Poezijos pavasario laureatas V. Braziūnas: „Poezijos nesuprantu“

Pelnė visas svarbiausias šalies premijas

Šių metų „Poezijos pavasario“ ir Maironio premijos laureatas V.Braziūnas.<br>M.Patašiaus nuotr.
Šių metų „Poezijos pavasario“ ir Maironio premijos laureatas V.Braziūnas.<br>M.Patašiaus nuotr.
M.Patašiaus nuotr.
M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Ramūnas Gerbutavičius

May 29, 2015, 6:18 PM, atnaujinta Nov 25, 2017, 7:07 PM

V.Braziūnui Maironio premija ir Poezijos pavasario laureato vardas skirti už pernai pasirodžiusią jo eilėraščių knygą „Stalo kalnas“, kurią išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

Jei reiktų rasti raktą, atrakinantį į šią knygą sudėtus eilėraščius, gal geriausiai tiktų leidėjų paminėtas žodis „restauratorius“.

V.Braziūnas savo kūriniuose tarsi stengiasi restauruoti šimtmečių senumo istoriją, ieškoti dabarties ženklų mitologijoje, baltiškoje kultūroje, galų gale iš pasąmonės iškasti žmonijos patirties šukes, klaidžioti po „dausų Lietuvą“.

– Ar jums neatrodo, kad Poezijos pavasario premija jums galbūt skirta per vėlai. Juolab kad ir ankstesnės jūsų knygos buvo jos vertos. Šis apdovanojimas buvo sumanytas jauniems kūrėjams paskatinti. Ar nematote čia problemos?

– Viskas man per vėlai – nuo debiuto iki premijų. Aš visas per vėlai. Bet kai šituos faktus žinai, liaujiesi spurdėti ir galvą sau kvaršint. Dėl nuostatų taip pat.

Tik turiu patikslinti šitą „du viename“ painiavą: premija yra Maironio (jai tik treji metai), o šios premijos laureatas tampa ir Poezijos pavasario laureatu. Taigi būsiu ir trečias, ir penkiasdešimt pirmasis vienu metu.

Aš irgi manau, kad žmones reikia pastebėti ir įvertinti laiku. Bet žinome, kad būna visaip: kur ropės sėta, ridikai dygsta. Guodžiuosi, kad bent jauniems kelio nebeužstosiu.

Beje, ir Nacionalinių kultūros ir meno premijų nuostatai kalba ne tik apie laureato nuopelnus, bet ir apie jo kūrybos skatinimą. Ir čia net aiškiau matyti, jog dažną skatinti reikėjo bent jau prieš ketvirtį amžiaus.

– Kuo jums apskritai svarbus Poezijos pavasario festivalis? Pasigirsta balsų, kad jis turėtų atsinaujinti, labiau prisitaikyti prie skubančios dabarties visuomenės? Kokia jūsų nuomonė?

– Festivalis – pirmiausia žmonės. Brangūs ir artimi, susieti poezijos: skaitytojai, kolegos poetai ir vertėjai, lietuviai ir svečiai, pažįstami ir gal būsimi pažįstami, bičiuliai.

Mano nuomone, jei jau poezija pradės bandyti prisitaikyti ir bėgti patekom paskui civilizacijos rykščių plakamą visuomenę, draugiškai nurisnosim nebent iki to gardo, už kurio skerdykla.

Poezija nuo monstriškai besiplėtojančios civilizacijos dar bando žmogų kiek pristabdyti, palenkti jį prie savo paties esmės, prie dvasios.

Ir Poezijos pavasaris gali pasinaujinti kokią drapanėlę. Taip ir daro, naujinasi, bet savęs išsižadėti dėl visuotinio skubėjimo nežinia kur –  ginkdie.

– „Aš poezijos nesuprantu“ – ką atsakytumėte taip sakantiems skaitytojams? Kaip apibrėžtumėte, kas yra poezija ir kas yra gera poezija?

– Jeigu paguostų, – aš irgi nesuprantu. Dažnai nuo jos, kieno nors, kokios nors, nuspūdinu šalin.

Retuomiais prie jos grįžtu, dažniau ne. Žmonių aš irgi kartais, atrodo, nesuprantu. Užtat su jais ir gera. Bent jau nenuobodu.

Visą interviu skaitykite gegužės 30 d. (šeštadienio) dienraštyje „Lietuvos rytas“.

* * *

Pelnė visas svarbiausias šalies premijas

Poetas, eseistas, vertėjas V.Braziūnas Gimė 1952 m. Pasvalyje. 1962–1972 m. Vilniaus universitete studijavo žurnalistiką, 1997 m. ten pat baigė lietuvių kalbą ir literatūrą. Dirbo „Gimtojo krašto“, „Literatūros ir meno“, „Lietuvos ryto“ redakcijose. Nuo 1996 m. atsidėjo kūrybai.

Išleido 20 poezijos knygų. Tarp jų – „Slenka žaibas“, „Užkalinėti“, „lėmeilėmeilėmeilė“, „Būtasis nebaigtinis“, „Fontes amoris“. Poezija versta į albanų, armėnų, anglų, baltarusių, bosnių, bulgarų, gruzinų, hebrajų, italų, japonų, kinų, kroatų, latvių, lenkų, makedonų, prancūzų ir kt. kalbas.

Apdovanotas visomis svarbiausiomis šalies literatūros premijomis. 2013 m. pelnė Nacionalinę kultūros ir meno premiją už poetinius atradimus gilinantis į lietuvių kalbos lobyną ir baltiškąją pasaulėvoką.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.