Kauno tvirtovės III forte karantino metu lankytis nebuvo galima, bet vietinės įgulos nariai neatostogavo. Per kelis mėnesius jie atkasė drenažo griovius, kurie buvo įrengti dar statant šį fortą 1887–1888 metais.
III forto įgulos vadovas Ovidijus Jurkša sakė, kad drenažas buvo įrengtas aplink visą fortą. Vieną drenažo atkarpą forto prižiūrėtojai aptiko dar 2017 metais ir griovį išvalė. Dabar atliktas kur kas didesnis darbas.
„Išvalėme drenažo griovius, kurie eina palei visą pagrindinio kareivinių pastato fasadą. Sovietmečiu grioviai buvo užversti žemėmis, šiukšlėmis, todėl forto teritorijoje buvo drėgna, pastatai pelijo. Pasitelkę techniką ir darbuodamiesi tiesiog rankomis iškasėme žemes, šiukšles ir atsivėrė neįtikėtinas vaizdas“, – pasakojo O.Jurkša.
Įdomu tai, jog akmenys buvo sudėti taip kokybiškai, kad iki šiol neišsiklaipė, drenažas pradėjo funkcionuoti, teritorijoje ir pastatuose iš karto tapo sausiau.
Atkasus griovius buvo aptikta ir medinio tilto, kuris per griovį vedė į pagrindinį kareivinių kiemą, liekanų.
„Turime ikonografinės medžiagos, kurioje matyti, kaip tiltas atrodė. Jį atkursime, tada forto kiemas įgaus tokį vaizdą, koks buvo 1915 metais, prieš jį užimant vokiečiams. Tokį autentišką vaizdą lankytojai galės pamatyti tik šiame forte“ – kalbėjo O.Jurkša.
Tvarkydami drenažo griovius kauniečiai rado įvairių laikų palikimo – 1927 metais Sovietų Sąjungos konstruktoriaus Vasilijaus Degtiariovo sukurto kulkosvaidžio diską. Šis kulkosvaidis buvo garsus, naudotas II pasauliniame kare.
Taip pat iškasta ir tuščių sviedinių antgalių, žiedų, arklių pasagų, tarpukario ir sovietmečio šovinių gilzių. Atrasta ir nemažai plonų metalinių ratlankių. Kokia buvo jų paskirtis, kol kas nenustatyta. Visi
radiniai dar bus surūšiuoti, nuvalytos rūdys ir lankytojai juos galės apžiūrėti.
Gegužės 23 dieną III ir IV fortuose vyks atvirų durų dienos, bus rengiamos nemokamos ekskursijos.