Žinomi muzikai pasaulinę premjerą pristatė Kintų festivalyje ir pakartojo savo vestuvėse

Kintų muzikos festivalis įsibėgėja: startavęs liepos 14 d. ant Kuršių marių kranto Kintuose, praeitą savaitę klausytojams jis siūlė pianisto Daumanto Kirilausko rečitalį, Klaipėdos kamerinio orkestro (KKO) su Mindaugu Bačkumi (violončelė) ir Martynu Švėgžda von Bekker (smuikas) koncertą bei džiazo ir folkloro simbiozę. Pastarieji du koncertai kiekvienas savaip nestokojo lietuviškų akcentų – juose skambėjo lietuvių autorių premjeros.

 G.Pyšniakas ir D.Dėdinskaitė praėjusiį savaitgalį atšoko vestuves.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 G.Pyšniakas ir D.Dėdinskaitė praėjusiį savaitgalį atšoko vestuves.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 Asmeninio albumo nuotr.
 Asmeninio albumo nuotr.
 „Trio Alba”.<br> Rengėjų nuotr.
 „Trio Alba”.<br> Rengėjų nuotr.
 V.Kiminius.<br> Rengėjų nuotr.
 V.Kiminius.<br> Rengėjų nuotr.
 Susitikime su M.Švėgžda von Bekkeriu.<br> Rengėjų nuotr.
 Susitikime su M.Švėgžda von Bekkeriu.<br> Rengėjų nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Paulina Nalivaikaitė

Jul 26, 2018, 10:19 PM, atnaujinta Jul 26, 2018, 10:21 PM

Liepos 19 d. Didžiojoje Kintų bažnyčioje koncertavęs M.Švėgžda von Bekkeris su KKO pagriežė jaunos lietuvių kompozitorės Monikos Sokaitės Concerto grosso smuikui ir orkestrui „Todos los fuegos el fuego“ („Visos ugnys – ugnis“). Kūrinys viešai skambėjo vos trečiąjį kartą – pasaulinė jo premjera įvyko 2017 m. rudenį Hamburge, o liepos pradžioje Šiauliuose įvyko ir premjera Lietuvoje.

M.Sokaitė koncertą parašė specialiai M. Švėgždai von Bekkeriui – anot kūrėjos, „kompozicijos forma (baroko epochos concerto grosso) bei dedikacija atlikėjui Martynui Švėgždai von Bekkeriui yra reveransas mūsų gražiai draugystei, grįstai smuiko muzika, meile ir pagarba“.

Kompozitorę šį koncertą įkvėpė sukurti to paties pavadinimo 8 novelių rinkinys, kurio autorius – argentiniečių rašytojas, vertėjas ir intelektualas Julio Cortázaras. Ne veltui kūrinio pavadinime figūruoja ugnis – jos netrūko ir muzikoje, tiek operuojant ryžtingo skambesio kvartos ir kvintos intervalais bei aštria artikuliacija, tiek dėl liepsningos, emociškai gilios M.Švėgždos von Bekkerio interpretacijos.

Šalia M.Sokaitės koncerto, klausytojai taip pat girdėjo Felixo Mendelssohno, Johanno Sebastiano Bacho, Johno Rutterio, Fritzo Kreislerio ir Wojcieho Killaro kompozicijas.

Beje, nors M.Švėgžda von Bekkeris jau apie keletą dešimtmečių gyvena svetur (šiuo metu atlikėjas įsikūręs Hamburge, Vokietijoje), smuikininkui savo šaknys labai svarbios. Dieną prieš koncertą, liepos 18 d., menininkas inicijavo pokalbį-diskusiją apie lietuvių tapatybę XXI amžiuje.

Po muzikinės įžangos – M.Švėgždos von Bekkerio meistriškumo kursų dalyvių pasirodymo – keliasdešimt žmonių įsitraukė į atlikėjo inicijuotą diskusiją, dalijosi mintimis apie mūsų tautos stipriąsias ir silpnąsias puses apie tai, kas atrodo lietuviška. Minėti tiek charakterio bruožai, gyvenimo būdo aspektai, tiek gamtos reiškiniai, šventės.

Liepos 20 d. festivalis vienai dienai nukeliavo į Rusnę – evangelikų liuteronų bažnyčioje skambėjo programa „Folk in Jazz“, kurią interpretavo Dalia Dėdinskaitė (smuikas), Glebas Pyšniakas (violončelė), Evelina Pabarčiūtė (vokalas) ir Tadas Motiečius (akordeonas).

Koncertas alsavo modernia lietuviška dvasia – skambėjo Leonido Mieldažio specialiai šiam projektui sukurti kūriniai. Pagrindinės jų temos – lietuvių liaudies dainos iš keturių Lietuvos regionų. Naują „veidą“ lietuviškam folklorui suteikė jo jungtis su skirtingais džiazo stiliais.

Šalia šviežios L.Mieldažio lietuviško folkloro interpretacijos, koncerte skambėjo Loretos Narvilaitės kūrinys „Pamatyk jūrą tolumoje”, parašytas muzikantų vykdytam projektui „Langas į Lietuvą”. Rusnėje įvyko naujos kūrinio versijos (smuikui, violončelei ir akordeonui) premjera.

Anot violončelininko G.Pyšniako, ši programa dar niekur nebuvo atlikta. „Mums patiems buvo labai įdomu, kaip klausytojai priims mūsų naują projektą. Kitą dieną šią programą grojome ir savo vestuvėse (liepos 21 d. G.Pyšniakas ir D. Dėdinskaitė susituokė – aut. past.) – žmonės liko sužavėti!“. Sužavėti liko ir klausytojai Rusnėje – po koncerto publika dėkojo ir džiaugėsi nuostabia, magiška atmosfera.

Sumanymas pristatyti džiazu „paskanintą“ lietuvišką folklorą muzikantams gimė neatsitiktinai – jau kurį laiką jie nuosekliai skleidžia lietuvių muziką. „Kartu su Dalia visada stengiamės šalia smuiko ir violončelės aukso fondo į programas įtraukti lietuvių kūrinius, pristatyti juos užsienio klausytojams, – pasakojo G.Pyšniakas. – Šį kartą (anksčiau sėkmingai sukūrėme projektus „Langas į Lietuvą“ ir „Aerograma”) pirmiausiai norėjome sukurti lietuvišką projektą lietuvių klausytojams. Norėjome, kad lietuvių liaudies dainas kartu dainuotų ir jaunimas, todėl kilo idėja sukurti būtent „Folk in Jazz”. Toks ansamblis – smuikas, violončelė, akordeonas ir dziazo balsas – yra neįprastas derinys, kuris, mūsų nuomone, šiame projekte pavirto savotišku nauju žanru“.

Lietuviškų skambesių netrūks ir artėjančiame Kintų muzikos festivalio koncerte – liepos 29 d. čia viešės Vytautas Kiminius (birbynė) su styginių kvartetu „Archi Quartet“. Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje jie pristatys programą „Lietuvos šimtmetis su nacionaliniu instrumentu“, kurioje skambės pasaulyje pripažinti klasikos šedevrai, vieni iš gražiausių lietuvių kompozitorių kūrinių ir specialiai šiam instrumentui parašytos kompozicijos.

Žadama, kad birbynė nuskambės novatoriškai, atskleisdama naujas instrumento galimybes. Anot atlikėjų, šios programos tikslas yra per simbolius ir muziką atspindėti, kaip pasaulio klasikos kūriniai gali derėti su nacionaliniu Lietuvos instrumentu, įprasminant šimtą laisvės metų.

Koncerto solistas V.Kiminius šiuo metu stažuojasi Italijoje „Conservatorio di Verona Evaristo Felice Dall‘abaco“ ir yra pirmasis, išvažiavęs studijuoti birbynės atlikimo meno į Italiją. Atlikėjas muzikuoja Lietuvos ir užsienio koncertų salėse, pristatydamas publikai Lietuvos kultūrą.

Solistas 2015 m. Lietuvos nacionalinį instrumentą pristatė visam pasauliui, projekto „The sound of Europe“ tiesioginės transliacijos metu, „Deustche Welle“ kanale. V.Kiminius, nepaisydamas nusistovėjusių stereotipų, atskleidžia plačias instrumento galimybes – tuo įsitikinti galės ir Kintų muzikos festivalio svečiai, galėsiantys išgirsti unikalią birbynės ir styginių kvarteto derinį.

Dieną anksčiau, liepos 28 d. (šeštadienį), lietuviški festivalio akcentai trumpam užleis vietą laikui nepavaldžiam elegantiškam klasikos grožiui. Didžiojoje Kintų bažnyčioje koncertuos svečiai iš Austrijos „Trio Alba”, klausytojams pateiksiantys Vienos klasiko Josepho Haydno ir romantikų Felixo Mendelssohno bei Bedřicho Smetanos kūrinių fortepijoniniam trio programą.

„Trio Alba” kritikai liaupsina už jaunatvišką energiją, aistrą ir užburiantį žaismingumą, o kartu – gilias kamerinės muzikos struktūros žinias bei ypatingą garso kultūrą. Kolektyvo meistriškumo įrodymas – šiemetis debiutas prestižinėje Vienos „Musikverein“ salėje.

„Elegancija iš Vienos” | „Trio Alba” koncertas – liepos 28 d. 20 val. Didžiojoje Kintų bažnyčioje.

„Lietuvos šimtmetis su nacionaliniu instrumentu” | Vytauto Kiminiaus (birbynė) ir „Archi Quartett” koncertas – liepos 29 d. 20 val. Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje.

Bilietai platinami platformoje bilietai.lt

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.