Per Europos archeologijos dienas išaiškės, kas slepiasi po žeme ir ką liudija radiniai Valdovų rūmuose

Valdovų rūmų muziejaus archeologai kviečia į Europos archeologijos dienas. Birželio 14 ir 15 dienomis vyks specialios ekskursijos, atskleisiančios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinėje Vilniuje stovėjusios svarbiausios pilies istoriją ir jos paslaptis.

LDK valdovų rūmų muziejus.<br>Valdovų rūmų muziejaus nuotr.
LDK valdovų rūmų muziejus.<br>Valdovų rūmų muziejaus nuotr.
Archeologas Gintautas Striška.<br>Marijos Frolovos nuotr.
Archeologas Gintautas Striška.<br>Marijos Frolovos nuotr.
Egidijus Ožalas.<br>Marijos Frolovos nuotr.
Egidijus Ožalas.<br>Marijos Frolovos nuotr.
Archeologas Gintautas Striška.<br>Valdovų rūmų muziejaus nuotr.
Archeologas Gintautas Striška.<br>Valdovų rūmų muziejaus nuotr.
Egidijus Ožalas.<br>Marijos Frolovos nuotr.
Egidijus Ožalas.<br>Marijos Frolovos nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Valdovų rūmų muziejaus inf.

Jun 13, 2024, 1:36 PM

„Įprastai žmogus su archeologija susiduria vieną kartą gyvenime – mokykloje, per pamokas apie ankstyviausią Lietuvos istoriją. Artėjančiomis Europos archeologijos dienomis norime atgaivinti mokyklos prisiminimus ir suaugusiesiems. Su metais žmonės pradeda ieškoti šeimos, šalies istorijos ir kartais tos istorijos ieško labai giliai, „prisikasa“ iki archeologijos“, – sako Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus archeologas Egidijus Ožalas.

Ekskursijose apie Vilniaus Žemutinės pilies istoriją nuo XIII iki XVII a. archeologai lankytojus skraidins „laiko mašina“. Pasivaikščiojime prabils ne tik eksponatai (iš pusės milijono radinių, aptiktų Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje, Valdovų rūmų muziejuje eksponuojama beveik du tūkstančiai), – bene didžiausia muziejaus vertybė – atkasti buvusios Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos mūrai.

Kaip pasakoja archeologas, Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus vedėjas Gintautas Striška, lankytojai pažins dvi epochas, išvys, ką galima pamatyti ne tik muziejuje, nes archeologai kvies pasivaikščioti ir po Žemutinės pilies teritoriją, parodys ženklus, kurių dažnai žmonės nė nepastebi.

„Kaip pavyzdį galėčiau paminėti Katedros aikštėje esančią vietą, kurioje kasmet statoma Kalėdų prakartėlė. Iš tikrųjų tai yra vieno iš buvusių gynybinių bokštų vieta. Arba pilies vartai – jie pažymėti dideliais raudono granito blokais, bet iš tikrųjų ten galima kalbėti apie dviejų epochų pilies vartus: apie XV a. ir apie Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto XVI a. antros pusės pilies vartus. Dar vieni vartai, vadinti Vakariniais, stovėjo prieš Katedrą. Jie buvo pasukti į Tilto gatvę, mūrinį tiltą per tuomet čia tekėjusią Vilnios upę. Už jos stovėjo valdovo dvaro arklidės, šunidės ir kiti ūkiniai pastatai“, – vardija G. Striška.

Abu archeologai Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje tyrimus atlieka jau trisdešimt metų, todėl Europos archeologijos dienų proga yra pasiruošę atsakyti į visus lankytojų klausimus, išduoti giliai saugotas ir šiandien mokslininkų atrastas paslaptis. „Galime papasakoti ir ką radome, ir kas turėtų slėptis kitose vietose, kur dar nevyko archeologinių kasinėjimų. Žinome net ir tai, ką ir kur galime rasti“, – juokiasi archeologai.

Ekskursijas „Matoma ir nematoma XIII a. pab. – XV a. Vilniaus pilis“ birželio 14 d. 16.00 val. ir „Matoma ir nematoma XVI–XVII a. Vilniaus pilis“ birželio 15 d. 12.00 val. ves abu archeologai – E. Ožalas ir G. Striška.

Registracija būtina, tai galima padaryti Valdovų rūmų muziejaus svetainėje.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.