Ansamblis „Canto Fiorito“ kviečia į viduramžių mišias Lietuvos karaliui Mindaugui

Šimtmečio Valstybės dieną tarptautinis senosios muzikos ansamblis „Canto Fiorito“ kviečia klausytojus Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo šventę pirmą kartą paminėti su jo epochos muzika.

 Rengėjų nuotr.
 Rengėjų nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 3, 2018, 9:12 AM

2018 m. liepos 6 d. 16 val. profesionalių atlikėjų atliekama viduramžių mišių programa „La Messe de Nostre Dame“, dedikuota Karaliui Mindaugui, suskambės Vilniaus arkikatedroje bazilikoje, stovinčioje ant Mindaugų laikų katedros pamatų. Pagal vieną iš istorinių versijų būtent šioje katedroje vyko šio Lietuvos valdovo karūnavimo iškilmės.

Šios koncertinės programos ašis yra seniausios autorinės mišios muzikos istorijoje – prancūzų kompozitoriaus ir poeto Guillaume’o de Machaut „La Messe de Nostre Dame“, sukurtos apie 1364 m. Šis kūrinys yra ne tik didelės istorinės vertės (ankstesnių išlikusių mišių autorystė arba nenustatyta, arba jos sukompiliuotos iš įvairių kompozitorių sukurtų fragmentų), bet ir laikomas neabejotinu viduramžių muzikos šedevru.

Kai kurių mokslininkų teigimu, šios mišios buvo sukurtos Prancūzijos karaliaus Karolio V Išmintingojo karūnavimo iškilmėms. Kadangi seniausios autorinės mišios yra šimtmečiu vėlesnės nei Karaliaus Mindaugo karūnavimas, koncerto programą papildys būtent Mindaugo laikų – XIII amžiaus instrumentiniai ir vokaliniai kūriniai.

Viduramžių mišios paprastai būdavo atliekamos giedant keliems balsams, tačiau ypatingų iškilmių, tokių kaip karūnavimas, proga, balsus papildydavo įvairūs instrumentai.

Ansamblis „Canto Fiorito“ remiasi istoriškai pagrįsto muzikos atlikimo principais – interpretuoja kūrinius remiantis istorinėmis žiniomis, groja istorinių instrumentų kopijomis, tiems laikams būdingu derinimu, tačiau sąmoningai atsiriboja nuo viduramžių tradicijos neleisti moterims giedoti sakralinės muzikos. Mindaugo karūnavimo šventei skirtą programą drauge atliks moterys ir vyrai vokalistai bei instrumentalistai.

Šią unikalią koncertinę programą parengė „Canto Fiorito“ meno vadovas Rodrigo Calveyra kartu su viduramžių muzikos specialistais Rogeriu Helou ir Sophia Danilevskaïa, pakviestais į ansamblio inicijuotą užsienio menininkų rezidenciją.

R.Helou yra specifinio viduramžių instrumento organeto atlikėjas, garsiojoje senosios muzikos mokykloje „Schola Cantorum Basiliensis“ įgijęs viduramžių muzikos magistro laipsnį, Sophia Danilevskaïa – smuiko prototipo fidelio atlikėja, taip pat baigusi „Schola Cantorum Basiliensis“, o išilginės fleitos atlikėjas R. Calveyra studijavo viduramžių muzikos meną Milane pas žymųjį Pedro Memelsdorffą. Iš šių žinovų viduramžių muzikos atlikimo paslapčių mokosi ir ansamblio “Canto Fiorito” dainininkai.

Šventinio koncerto publika turės itin retą progą išgirsti istoriškai atliekamą viduramžių muziką ir susieti Lietuvos karaliaus Mindaugo įvaizdį su jo laikų muzika.

Įėjimas į koncertą nemokamas. Koncertą remia Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija ir Vilniaus savivaldybė. Koncerto partneris – Vilniaus arkikatedra bazilika.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.