Pavasarinis knygų mugių maratonas: startas Leipcige

Kovo 12-15 dienomis Lietuvos nacionalinis stendas bus pristatomas Tarptautinėje Leipcigo knygų mugėje Vokietijoje. Vos grįžę iš jos Lietuvos kultūros instituto atstovai vyks į Bolonijos vaikų knygų mugę, o po jos balandžio viduryje estafetę perims Londono knygų mugė. Pastaroji, kaip ir Leipcigo knygų mugė, Lietuvai yra itin svarbios: 2017 m. Lietuva dalyvaus garbės viešnios teisėmis, o 2018 m. kartu su Latvija ir Estija Londone bus paskelbta mugės „Market Focus“.

Kovo 12-15 d. Tarptautinėje Leipcigo knygų mugėje Vokietijoje veiks Lietuvos nacionalinis stendas.
Kovo 12-15 d. Tarptautinėje Leipcigo knygų mugėje Vokietijoje veiks Lietuvos nacionalinis stendas.
Daugiau nuotraukų (1)

Viktorija Ivanova

Mar 9, 2015, 2:51 PM, atnaujinta Jan 11, 2018, 4:00 AM

„Tokiai mažai šaliai kaip Lietuva būtina išnaudoti net menkiausias galimybes prisistatyti kuo įvairiapusiškiau, – teigė pernai Leipcigo knygų mugėje „Nidos kronikas“ pristačiusi istorikė Vilija Gerulaitienė. – Turime gerą literatūrą, kaip reta puikius poetus, tad dalyvaudami tokiuose renginiuose galime per asmeninį santykį su lankytojais, užsienio leidėjais, knygų dizaineriais įtikinti juos, kad esame verti dėmesio, esame saviti ir turime kultūrinių ir istorinių patirčių, kurios aktualios ir kitoms tautoms. Vokietija mums svarbi dar ir tuo, kad istoriškai šios šalies žmonės jaučia ypač šiltą santykį su Baltijos šalimis, domisi mūsų bendra istorija, be to, žavisi mūsų ryžtu lemiamą paskutinį XX a. dešimtmetį.“

Šiemet Lietuvos kultūros institutas prisistatys ne tik stende, į kurį kvies užsienio leidėjus ir Lietuvos kultūra besidominčius asmenis, bet ir kartu su partneriais parengė kultūrinių renginių programą. Joje numatyti lietuvių ir latvių poezijos skaitymai, kuriuose dalyvaus lietuvių poetai Rimantas Kmita, Ilzė Butkutė, latviai Ana Auzina, Karlis Verndinis, vokiškai eiles skaitys Markusas Roduneris. Jiems akompanuos Leipcige gyvenanti jauna lietuvių smuikininkė Rakelė Chijėnaitė, bus pristatyti vokiečių kalba išleisti leidinys „Vilniaus architektūros gidas“ (sudarytojos Julija Reklaitė ir Marija Drėmaitė) ir šiemet kūrybingiausia Lietuvoje išrinkta Dalios Staponkutės knyga „Iš dviejų renkuosi trečią: mano mažoji odisėja“. Greta veiks dailininko Pauliaus Juodišio kūrybinės dirbtuvės, jo kūryba irgi bus pristatoma mugės kultūrinėje programoje.

Per diskusiją apie knygų dizainą greta kinų dizainerių pasisakys lietuvis Tomas Mrazauskas, kalbėsiantis apie fotografijos knygų specifiką. Knygos meno parodoje bus eksponuojami lietuvių menininkų Kęstučio Vasiliūno, Monikos Micevičiūtės ir Robertos Vaigeltaitės darbai.

„Lietuvai neabejotinai svarbu dalyvauti tokio pobūdžio renginiuose, – po pernykštės Leipcigo knygų mugės mintimis dalijosi Leonidas Donskis. – Ne tik todėl, kad Vokietija yra labai stipri šalis tiek ekonomiškai, tiek politiškai. Jų kultūra – milžiniška teritorija, todėl turėti joje lietuviškų salų su lietuvių poetais, prozininkais, eseistais – didžiulis dalykas. Mes paliekame save, savotiškas mūsų kultūros ir kūrybos sėklas vokiečių skaitytojams, atrasiantiems Lietuvą ne tik per turizmą ar reklamą, bet ir per literatūrą bei kultūrą.“

Išskirtinę progą Lietuva turės 2017 m., kai pagrindinis dėmesys bus sutelktas į ją, kaip garbės viešnią. Šiemet į Leipcigą vyksta ir kultūros ministras Šarūnas Birutis, su juo Lietuvos stendo atidaryme dalyvaus ir Lietuvos ambasadorius Vokietijoje Deividas Matulionis bei Leipcigo mugės direktorius Oliveris Zille, kurie oficialiai paskelbs apie pasirašytą ketinimų sutartį.

Tarptautinė Leipcigo knygų mugė Europoje žinoma kaip viena profesionaliausių knygų gurmanų erdvių, kurioje itin išsamiai pristatomos Europos knygų naujienos, ypač – Rytų ir Vidurio Europos literatūra, taip pat daug dėmesio skiriama kultūrinei programai, susitikimams ir pokalbiams su rašytojais, literatūrinėms parodoms. Šiemet Leipcige garbės viešnios teisės atiteko Izraeliui.

„Manau, kad mąstant apie mūsų literatūros sklaidą Vokietija yra palankiausia erdvė, – kalbėjo poetas Antanas A.Jonynas, praėjusiais metais taip pat viešėjęs Leipcige.  – Vokiečiakalbėse šalyse, vadinasi, ne vien Vokietijoje, bet ir Austrijoje, Šveicarijoje, kitose, Lietuva domimasi, atsiranda nemažai žmonių, kurie susiję su ja emociniais, istoriniais ryšiais.“

Tarptautinė Leipcigo knygų mugė ir didžiausias literatūrinis Europos festivalis „Leipcigas skaito“ kasmet pritraukia vis daugiau žmonių. Pernai rekordinė Leipcigo knygų mugė gyrėsi daugiau nei 175 tūkst. lankytojais, o šiemet tikimasi dar daugiau.

Lietuvos kultūros institutas, bendradarbiaudamas su kultūros atašė Vokietijoje dr. Gabriele Žaidyte ir Lietuvos kultūros ministerija, Leipcigo knygų mugėje įkurs nacionalinį Lietuvos stendą, kuriame su lietuvių literatūra supažindins įvairūs informaciniai leidiniai, literatūros tekstų rinktinės, lietuvių autorių knygų, išverstų į vokiečių kalbą, ekspozicija.  Leipcige bus eksponuojamos gražiausiomis pripažintos ir ką tik Vilniaus knygų mugėje apdovanotos lietuviškos knygos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.