Ant naujų pašto ženklų - lietuviški muzikos instrumentai

Lietuviškais pašto ženklais

Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

Apr 30, 2014, 6:39 PM, atnaujinta Feb 14, 2018, 10:39 AM

Du nauji pašto ženklai serijoje „Europa“ pasirodys pirmąjį gegužės šeštadienį, pranešė Lietuvos paštas.

Šių ženklų seriją sukūrė dailininkė Ieva Turulytė. Viename iš pašto ženklų pavaizduotas ožragis su skrabalais, kitame – birbynė ir kanklės.

Kiekvienas pašto ženklas bus išleistas 80 tūkst. tiražu. Abiejų pašto ženklų nominalai – po 2,45 lito.

Su šiais pašto ženklais apyvartoje pasirodys ir pirmosios dienos vokas.

Ožragis yra etnografinis lietuvių liaudies muzikos instrumentas iš ožio rago, su skylutėmis ir mediniu pūstuku. Tradicinis ožragis turi 2–6 garso skylutes. Ožragio pūtimas reikalauja daug jėgų, tačiau išgaunamas garsas būna labai stiprus bei toli girdimas. Nuo seno Lietuvoje ožragiu grojo piemenys, medžiotojai, kaimo kapelų muzikantai, o senovės lietuvių kariuomenėje ožragiu buvo duodami signalai mūšio metu. Dabar ožragį galima išgirsti liaudies muzikos ansambliuose, moderniajame džiaze.

Skrabalai yra trapecijos formos mediniai varpeliai, įkabinti į nedidelę trapecijos formos medinę dėžutę. Seniau skrabalai buvo paplitę tarp piemenų – jie skrabalus rišdavo karvėms ant kaklo, kad ganant girdėti, kur šios yra. Skrabalai skleidžia duslų, tačiau labai gerai girdimą garsą.

Birbynė – pučiamasis lietuvių liaudies muzikos instrumentas, tradiciškai gaminamas iš žąsies plunksnos, šiaudo, medžio žievės, medienos ir gyvulio rago. Birbynėmis pamėgdžiojami garsai, duodami piemenų signalai, grojamos sutartinės, pagal jų melodiją šokama ir dainuojama.

Kanklės – tradicinis styginis lietuvių liaudies muzikos instrumentas, kurio korpusas paprastai skobiamas iš lapuočių medienos, o dangtis – iš eglės. Kanklės turi 5–12 stygų. Kanklėmis skambinamos sutartinės, dainos, šokiai.

Per metus Lietuvos paštas vidutiniškai išleidžia 25–30 pašto ženklų.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.