Lietuvių vaikai naujai J. K. Rowling knygai paskolino talentą – sudėjo savo piešinius

„Man labai palengvėjo, kad nebuvau toji, kuri turėjo nuspręsti, kokios iliustracijos pateks į knygą. Jei būčiau sprendusi aš, mūsų istorija netilptų ir į dvidešimt tomų“, – sakė pasaulinio garso rašytoja, knygų serijos apie Harį Poterį autorė J.K.Rowling.

A.Butėnaitė ir S.Ignatavičius – J.K.Rowling knygos „Ikabogo" iliustruotojai.
A.Butėnaitė ir S.Ignatavičius – J.K.Rowling knygos „Ikabogo" iliustruotojai.
Vilniaus Vytės Nemunėlio pradinėje mokykloje besimokantis S.Ignatavičius į konkursą išsiuntė net 14 piešinių. Du jų pateko į knygą.
Vilniaus Vytės Nemunėlio pradinėje mokykloje besimokantis S.Ignatavičius į konkursą išsiuntė net 14 piešinių. Du jų pateko į knygą.
Vilniaus Vytės Nemunėlio pradinėje mokykloje besimokantis S.Ignatavičius į konkursą išsiuntė net 14 piešinių. Du jų pateko į knygą.
Vilniaus Vytės Nemunėlio pradinėje mokykloje besimokantis S.Ignatavičius į konkursą išsiuntė net 14 piešinių. Du jų pateko į knygą.
 A.Butėnaitės ilistracija „Deizės planas“ pateko į knygą. 
 A.Butėnaitės ilistracija „Deizės planas“ pateko į knygą. 
Per pirmąjį karantiną J.K.Rowling ne tik sumanė išleisti savo seniai parašytą „Ikabogo“ istoriją, bet ir pakvietė pasaulio vaikus ją iliustruoti.
Per pirmąjį karantiną J.K.Rowling ne tik sumanė išleisti savo seniai parašytą „Ikabogo“ istoriją, bet ir pakvietė pasaulio vaikus ją iliustruoti.
Daugiau nuotraukų (6)

Laisvė Radzevičienė

Jan 8, 2021, 5:52 PM

Per pirmąjį karantiną rašytoja ne tik sumanė išleisti savo seniai parašytą „Ikabogo“ istoriją, bet ir pakvietė pasaulio vaikus ją iliustruoti. 

Lietuvišką „Ikabogo“ leidimą puošia 34 vaikų iliustracijos. Lietuvių vaikų piešiniais iliustruotą knygą apie kadaise laimingiausioje pasaulio šalyje – Gausybės Rago karalystėje – gyvenantį siaubūną Ikabogą išleido leidykla „Alma littera“. 

Septynias savaites nuo rugsėjo 1 dienos internete buvo galima rasti po vieną ar kelis „Ikabogo“ skyrius. Juos perskaitę vaikai piešė iliustracijas. Geriausios pateko į spausdintą knygą, o jų autoriai buvo apdovanoti prizais.

Vaikai patys sprendė, kuriai iš savo labiausiai mėgstamų įstaigų – mokyklai, bibliotekai ar skaityklai jie paskirs savo iškovotą prizą – po 20 leidyklos „Alma littera“ knygų. 

Pasibaigus projektui J.K.Rowling sakė buvusi nustebinta ne tik iliustracijų skaičiaus, bet ir kokybės.

„Esu be galo dėkinga nugalėtojams ir visiems, kurie siuntė iliustracijas už tai, kad vaikai projektui paskolino savo talentą. Be vaikų mano sumanymas nebūtų buvęs įgyvendintas“, – teigė rašytoja. 

Leidyklos surengtas konkursas sulaukė daugiau nei 500 iliustracijų. Apie 100 šio konkurso dalyvių –  M.K.Čiurliono menų gimnazijos auklėtiniai.

Dailės mokytoją Vitą Naumavičienę sužavėjo J.K.Rowling idėja įtraukti vaikus į knygos kūrimą: „Kai iliustravimas įsisuko, internete jau buvo paskelbta maždaug trečdalis knygos skyrių, taigi scenų iliustravimui turėjome gana daug, tačiau reikėjo greitai skaityti. Skaitė ir patys vaikai, ir aš jiems skaičiau mokykloje.

Vaikai susidomėję klausėsi, kai kurie jų klausydavosi istorijų po tris ir daugiau kartų. Jie degė noriu pakliūti į knygą, kitaip pradėjo vertinti knygų iliustravimo meną, smalsiai apžiūrinėjo kitų vaikų pieštas iliustracijas, aptarinėjo. Buvo smagu stebėti gyvą jų susidomėjimą.“

Vilniaus Vytės Nemunėlio pradinėje mokykloje besimokantis Simonas Ignatavičius į konkursą išsiuntė net 14 piešinių. Du jų pateko į knygą. Iš pradžių skaitydavęs ne kiekvieną knygos skyrių, Simonas vėliau sako įsitraukęs į istoriją ir sunkiai galėjęs nuo jos atsiplėšti.

„Ikaboge“ aprašyti miestai berniukui priminė Vilnių, gal todėl jo piešiniuose radosi „Vėliavomis ir plakatais apkabinėtas namas“, kurį vertinimo komisija įtraukė į knygą. Joje atsidūrė ir dar vienas Simono piešinys „Milžiniškas rąstas“.   

Keletą metų dailės būrelį lankantis ir kaire ranka piešiantis Simonas per savaitę piešdamas praleidžia bent po keturias valandas. Jis dar nežino, ar savo profesiją kada nors susies su piešimu, tačiau jau dabar pasvajoja apie dailininko, architekto ar dizainerio darbą.

„Šiuo metu turiu daug svajonių, nežinau, ką išsirinkti“, – šypsojosi ir sakė, kad savo laimėtas keturiasdešimt knygų po lygiai padalyss savo mokyklos bibliotekai ir vaikų ligoninei. 

Devynerių Panevėžio Kazimiero Paltaroko gimnazijos moksleivė Akmilė Butėnaitė – nepaprasta J.K.Rowling „Hario Poterio“ knygų serijos gerbėja. Ji perskaitė visas septynias serijos knygas, taip pat ir scenarijų „Haris Poteris ir prakeiktas vaikas“. Nieko keisto, kad susidomėjo ir nauja rašytojos istorija. Iš viso Akmilė nupiešė 34 iliustracijas, iš kurių viena – „Deizės planas“ atrinkta knygai. 

Akmilės mama Loreta pasakoja, kad namuose, kai neskaito knygų, dukra dažnai piešia, jai patinka mintis reikšti piešiniais. Ji piešia kasdienius ir jai svarbius įvykius – vasarą piešdavo žirgų stovyklą, prieš Šv. Kalėdas – Kūčių stalą.

Akmilė aptarinėjo Ikabogo istoriją su 6-mete seserimi, su kuria kartu knygą ir skaitė, taip pat šeimai ir draugams pasakojo apie iliustracijų konkursą, skatino jame dalyvauti klasės draugus. Savo prizą mergaitė nusprendė dovanoti mokyklos bibliotekai, kur jas galės skaityti klasės draugai.

Britų rašytoja J.K.Rowling „Ikabogo“ istoriją parašė daugiau nei prieš dvidešimt metų. Parašiusi po skyrių, ji kiekvieną vakarą balsu jį perskaitydavo savo mažiesiems. Kai atėjo laikas knygą išleisti, J.K.Rowling nusprendė, kad istorija pernelyg asmeniška ir ji „Ikabogą“ pasilaikys sau ir savo vaikams.

Knygos valanda išmušė per pandemiją. Perrašiusi kai kurias knygos vietas, pakeitusi pabaigą, ji davė knygą paskaityti dabar jau paaugliams savo vaikams, o šie mamos sprendimą palaimino. 

„Ikabogo“ veiksmas vyksta išgalvotoje šalyje, čia nėra magijos ir stebuklų, tačiau temos sklando amžinai svarbios – meilė, nuoskaudos, netektys, drąsa, vienišumas, draugystė. 

„Norėjau, kad „Ikabogo“ istorija būti prieinama visiems, – sako rašytoja J.K.Rowling. – Štai kodėl per pandemiją nusprendžiau paskelbti ją internete. Paprašiau, kad vaikai ją iliustruotų, tikėdamasi, kad toks užsiėmimas jiems padės nukreipti mintis nuo karantino.“ 

J.K.Rowling sako, kad per karantiną ji dirbo produktyviai.

„Jei kas būtų man pasakęs, kad 2020-aisiais išleisiu du romanus, nė už ką nebūčiau patikėjusi, – teigė ji ir sykiu prisipažino, kad kaip ir visi kiti buvo išsigandusi dėl savo artimųjų. – Rašytojai yra laimingi, nes turi galimybę iškeliauti į savo netikrus pasaulius, tačiau net ir mes negalime pabėgti nuo fakto, kad 2020-ieji buvo tragiški daugeliui. Ypač tiems, kurie neteko savo artimųjų, kurie susidūrė su sveikatos problemomis ar prarado savo įprastinį gyvenimą.

Tikėkimės, kad 2021-ieji bus daug geresni, o aš rašau ir toliau.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.