi Dovydo žvaigždės – žydų tautos simboliai.

Šio monumento ašis – vertikali stela su ištiestų rankų kompozicija.

„Apačioje – nužudytų žmonių pagalbos šauksmas, jų malda, o viršutinė ranka simbolizuoja neištiestą pagalbos ranką“, – aiškino sumanymą kūrybinės grupės vadovė Violeta Beigienė. Be architektės, kompoziciją kūrė skulptorius Lukas Šiupšinskas, dailininkas Vygintas Tvarijonavičius ir inžinierius Vydas Jaskelevičius. Darbams vadovavo Mažvydas Beiga.

Savivaldybės, Vandžiogalos seniūno Vytauto Šniaukos ir vietos bendruomenės pastangomis litvakų kapinėse buvo iškirsti krūmokšniai, pasodinta bukų gyvatvorė, atstatyti nuvirtę paminklai, į kapines nutiestas kelias, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė ir nuorodos. 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.