Europa verčia tobulinti Palangos salės akustiką

Kitąmet Palangoje planuotas visame žemyne žinomas Europos pučiamųjų orkestrų čempionatas neįvyks.

 Palangos koncertų salė.<br> D.Umbraso nuotr.
 Palangos koncertų salė.<br> D.Umbraso nuotr.
 Palangos koncertų salė tapo mėgstama pučiamųjų orkestrų pasirodymų vieta.<br> E.Kazlaučiūnaitės nuotr.
 Palangos koncertų salė tapo mėgstama pučiamųjų orkestrų pasirodymų vieta.<br> E.Kazlaučiūnaitės nuotr.
 Palangos koncertų salė.<br> D.Umbraso nuotr.
 Palangos koncertų salė.<br> D.Umbraso nuotr.
 Palangos koncertų salė.<br> D.Umbraso nuotr.
 Palangos koncertų salė.<br> D.Umbraso nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

„Lietuvos rytas“

Feb 15, 2018, 12:40 PM

Nors Palangos koncertų salė, kaip 2019-ųjų renginio vieta buvo numatyta dar prieš trejus metus, pernai spalį Europos orkestrų asociacija (EBBA - European Brass Band Association) čempionato vietą perkėlė į Šveicarijos kurortinį miestelį Montrė.

Iš pradžių salę gyrė

Daugiau kaip 60 metų Vakarų Europos šalyse šio muzikos žanro žemyno čempionatus rengianti EBBA jau seniai pageidavo praplėsti šių prestižinių renginių geografiją ir geriausius žemyno orkestrus pakviesti į naująsias Europos Sąjungos šalis.

Naują 2200 vietų koncertų salę pasistačiusi Palanga buvo vadinama realiausia kandidate surengti 2019 metų čempionatą.

Didžiausias Lietuvos kurortas orkestrų asociacijai tiko dėl geros infrastruktūros:  šalia yra tarptautinis oro uostas, mieste yra pakankamai aukštos klasės viešbučių ir kavinių.

Palangoje apsilankę EBBA vadovai iš pradžių neturėjo jokių priekaištų ir pačiai koncertų salei. Ją apžiūrėję svečiai neslėpė susižavėjimo skoningu interjeru, geru
scenos matomumu žiūrovams.  Užsieniečiai klausėsi kelių Lietuvos orkestrų pasirodymo ir salės akustika jiems neužkliuvo.

Bandyta gerinti akustiką

Vėliau Palangos savivaldybė iš EBBA sulaukė žinios, kad salėje įrengta moderni elektroakustikos sistema čempionato metu negali būti naudojama, nes konkurso komisija turi vertinti natūraliai sklindantį orkestrų muzikos garsą. Esą bet kokie galimi elektroakustinės sistemos techniniai trikdžiai gali pakišti koją konkurso dalyviams ir iškreipti vertinimus bei čempionato rezultatus.

Tačiau išjungus garso stiprinimo sistemą paaiškėjo, kad natūrali salės akustika yra nepakankama.

Pagal garso specialistų parengtą projektą buvo atlikti galinės salės sienos geometriniai pataisymai, kurie sumažino link scenos sugrįžtančius garso atspindžius.

Kad garso nesugertų kulisai, buvo keičiamas scenos interjeras.  Siekiant sumažinant iš vestibiulio į salę sklindantį pašalinį triukšmą buvo papildomai izoliuotos durys, o įėjimuose į salės parterį - įrengtos antrosios durys.

Visi šie pakeitimai savivaldybei kainavo apie 170 tūkst. eurų.

EBBA įtikti nepavyko

Praėjusį rudenį dar kartą atvykę EBBA atstovai palangiškių pastangas pagyrė, tačiau pareiškė, kad sutvarkius akustiką salėje, pakito garso skambesys pačioje scenoje, ir tai trukdo atlikti kūrinį patiems muzikantams.

Palangos savivaldybei buvo patarta šį trūkumą ištaisyti akustiniais skydais - įsigyti vadinamą sceninę kriauklę, kuri neleidžia garsui susigerti į kulisus ir jį nukreipia į salę.

"Man susidarė įspūdis, kad EBBA vadovai į Palangą atvyko dar prieš tai nusprendę 2019 metų čempionato rengimo teisę perleisti šveicarams, o naujos pretenzijos dėl vis dar esą nepakankamos akustikos tebuvo tik naujas jų pretekstas", - teigė Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Ne vieną orkestrų čempionatą stebėjęs kurorto vadovas atkreipė dėmesį, kad jie vykdavo ir gerokai prastesnėse salėse.

Palangos koncertų salės akustikos klausimais savivaldybę konsultuojančios įmonės "Scenos techninis servisas" direktorius Laurynas Paškevičius sakė, kad ir jam buvo kilęs įtarimas, jog EBBA atstovai nepagrįstai kabinėjasi prie palangiškių.

Tačiau iš Nyderlandų atvežti akustikos ekspertai EBBA priekaištus patvirtino.

"Įprastiems renginiams salėje veikiančios elektroakustinės sistemos pilnai pakanka, tačiau įgyvendinus visus EBBA pageidavimus Palangos koncertų salės akustika bus viena geriausių Europoje.  Tuomet Palanga drąsiai galės kviestis pasaulinio garso orkestrus", - teigė L.Paškevičius.

Visų laukiamas renginys

EBBA rekomendacijas Palanga turi įgyvendinti iki gegužės vidurio, kai kurorte koncertuos praėjusių metų pasaulio čempionai Belgijos "Willebroek Brass Band" orkestras.

Kol kas Palanga vis dar lieka pagrindine pretendente organizuoti 2020 metų čempionatą, nors EBBA atsargoje yra pasilikusi ir Anglijos bei Belgijos pasiūlymus.

"Reikia suprasti, kad šis didelis komercinis renginys yra geidžiamas visoje Europoje.  Savaitę vykstančiame čempionate ir jo papildomuose konkursuose dalyvauja apie 25 orkestrai.  Juos lydi artimieji, šimtai gerbėjų.

Paskaičiuota, kad čempionatas pritraukia per 4 tūkst. žmonių, kurie vidutiniškai išleidžia po 500 eurų.  Vadinasi, čempionato metu miesto verslas sulaukia apie 2 mln. eurų pajamų", - teigė Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacijos atstovas ir EBBA narys Remigijus Vilys.

Kurortas ieškos išeities

Kurorto salei tinkamo dydžio mobili akustinė kriauklė kainuoja apie 80 tūkst. eurų.  Vienai savaitei išleisti tokią sumą kurortas nemato prasmės, nes nuo šiol renginiais koncertų salėje rūpinasi jos koncesininkas.

Iš savo veiklos pajamų dar nepradėjusiam gauti salės valdytojui tai irgi būtų kol kas nebūtina ir neplanuota investicija.

Prisidėti prie akustinės kriauklės įsigijimo miesto valdžia ketina kalbinti kurorte veikiančias apgyvendinimo ir viešojo maitinimo įmones, kurios vykstant čempionatui gautų nemažą naudą.

Neatmetama galimybė prašyti, kad akustikos įrangą pirktų salės koncesininkas, kuriam būtų perleidžiamos čempionato organizavimo teisės ir pajamos iš bilietų.

"Jei jau į tai įsivėlėme, dabar viską pamesti būtų negražu.  Bet kuriuo atveju šis čempionatas Palangos žinomumą padidintų visoje Europoje. Mūsų kurortui tai neabejotinai duotų naudos ateityje", - įsitikinęs miesto vadovas Š.Vaitkus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.