Liuteronų sodas ant Tauro kalno prikeliamas naujam gyvenimui

Tauro kalno teritorijoje pradėtas atsargiai tvarkyti Liuteronų sodas – Vilniaus evangelikų senosios kapinės, kurios atsiskleis kaip ramaus poilsio parkas.

Tvarkant Liuteronų sodą siekiama kuo mažesnės intervencijos. Takai bus atkurti istorinėse vietose, grįš restauruotos antkapių plokštės ir paminklai.
Tvarkant Liuteronų sodą siekiama kuo mažesnės intervencijos. Takai bus atkurti istorinėse vietose, grįš restauruotos antkapių plokštės ir paminklai.
Tvarkant Liuteronų sodą siekiama kuo mažesnės intervencijos. Takai bus atkurti istorinėse vietose, grįš restauruotos antkapių plokštės ir paminklai.
Tvarkant Liuteronų sodą siekiama kuo mažesnės intervencijos. Takai bus atkurti istorinėse vietose, grįš restauruotos antkapių plokštės ir paminklai.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Jul 24, 2021, 6:39 PM, atnaujinta Jul 24, 2021, 7:10 PM

Būsimos Nacionalinės koncertų salės „Tautos namų“ prieigos ne tik bus sutvarkytos, bet ir pritaikytos visuomenės naudojimui.

Parke atsiras nauji suoliukai, bus atkurti senieji takai, grįš restauruoti paminklai.

Eksponuos antkapių plokštes

Ant Tauro kalno esantis Liuteronų sodas saugo ilgametę miesto istoriją – nuo XIX a. veikusios evangelikų kapinės, buvusios svarbios dėl palaidotų iškilių asmenybių ir išskirtinės teritorijos, vėliau buvo likviduotos suplanavus statyti Profsąjungų rūmus ir įrengti parką.

Daugiau negu šimtą metų ant Tauro kalno veikusiose kapinėse palaidota įvairių tautybių mokslininkų ir menininkų, gydytojų, dvasininkų, valdžios atstovų, kurių atminimą privalu įamžinti.

Šiuo tikslu parke bus eksponuojamos senosios antkapinės plokštės, o informaciniuose stenduose lankytojai ras žinių apie vietos istoriją ir palaidotus asmenis.

Atgulė ir žymūs žmonės

Dabar jau Vilniaus centre esančios kapinės veikė iki XX a. 6-ojo dešimtmečio pabaigos, į jas iš senųjų kapinių buvo perkelta dalis vertingiausių antkapių bei antkapinių lentų, menančių XVI–XVII a.

1839 m. vasarą kapinėse pusiau slapta perlaidoti tų pačių metų vasario 27 d. Vilniuje sušaudyto sukilėlio Simono Konarskio (1808–1839) palaikai.

Čia buvo palaidoti ir evangelikų reformatų kolegijos prezidentas Konstanty Wolanas (1799–1862), generalinis superintendentas Jozefas Glowackis (1830–1893), generalinis superintendentas Andrzejus Kaderis (1831–1902), generalinis superintendentas Michalas Jozefas Jastrzębskis (1858–1938).

Takai bus istorinėse vietose

„Vertindami jautrią vietos istoriją ir dabartinę jos svarbą miesto gyventojams Liuteronų sodo projektu siekiame kuo mažesnės intervencijos į susiklosčiusią aplinką, esamą kraštovaizdį.

Takai atkuriami istorinėse vietose išsaugant visus esamus medžius, išlikęs kapinių tvoros fragmentas restauruojamas, į kapines grįš restauruotos išlikusios antkapinės plokštės ir paminklai“, – apie istorinės vietos tvarkymą pasakojo įmonės „Vilniaus planas“ projektų vadovė Lolita Vileikienė.

Rasta ir pavienių radinių

Gegužės–birželio mėnesiais teritorijoje buvo vykdomi archeologiniai tyrimai, aiškinantis, ar suprojektuotų darbų vietose yra susiformavęs archeologinis bei kultūrinis sluoksnis ir jų fragmentai, ar esama žmonių palaidojimų ir ankstesnio užstatymo fragmentų.

Tyrimų metu įvairiose teritorijos dalyse aptikta pavienių XVI–XX a. radinių, kurie, kaip spėjama, teritorijoje atsirado su atvežtiniu gruntu.

Tauro kalno viršūnėje buvusiose kapinėse beveik visose perkasose užfiksuota žmonių palaidojimų, datuojamų kapinių veikimo laikotarpiu, todėl, remiantis archeologų rekomendacijomis, numatyti inžinerinių tinklų įrengimo darbai bus vykdomi uždaru prastūmimo būdu taip maksimaliai sumažinant įrengiamų šulinių skaičių, bet užtikrinant lietaus nuotekų efektyvumą.

Kultūros paveldo departamentui įvertinus atliktus archeologinius tyrimus ir pagal jo specialistų rekomendacijas pakeitus inžinerinių tinklų išdėstymą, bus tvarkoma senoji tvoros dalis prie Santuokų rūmų, ruošiamasi ją restauruoti ir atidengti arkines nišas – jose bus eksponuojamos senosios antkapinės plokštės.

Taip pat bus įrengiami paviršiniai nuotekų tinklai, rekonstruojami esami takai ir atkuriami senieji, įrengiama mažosios architektūros elementų ir tinkamas apšvietimas, numatytas ir papildomas apželdinimas.

Liuteronų sodą sutvarkyti planuojama 2022 m., visą Tauro kalno parką – 2023 m.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.