Vasara Lietuvos bibliotekose – įkvėpimui ir atgaivai skirtų renginių ir užsiėmimų maratonas

Skaitymo iššūkiu bei Tėvo dienai skirtais skaitymais mažiausiems vasarą pradėjusios šalies bibliotekos šiltuoju sezonu ir toliau nelėtina tempo – kviečia į koncertus, parodas, ekskursijas, mokymus ir dirbtuves su pasaulyje pripažintais menininkais. Nuo Nidos iki Zarasų, nuo Biržų iki Vilkaviškio – čia laukiami visi, ieškantys, ką nuveikti, kur pasisemti įkvėpimo ir žinių.

 Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.<br> J.Stacevičiaus nuotr.
 Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.<br> J.Stacevičiaus nuotr.
 Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.<br> V.Ščiavinsko nuotr.
 Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.<br> V.Ščiavinsko nuotr.
 Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.<br> J.Stacevičiaus nuotr.
 Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.<br> J.Stacevičiaus nuotr.
 Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.<br> J.Stacevičiaus nuotr.
 Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.<br> J.Stacevičiaus nuotr.
 Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.<br> J.Stacevičiaus nuotr.
 Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.<br> J.Stacevičiaus nuotr.
 Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.<br> V.Ščiavinsko nuotr.
 Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.<br> V.Ščiavinsko nuotr.
 Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.<br> J.Stacevičiaus nuotr.
 Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.<br> J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (7)

Lrytas.lt

Jun 19, 2019, 12:35 PM, atnaujinta Jul 4, 2019, 12:44 PM

Nuo parodų ir susitikimų iki kūrybinių laboratorijų

Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka vasarojančius sostinės gyventojus ir svečius penktadieniais kviečia į birželio kino popietes, dar birželį siūlo pažiūrėti Jono Ohmano filmą „Žalieji muškietininkai“, kuriame atskleidžiama jaudinanti „Atgajos“ lyderio, drąsaus kovotojo, idealisto Sauliaus Griciaus istorija.

Vasarai į bibliotekos erdves persikels ir vieno garsiausių Lietuvos fotomenininko Antano Sutkaus fotografijų paroda. Netrūks susitikimų su įdomiais, savitas istorijas pasakojančiais keliautojais, kūrėjais, visuomenės veikėjais.

„Sudarydami vasaros renginių tinklelį galvojome apie tuos, kurie vasarą lieka mieste ir ieško atgaivos, įkvėpimo. Miesto žmogui, kuris nepabėga į gamtą arba ieško pramogų po darbo – biblioteka yra puiki erdvė pailsėti, susitikti su bendraminčiais. Juk bibliotekos tampa vis labiau socialiai, intelektualiai ir emociškai patrauklios, visi nuo mažiausių iki vyriausių čia randa ką veikti.

Telkiasi savotiškos bendruomenės, ugdomas kūrybingas ir laisvas žmogus. Šiandien bibliotekos atrandamos tarsi iš naujo ir iš jų tikimasi kur kas daugiau nei vien tik knygų“, – sako Sandra Leknickienė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinio direktoriaus pavaduotoja informacijos išteklių ir paslaugų plėtrai.

Vyks ir robotikos užsiėmimai

Vieno populiariausių šiuolaikinių atlikėjų, grupės „BA.“ naujo albumo pristatymui savo kiemo erdvę atvėrusi Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka visą vasarą lauks lankytojų.

Pavyzdžiui, antradieniais ir ketvirtadieniais čia veiks Kūrybinė laboratorija, kurioje dera viskas - nuo siuvinėjimo, dekupažo ar kitokių rankdarbių iki pažintinių robotikos užsiėmimų vaikams bei pradedantiesiems.

Bibliotekoje taip pat rengiami ir „Prisijungusi Lietuva“ skaitmeninio raštingumo mokymai visiems, norintiems daugiau sužinoti apie interneto teikiamas galimybes, saugią informacijos paiešką ar net norintiems išmokti redaguoti nuotraukas.

Skaitys naują pjesę

Birželio 25-28 d. bibliotekos kieme vyks net keturi skirtingi premjeriniai pjesės „Ryšiai“ skaitymai. Tai nauja pjesė apie lemtingus gyvenimo susitikimus bei ypatingus saitus, kurie jungia mus su aplinka, kitais žmonėmis ir savimi pačiais.

Kūrinio autorė, režisierė bei teatro meno tyrėja Milda Sokolovaitė kviečia sudalyvauti šiame renginyje, ne tik tampant jo žiūrovais, bet ir meninio tyrimo dalyviais. Todėl į kūrybinį pasirodymo procesą kviečiami įsilieti skirtingų grupių žmonės: tie, kurie myli gyvūnus, yra gyvenę emigracijoje, blondinai ir blondinės ir, žinoma, visi, neabejingi menui.

Vasarą randa laiko ir mokytis

Vasara ritmą diktuoja ir mažesnių miestų bei miestelių bibliotekoms. Tačiau ir čia planuojami skaitymai, susitikimai, daug specialių renginių Joninėms. Populiarėja ir bibliotekų organizuojamos ekskursijos po naujai atrandamas aplinkinio rajono vietas.

Kaišiadorių raj. Zūbiškių bibliotekos bibliotekininkė Ona Raudeliūnienė, turinti 30-ies metų darbo patirtį sako, kad bent 10-čiai iš 100-o jos lankytojų knygos – gyvenimo būdas. Pasak jos, šiltuoju metų laiku pakinta ne tik bibliotekos sąvoka, bet ir lokacija – skaitytojai su knyga rankose kur kas daugiau laiko praleidžia gamtoje.

„Anksčiau į bibliotekas žmonės dažniau ateidavo paskaityti, pabendrauti, knygų išsirinkti. Galima sakyti, kad bibliotekose nėra nieko pastovesnio už pačias knygas, tačiau vien tik jos seniai nebėra bibliotekos esmė. Šiandien žmonės skaito visur – traukiniuose, lėktuvuose, troleibusuose, gamtos prieglobstyje. Zūbiškių bendruomenės narius vasarą taip pat kviečiame iš bibliotekų ar savo kambario persikelti į gamtą – organizuojami knygų skaitymai prie Kauno marių, prie upės ir miškelyje“, – dalijasi ji.

Ji sako pastebinti, kad šiandien vis daugiau žmonių į biblioteką atskuba sumokėti mokesčių, internete panaršyti. Dažną čia atgena ir noras pasikonsultuoti, kaip naudotis internetu, kompiuteriu, pasitarti, jeigu gauna kokį nors laišką.

„Bibliotekininkas mažame miestelyje – konsultantas, patarėjas, pagalbininkas. Pavyzdžiui, šiuo metu vyksta vyresnio amžiaus žmonėms itin aktualus skaitmeninio raštingumo projektas „Prisijungusi Lietuva“. Rengiame kursus, mokymus, padedame žmonėms išmokti naudotis kompiuteriu, planšete ir kitomis išmaniosiomis technologijomis. Iš tokių mokymų išėję žmonės sugeba savarankiškai užsiregistruoti pas gydytoją, sumokėti mokesčius, rasti reikalingą informaciją, net įsigyti ar parduoti baldus, buities rakandus, savo rankdarbius“, – sako O. Raudeliūnienė.

Tokie skaitmeninės atskirties mažinimui skirti mokymai vyksta visose šalies bibliotekose – daugiau informacijos apie mokymus suteiks visų šalies bibliotekų darbuotojai.

Skaitytojų lauks ir prie jūros

Sostinėje jau kelerius metus veikiant bibliotekoms po atviru dangumi prie iniciatyvos jungiasi ir pajūris. Klaipėdos apskrities viešoji Ievos Simonaitytės biblioteka skaitytojų šiemet lauks ir paplūdimyje – II Melnragėje atidaromas specialus bibliotekos filialas visiems besimėgaujantiems poilsiu prie jūros.

Pačioje bibliotekoje renginių taip pat netrūks: birželio 28 d. literatūros kritikas, vertėjas ir rašytojas Laurynas Katkus kvies į Lutz Seiler romano „Kruzas“ pristatymą. Lietuviškai šiemet pasirodžiusi, o pasaulyje daug dėmesio sulaukusi knyga pasakoja apie žmones, nusprendusius kurti autonomišką bendruomenę ir taip priešintis totalinei valstybės galiai.

Nidoje nuo liepos 13 d. vyksiantis tradicinis Thomo Manno festivalis taip pat lauks tų, kurie savo gyvenimo neįsivaizduoja be knygų ir kultūros. Čia kaip visada vyks susitikimai su rašytojais, svečiais iš užsienio bei diskusijos apie literatūros kūriniuose koduojamus aktualiausius klausimus.

Apie projektą „Prisijungusi Lietuva“ ( www.prisijungusi.lt)

Projektu siekiama skatinti Lietuvos gyventojus įgyti reikalingų įgūdžių efektyviai, įvairiapusiškai, saugiai ir atsakingai naudotis internetu, į šias veiklas aktyviai įtraukiant vietos bendruomenes.

Projektą įgyvendina Informacinės visuomenės plėtros komitetas kartu su partneriais: asociacija „Langas į ateitį“, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija.

Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.