Kaip Suvalkijos sūnus Vincas Palukaitis lietuvybę žadino

2020 m. birželio 18 d. 09:22
Jūratė Tamulytė-Jagminienė, Lietuvos švietimo istorijos muziejaus muziejininkė
„Tik kilkim kaip vienas: tvirti, stiprūs tapę kaip ąržuols, kaip plienas prikelsim tėvynę lengvai“, – ragino Lietuvos pedagogas, varpininkas, knygnešys, publicistas, lietuvybės žadintojas, visuomenės veikėjas Vincas Palukaitis (1855–1932 m.), kurio gimimo 165-ąsias metines šiemet minime.
Daugiau nuotraukų (4)
 
<strong>Garsioji alma mater</strong>
&nbsp;
V.Palukaitis gimė 1855 m. gruodžio 14 d. Skindeli&scaron;kės kaime, Antanavo valsčiuje, Marijampolės apskrityje ūkininkų &scaron;eimoje. Pradinį mokslą įgijo i&scaron; vyresniojo brolio.
&nbsp;
Mokyklą pradėjo lankyti gana vėlai &ndash; jau būdamas &scaron;e&scaron;iolikos metų. 1877 m. baigė garsiąją Veiverių mokytojų seminariją, veikusiąją nuo XIX a. antrosios pusės iki Pirmojo pasaulinio karo ir tuo metu tapusia svarbiausiu naujosios lietuvių inteligentijos centru.
&nbsp;
Įdomu tai, kad mokytojų seminarijoje tarp daugybės dėstomų dalykų ypač daug dėmesio buvo skiriama muzikiniam ugdymui &ndash; net &scaron;e&scaron;ios septynios pamokos per savaitę. Į seminariją buvo priimami tik muzikinę klausą turintys jaunuoliai.
&nbsp;
Daugeliui&nbsp; buvusių auklėtinių muzikinis i&scaron;silavinimas tolesnei jų pedagoginei karjerai turėjo i&scaron;skirtinę&nbsp;reik&scaron;mę. Veiveriečiai V.Palukaitis, broliai Juozas ir Antanas&nbsp; Vokietaičiai, Vincas Bacevičius, Kazys Lekeckas, Ksaveras Sakalauskas,&nbsp; Justinas Strimaitis, Karolis Grinkevičius, Juozas Geniu&scaron;as, Antanas Kučingis ir kiti daug prisidėjo prie kra&scaron;to muzikinio &scaron;vietimo, ra&scaron;ė ir publikavo straipsnius teoriniais muzikinio ugdymo klausimais, leido vadovėlius, organizavo mokyklų ir suaugusiųjų chorus.&nbsp;
&nbsp;
<strong>Slaptoji tarnyba tautai&nbsp;</strong>
&nbsp;
Baigęs Veiverių mokytojų seminariją, V.Palukaitis pradėjo mokytojauti Kapčiamiesčio pradinėje mokykloje. 1881 m. buvo perkeltas į Vilkavi&scaron;kio pradinę mokyklą, kurioje dirbo vedėju net a&scaron;tuoniolika metų iki 1899 m.&nbsp;
&nbsp;
V.Palukaitis buvo drąsus žmogus. Jis pirmasis i&scaron;drįso savo mokykloje mokyti vaikus lietuvių kalbos ir vienas pirmųjų tarp Vilkavi&scaron;kio lietuvių žadino jų politinę sąmonę.
&nbsp;
Pedagogas&nbsp;ne kartą lankėsi Prūsijoje ir i&scaron; ten į Lietuvą gabeno draudžiamą literatūrą, tarp mokinių platino &bdquo;Au&scaron;rą&ldquo;, &bdquo;Varpą&ldquo;, &bdquo;Ūkininką&ldquo; bei kitą draudžiamą spaudą. Aktyviai bendradarbiavo &scaron;ių laikra&scaron;čių leidyboje, buvo Vinco Kudirkos techninis&nbsp;padėjėjas&nbsp;ir bičiuliu, dalyvavo varpininkų suvažiavimuose.&nbsp; Priklausė &bdquo;Sietyno&ldquo; knygne&scaron;ių organizacijai.&nbsp;
&nbsp;
Už tokią veiklą V.Palukaitis ilgą laiką buvo sekamas žandarų, bet neįkliūdavo, nes gerai sugyveno su gubernijos mokyklų&nbsp; vadovybe.
&nbsp;
Tačiau, prasidėjus &bdquo;Sietyno&ldquo; knygne&scaron;ių organizacijos narių suėmimams, žandarai krėtė ir V.Palukaičio namus&nbsp;ir, deja, rado du atvirukus su Michailo Muravjovo karikatūromis. 1899 m. jis buvo suimtas, teistas, kalintas Marijampolės kalėjime.
&nbsp;
Bylos jam sudaryti nepavyko, tačiau neteko mokytojo vietos. Kurį laiką vertėsi privačiomis pamokomis. Negaudamas darbo Suvalkijoje, V.Palukaitis persikėlė į Kėdainius.
&nbsp;
<strong>Režimo represijos&nbsp;</strong>
&nbsp;
V.Palukaitis aktyviai dalyvavo Lietuvos mokytojų sąjungos kūrimosi veikloje. 1905 m. jis pirmininkavo pirmajam Lietuvių mokytojų suvažiavimui, kuriame buvo svarstomas vadovėlių mokykloms klausimas, i&scaron;rinktas vadovėlių konkurso komitetas, į kurį įėjo&nbsp;Tomas Ferdinandas Žilinskas, Felicija Bortkevičienė ir Ona Pleirytė.
&nbsp;
Tais pačiais metais V.Palukaitis kalbėjo Didžiajame Vilniaus Seime lietuvi&scaron;kų mokyklų kūrimo klausimais. Aktyvus buvo ir 1907 metais Jono Basanavičiaus iniciatyva įkurtos Lietuvių mokslo draugijos narys.
&nbsp;
Bendradarbiaudamas &bdquo;Varpe&ldquo;, &bdquo;Ūkininke&ldquo;, &bdquo;Vienybėje Lietuvininkų&ldquo;, &bdquo;Viltyje&ldquo;, &bdquo;Mokykloje&ldquo;, V.Palukaitis straipsnius, eilėra&scaron;čius pasira&scaron;inėjo Ylos, Krivulės, Žmogaus, V. Spraulio ir kitais slapyvardžiais.
&nbsp;
Tačiau V.Palukaitis nuolatos jautė, kad yra sekamas carinės valdžios, jam buvo uždrausta mokytojauti mokyklose. Jis&nbsp;buvo priverstas palikti Lietuvą. Kaip daugelis to meto lietuvių inteligentų, persikėlė gyventi į Var&scaron;uvą, kur dirbo buhalteriu vienoje i&scaron; Alfredo&nbsp;Nobelio įkurtų firmų.
&nbsp;
<strong>&bdquo;Vieversėlis&ldquo; atsirado&nbsp;Lenkijoje</strong>
&nbsp;
Mokytojas V.Palukaitis Var&scaron;uvoje įsteigė lietuvių kalbos kursus, buvo vienas i&scaron; Lietuvių savi&scaron;alpos draugijos organizatorių. Prie draugijos subūrė lietuvių chorą, o chorui&nbsp; vadovauti pakvietė Mikalojų Konstantiną Čiurlionį.&nbsp;
&nbsp;
Nenurimstantis&nbsp; suvalkietis visą savo laisvalaikį leisdavo su lietuviais, ra&scaron;ė įkvepiančius eilėra&scaron;čius ir dainas. 1909 m. savo lė&scaron;omis V.Palukaitis kartu su M.K.Čiurlioniu Var&scaron;uvoje i&scaron;leido 23 dainų rinkinį &bdquo;Vieversėlis&ldquo; &ndash; pirmą lietuvi&scaron;kų dainų rinkinėlį mokykloms.
&nbsp;
I&scaron; &scaron;io rinkinio po visą Lietuvą pasklido V.Kudirkos &bdquo;Tauti&scaron;ka giesmė&ldquo; bei i&scaron;populiarėjo kitos dainos, giesmės: &bdquo;Pulkim ant kelių&ldquo;, &bdquo;A&scaron; padainuosiu dainų dainelę&ldquo;, &bdquo;&Scaron;alty&scaron;ius&ldquo;.
&nbsp;
1905 m. V.Palukaitis V.Spraulio slapyvardžiu para&scaron;ė muziką ir žodžius dainai &bdquo;Kilkim&ldquo;, kuri 1908 m. buvo i&scaron;spausdinta Var&scaron;uvoje atskiru leidinuku ir vadinosi &bdquo;Daina 1905 metų&ldquo;.
&nbsp;
&Scaron;is patriotinis kūrinys ypač populiarus buvo tarp jaunimo, dainuojamas kur tik daugiau susiburdavo lietuvių. Vienas i&scaron; a&scaron;tuonių posmelių skamba:&nbsp;
&nbsp;
<em>Auk&scaron;taičiai, Žemaičiai&nbsp;</em>
&nbsp;
<em>Tik kilkim, kaip vienas:</em>
&nbsp;
<em>Tvirti, stiprūs tapę, </em>
&nbsp;
<em>Kaip ąržuols, kaip plienas </em>
&nbsp;
<em>Prikelsim&nbsp; Tėvynę lengvai.&nbsp;</em>
&nbsp;
Var&scaron;uvoje&nbsp;nepailstančiam mokytojui niekada netruko veiklos &ndash; jis Lenkijos sostinėje organizavo lietuvi&scaron;kas pamaldas, subūrė per 450 tikinčių var&scaron;uviečių lietuvių parapiją &ndash; tai buvo tarsi nauja tautiečių bendravimo forma&nbsp;nublok&scaron;tiesiems&nbsp; toli nuo gimtųjų namų, nuo Lietuvos.
&nbsp;
Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, Var&scaron;uvą užėmus vokiečių kariuomenei,&nbsp;V.Palukaitis pasitraukė i&scaron; Lenkijos ir grįžo į Vilnių, kur dirbo Lietuvių draugijoje nukentėjusiems dėl karo &scaron;elpti.
&nbsp;
&nbsp;
<strong>Laikinojoje sostinėje</strong>
&nbsp;
1920 m. V.Palukaitis apsigyveno Kaune ir tęsė pedagoginę veiklą. Dvejus metus mokytojavo Vai&scaron;vydavos&nbsp;pradinėje mokykloje.
&nbsp;
Vėliau Lietuvos &scaron;vietimo ministerija skyrė jam Kauno miesto ir apskrities pradinių mokyklų instruktoriaus, kiek vėliau&nbsp;&ndash;&nbsp;inspektoriaus pareigas.
&nbsp;
&Scaron;ios pareigos buvo sunkios ir atsakingos. Reikėjo rūpintis naujų lietuvi&scaron;kų mokyklų kūrimu, mokymo priemonėmis, vadovėliais, metodiniais leidiniais, skirtais mokytojų darbui, ir kt. Ir visą tą darbą jis dirbo su dideliu atsidavimu ir atsakomybe.&nbsp;
&nbsp;
V.Palukaitis rado laiko dar visuomeninei veiklai &ndash; buvo &Scaron;aulių sąjungos Kauno skyriaus kontrolės komisijos narys.
&nbsp;
Lietuvos nepriklausomybės de&scaron;imtmečio proga&nbsp;už nuopelnus Lietuvai vyriausybė apdovanojo daug garbingų žmonių Lietuvos didžiojo kunigaik&scaron;čio Gedimino ordinais. Tarp apdovanotųjų buvo ir garsus pedagogas, mokytojų sąjungos narys&nbsp; V.Palukaitis.
&nbsp;
Lietuvos &scaron;vietimo istorijos muziejuje saugomas V.Palukaičio istorinis palikimas: dokumentai rankra&scaron;čiai, dainų sąsiuviniai, leidiniai ir kt.
&nbsp;
I&scaron;kilus Suvalkijos sūnus V.Palukaitis sunkiausiais Lietuvai istoriniais laikotarpiais drąsiai ne&scaron;ė lietuvi&scaron;ką žodį ir dvasią, žadino politinę sąmonę, kėlė tautinį sąmoningumą ne tik tarp vilkavi&scaron;kiečių, bet ir visos Lietuvos.
&nbsp;
&nbsp;
švietimasKnygnešys^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.