Pamatyk. Septyni geriausi filmai apie mažuosius genijus

Dažnai tėvai svajoja užauginti genijus ir vunderkindus, tačiau ką reiškia būti tokiu vaiku, suvokti, kad esi gabesnis ne tik už bendraamžius, tačiau kai kada ir už savo paties tėvus? Kaip priimti save tokį, kokiu esi ir leisti talentui sužydėti? Šias temas paliečia filmai apie tikrus vunderkindus.

 „Matilda“.<br> Filmo kadras.
 „Matilda“.<br> Filmo kadras.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 31, 2018, 12:07 PM

Mažoji matematikos dievaitė filme „Apdovanotoji“

Pagrindinei filmo „Apdovanotoji“ (angl. „Gifted“, 2017) herojei Merei – septyneri, o jos bendraamžiams siaubą keliantys skaičiai ir matematika mergaitei tėra lengvai gliaudoma pramoga. Neeiliniais gabumais apdovanotą mažylę auginantis dėdė Frenkas įsitikinęs, jog Merė privalo turėti įprastą vaikystę – lankyti valstybinę mokyklą, draugauti su bendraamžiais ir mokytis jiems įprastų dalykų.

Deja, talentingos pirmokės močiutė šiai nuomonei nepritaria – griežta ir valdinga moteris turi savų planų ir yra tikra, jog Merę privalu auginti kaip genijų, mergaitę izoliavus nuo jai įprastos aplinkos.

Kuris Merei gero linkintis asmuo nugalės? Šeimyninės dramos įkarštyje žiūrovo laukia akimirkos drauge su filmo šviesuliu – mažąją Merę įkūnijančia aktore Mckenna Grace, kuri vadinama naująja Dakota Fanning! Vienuolikmetės mergaitės sąskaitoje – įspūdingi vaidmenys ryškiausiuose praėjusių metų filmuose, tad panašu, jog genialią mergaitę filme „Apdovanotoji“ suvaidinusi M. Grace – viena talentingiausių savo kartos aktorių.

Aibė nuotykių filme „Henrio knyga“

Pagrindinis filmo „Henrio knyga“ (angl. „The Book of Henry“, 2017) herojus, vienuolikmetis Henris – tikras genijus. Be tėvo, drauge su broliu augantis berniukas pasirodo esąs šeimos galva – jis uždirba pinigus, sprendžia kasdienines šeimos problemas, apmoka sąskaitas ir rūpinasi namiškių gerove.

Vieną dieną jis galėtų tapti pavyzdingu suaugusiuoju, tačiau likimas paruošė Henriui staigmeną – mirtina liga sergantis berniukas silpsta ir turi aibę nebaigtų darbų, kuriuos privalo spėti patikėti savo mamai. Nuotykių, slaptų misijų ir Henrio įžvalgų kupinas filmas įrodys, kad gyvenimas niekuomet nesibaigia, o padėčių be išeičių tiesiog nebūna. Sunku patikėti? Kreipkitės į Henrį!

Širdies šiluma filme „Gerumo stebuklas“

Pagal 2012 metais pasirodžiusį amerikiečių rašytojos R. J. Palacio romaną sukurtas filmas „Gerumo stebuklas“ (angl. „Wonder“, 2017) nagrinėja tolerancijos, empatijos ir draugystės temas. Gerumą ir šilumą spinduliuojantis, visai šeimai skirtas filmas žiūrovams pristato Ogį – berniuką, sergantį reta genetine liga ir atrodantį kiek kitaip nei jo bendraamžiai. Siekdami apsaugoti vaiką nuo patyčių berniuko tėvai ryžtasi mokyti jį namuose ir apsupti mažylį dėmesiu.

Deja, išaušta diena, kuomet Ogiui tenka peržengti tikros mokyklos slenkstį, o čia jis susiduria ne tik su bendraamžiais, tačiau ir su tuo, kad pamokos mokykloje – neįtikėtinai lengvos. Mokytis pas mamą teko daug daugiau!

Pagrindinį vaidmenį filme atlikęs kanadietis aktorius Jacobas Tremblay žiūrovus sužavėjo savo pasirodymu 2015-ųjų filme „Kambarys“ (angl. „The Room“) ir jau minėtoje „Henrio knygoje“. Talentingo berniuko darbų kalendorius užpildytas iki pat 2021-ųjų, o kino kritikai jam žada ne mažiau įspūdingą karjerą nei jo kolegei Mckennai Grace.

Muzika, kurianti stebuklus

Bene garsiausiu šiuolaikiniu filmu apie genialų vaiką galima būtų pavadinti juostą „Muzika, suradusi mus“ (angl. , „August Rush“2007). Šeimyninė, Oskarui nominuota drama žiūrovams pasakoja istoriją apie muzikalų vaikų namų auklėtinį Evaną Teilorą, svajojantį rasti šeimą.

Ypatingu gebėjimu aplinkoje išgirsti muziką apdovanotas paauglys tiki, jog muzikinis talentas padės surasti kelią pas tėvus – išgirdę jį grojant, jie tikrai suras Evaną! Tvirtai savo svajone tikintis vaikinas prisidengia sugalvotu Augusto Rusho vardu ir atsiduria Niujorke, kur jo laukia studijos prestižinėje Juilliard muzikos mokykloje.

Išlaisvinęs savo nepakartojamą talentą išgirsti muziką lietaus lašuose, elektros laiduose ir kitose kasdienybės akimirkose, vaikinas nė minutei nenustoja tikėti savo svajone ir likimu. Ar jo talentas padės rasti tėvus? Muzikinių kompozicijų fone žiūrovai stebės jaudinančios istorijos atomazgą ir spėlios – ar Evano tėvai ras berniuką? O gal tai tik neeilinio vaiko fantazijos?

Bilis ir jo svajonė filme „Bilis Eliotas“

Antrasis režisieriaus Stepheno Daldry filmas „Bilis Eliotas“ (angl. „Billy Elliot“, 2000) 2000-aisiais tapo tikra kino ekranų sensacija. Aktorių Jamie Bell išgarsinusi drama iškovojo 3 BAFTA apdovanojimus, "Auksinio gaublio" nominaciją bei tris "Oskaro" nominacijas. 

1985-ieji. 11-metis šachtininko sūnus Bilis gyvena su močiute, broliu ir tėvu. Pastarasis tvirtai žino, kuo turėtų užsiimti jaunėlis sūnus. Deja, tėvo brukamos bokso treniruotės Biliui visai ne prie širdies – vaikino siela dainuoja šokant, o svajonės apie baletą ir didžiąją sceną verčia širdį plakti stipriau. Gabiausią šokių klasės mokinį pedagogės ruošia stojamiesiems egzaminams į Karališkąją baleto mokyklą, tačiau Bilio tėvas nenusiteikęs klausytis kalbų apie nevyrišku laikomą sūnaus norą šokti. Ar tai gali sustabdyti vaikiną, kurį į priekį veda svajonė?

Priešingai nei kiti panašių filmų herojai, Bilis nėra vunderkindas. Jis tik beprotiškai užsispyręs, drąsus ir talentingas vaikis, žinantis sunkaus darbo ir begalinių repeticijų skonį. Įspūdingu garso takeliu pasižyminčiame filme pagrindinį vaidmenį atlikęs aktorius Jamie Bellas mokykloje taip pat yra šokęs baletą. Vaikino teigimu, toks pomėgis jį ne sykį yra pavertęs bendraamžių patyčių objektu, o tokia patirtis leido geriau įsijausti į jo įkūnijamo personažo kailį.

Matilda

Istoriją apie „Čarlį ir šokolado fabriką“ žiūrovams padovanojęs rašytojas Roaldas Dahlis yra ir vaikams skirtos knygos „Matilda“ autorius.Susižavėjęs joje aprašyta istorija garsus komedijų aktorius Danny DeVito ryžosi ekranizuoti knygą. Filme jis atliko ir vieną pagrindinių vaidmenų.

„Matildą“ (angl. „Matilda“, 1996) galima būtų pavadinti žiūroviškiausiu visų laikų šeimai skirtu filmu. Komiška ir šilta juosta jau 22-ejus metus nepalieka populiariausių filmų apie vaikus sąrašų.

Neatsakingų ir stebuklais netikinčių tėvų auginama Matilda pati pradeda ugdyti save – nagrinėja sudėtingus literatūros kūrinius, mokosi skaičiuoti mintyse, imasi kontroliuoti savo minčių jėgą. Tėvų nusiųsta į atšiaurų internatą, turintį perauklėti mergaitę ir padėti jai pamiršti kvailystes, Matilda sutinka neeilinę mokytoją, kuri netrukus tampa svarbiausiu žmogumi jos gyvenime. Pasirodo, nėra nieko neįmanomo – reikia tik svajoti ir tikėti stebuklais! 

Berniukas, kuris išgyveno

Kad ir koks ypatingas vaikas būtų Haris Poteris, panašu, jog genialiausias „Hario Poterio“ (angl. „Harry Potter“, 2001) filmų serijos vaikas yra geriausia jo draugė Hermiona. Mokslus dievinanti mergaičiukė, žinanti atsakymus į bene visus klausimus, Hario ir Ronio kailius gelbėjo ne viename serijos filme, tad didžiąją jaunųjų burtininkų žygių sėkmės dalis tenka būtent jai!

Psichologai tikina, jog „Hario Poterio“ serijos filmai yra mėgstamiausia gabių ir talentingų vaikų pramoga. Anot jų, vaikai filmą vertina dėl drąsos, ištikimybės ir garbės temų nagrinėjimo. Ir dažnai jie yra linkę tapatinti save su pagrindiniu herojumi ar jo draugais, kurie yra kitokie nei jų bendraamžiai.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
Gyvai: VRK savivaldos rinkimų rezultatų pristatymas