Sporto kino vakaras, dedikuotas krepšiniai
Kovo 9-ąją, 18 valandą, bendradarbiaujant su Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu ir Vilniaus universitetu „Vokiško kino dienų“ programoje nemokamas dokumentinio filmo seansas sporto tema supažindins su rezultatyviausiu Dalaso „Mavericks“ ir NBA krepšininku Dirku Nowitzkiu.
Filmas bus rodomas Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (Saulėtekio al. 5, Vilnius) ir pratęs pernai rudenį startavusį Sporto kino vakarų ciklą. Po filmo žiūrovai kviečiami likti diskusijai, kurioje dalyvaus Šarūnas Sakalauskas – LKF meistriškumo komisijos vadovas, nuo 2001 iki 2009 metų dirbęs Vokietijoje, Bremerhaveno „Eisbaren“ komandoje ir krepšinio žurnalistas bei komentatorius, vienas iš „Trys su nesportine“ autorių Rytis Vyšniauskas. Pokalbius apie Vokietijos galiūnu nominuojamą Dirką Novickį moderuos jo talento gerbėjas Paulius Ambrazevičius. Kovo 18 d. 17:30 filmas bus rodomas ir Kaune, „Romuvos“ kino teatre.
Režisierė į Lietuvą grįžo antrąkart
Į „Vokiško kino dienas“ jau atskrido „Vakarykščio sniego“ (Schnee von gestern, 2013) režisierė Yael Reuveny. Močiutės brolio pėdsakų paieška, atvedusi filmo autorę ir į Vilnių, išaugo į pirmąjį Reuveny pilno metražo filmą. Gimusios Vilniuje ir Izraelyje naują gyvenimo puslapį atvertusios močiutės brolis per antrąjį pasaulinį karą nežuvo, o pasivadinęs kitokiu vardu Vokietijoje pradėjo naują gyvenimą – tame pačiame miestelyje, kur jis ir sesuo buvo uždaryti konclageryje. Filme galima pamatyti ir keletą scenų, filmuotų Vilniuje.
„Vakarykštis sniegas“ apdovanotas ne viename tarptautiniame kino festivalyje – už geriausią dokumentinį filmą 2013 m. Haifos festivalyje, skatinamuoju Defa prizu Leipcigo DOK-Fest bei DIALOG prizu už kultūrų susikalbėjimą 2013 m. Kotbuso kino festivalyje.
Kovo 10 d. 16:00 val. VVGŽM Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) vyks dokumentinio filmo „Vakarykštis sniegas“ (2013, Vokietija/Izraelis) peržiūra ir susitikimas su režisiere Yael Reuveny. Filmas įvairiomis kalbomis su lietuviškais ir angliškais subtitrais. Diskusija su režisiere vyks anglų kalba su vertimu į lietuvių kalbą.
Kovo 15 dieną, 17:30 val. šio filmo peržiūra vyks ROMUVOJE (Kaune), o po seanso režisierė mielai dalinsis žiniomis apie lietuviškų šaknų turinčią šeimos istoriją bei žydų kultūrą.
Tarpdisciplininis kino seansas
Vokietijai priskiriami nebyliojo kino aukso amžiaus šedevrai XX amžiaus pradžioje sudarė didžiausią konkurenciją bei atsvarą pasaulį užkariaujančiai Holivudo produkcijai. Labiausiai išgarsėjo vokiečių ekspresionizmas, paskatinęs fantastinius, haliucinacinius, nerealius žmogaus vidinio pasaulio vaizdus perkelti į kino ekraną. Tarp garsiausių ekspresionistinių filmų – režisieriaus Friedricho Wilhelmo Murnau darbai. Remiantis klasikinio Goethe‘s kūrinio motyvais sukurtame F.W.Murnau filme „Faustas – vokiečių liaudies padavimas“ (FAUST – Eine deutsche Volkssage, 1926) pasakojama apie Mefisto gundomą mokslininką Faustą.
Šią kino klasiką gyvai įgarsins išskirtinis kino dienų svečias – elektroninės muzikos kompozitorius ir video menininkas Thomas Köneris. Anksčiau kūrėjas dirbo kino studijoje garso režisieriumi, tad jo kompozicijose persipina garso dizaino, šiuolaikinės kamerinės muzikos ir alternatyviosios pop muzikos elementai.
Thomas Köneris jau 18 metų rašo muziką nebyliems filmams – ją dažniausiai atlieka pats arba su nedideliu ansambliu. Muzika Murnau filmui „Faustas“ buvo parašyta 2013 m. Luvro muziejaus užsakymu. „Vaizdų ir garsų tinkamumo trukmė nevienoda, – sako Köneris. Muzika daug greičiau ima mums atrodyti nemoderni. Trečiojo dešimtmečio šlageris palyginus su šiandieniniu skamba beveik kaip senoji muzika. O F.W.Murnau vaizdai, prikaustantis jų kameros žvilgsnis ir ekspresyvus montažas tebėra aktualūs ir šiandien“.
Kovo 11-ąją, 18:00 valandą šiuo išskirtiniu seansu „Vokiško kino dienų“ programa startuos Kauno kino centre ROMUVA, o šeštadienį, kovo 12-ąją, 19:00 val. šis gyvai įgarsinamas nebyliojo kino performansas persikelia į menų fabriko LOFTAS erdves.
Europos statistika trumpuose filmuose
Vilniuje vokiškąjį kiną pristatančius renginius vainikuos kovo 13 d., 16:00 val. SKALVIJOS kino centre pristatomas specialusis trumpametražių filmų seansas „Tikrovės kraštutinumai“ (Extreme Realitäten, 2016). Didžiąją Europos Sąjungos biurokratijos dalį sudaro informacija ir statistika. Tačiau tam tikra statistinė informacija gali kelti nuostabą, nes ji prieštarauja tradicinei suvokčiai. Toks buvo projekto EUROPOLY atspirties taškas, kuriuo rėmėsi filmų apie naująją ir senąją Europą kūrėjai.
Kaip lietuvišką premjerą režisierė Giedrė Žickytė pristatys filmą „Amazonės“, kuriame ieškoma atsakymo į klausimą, kodėl Lietuvoje, palyginti su kitomis Europos šalimis, yra daugiausia moterų, užimančių vadovaujamas pozicijas, o Danijoje – mažiausiai. Lietuvių režisierė artu su Goethe’s instituto Lietuvoje vadovu Detlefu Gericke pasidalins transeuropinio projekto „EUROPOLY“ eiga ir rezultatais.
Kino kuratorė Dorothee Wenner atrinko netikėčiausius rodiklius ir supažindino kino kūrėjus iš tų šalių, kurios išsiskiria kraštutiniais rezultatais, su vaidmenų atlikėjais iš tų šalių, kurių rodikliai visiškai priešingi. Taip buvo sukurti iškalbingi ir smagūs trumpametražiai filmai.
SKALVIJOJE bus parodyti aštuoni:
Home Is Not Here (Italija/Danija),
2016, 8 min.,
rež. Vibeke Bryld, scen. Andrea Bajani ir Vibeke Bryld
Last Place Ex Aequo (Portugalija/Švedija, 2016, 7 min.),
rež. André Godinho, vaid. Nour El Refai und BISPO
Sensory Analysis (Lenkija/Čekija, 2016, 7 min.),
rež. Jakub Piątek, bendradarbiaujant su Petra Hůlová
The Blow-in (Airija/Ispanija, 2016, 6 min.),
rež. Treasa O’Brien, bendradarbiaujant su Neus Ballús, Aitor ir Gina Ferrer García
Amazons (Lietuva/Danija, 2016, 7 min.),
rež. Giedrė Žickytė, vaid. Emil Thorup
Sacred Sunday (Portugalija/Nyderlandai, 2016, 5 min.),
rež. Jan-Dirk Bouw, vaid. Rita Gomes
Dog Over (Prancūzija/Vokietija, 2016, 8 min.),
rež. Nicolas Boone, vaid. Sandra Hüller
Touched by Murder (Jungtinė Karalystė/Latvija, 2016, 17 min.),
rež. Marc Isaacs ir Mārtiņš Meiers