Ramūnas Karbauskis: nuo koronaviruso nukentėjusiai kultūrai bus skiriami šimtai milijonų eurų

Valdantieji ir opozicija nesutaria, ar dėl koronaviruso sukeltos krizės nukentėjusiai kultūros sričiai yra skiriama pakankamai dėmesio. „Valstiečių“ lyderis ir Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis akcentuoja, kad valdantieji kultūros sektoriui skiria didelį dėmesį, o ilguoju laikotarpiu, pasak politiko, paramos lėšos kultūros sektoriui sieks šimtus milijonų eurų.

Dabartinė kultūros padėtis kartais lyginama su 2009-ųjų krizįės laikotarpiu.<br> V.Ščiavinsko nuotr.
Dabartinė kultūros padėtis kartais lyginama su 2009-ųjų krizįės laikotarpiu.<br> V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Gailė Jaruševičiūtė (ELTA)

May 1, 2020, 12:36 PM

R.Karbauskis taip pat akcentuoja pastebįs, kad valdančiųjų pastangas padėti kultūros sektoriui labiausiai kritikuoja politikai, kurie, kovodami su 2008 metais kilusia finansų krize, labiausiai taupė kultūros sąskaita.

Savo ruožtu kultūros komiteto narys konservatorius Vytautas Kernagis teigia, kad Vyriausybė ilgalaikio plano, kaip padėti kultūros sričiai, kol kas neturi. Politikas taip pat pabrėžė, kad valstybės parama kultūros sektoriui turėtų būti gerokai didesnė nei numatyta dabar.

Konservatoriaus nuomone, viena pagrindinių problemų yra tai, kad kultūros sritis Lietuvoje toli gražu nėra prioritetinė, o kultūros prioretizavimu užsiimantys politikai, pasak jo, kartais net patys nesupranta kultūros esmės.

R.Karbauskis: pagalbos kultūrai lėšos ilguoju laikotarpiu sieks šimtus milijonų eurų

R.Karbauskis pripažįsta, kad kultūros srityje dėl koronaviruso yra kilę tikrai nemažai problemų. Vis dėlto, pasak politiko, pateikti visus atsakymus, kaip šias problemas išspręsti, kol kas neįmanoma.

„Šnekėti apie tai, kad kultūros srityje nėra problemų, ir duoti visus atsakymus į visus klausimus kol kas negalime. Be abejonių, problemų yra labai daug, jos labai gilios ir atsakymų į visus klausimus tikrai nėra“, – Eltai sakė R.Karbauskis.

Nepaisant to, Seimo Kultūros komiteto pirmininko teigimu, Lietuva koronaviruso krizės akivaizdoje yra pasirinkusi kelią kultūros atstovams kompensuoti kuo daugiau patirtų nuostolių. Vis dėlto R.Karbauskis pabrėžė, kad valstybės ištekliai riboti ir nėra realu menininkams kompensuoti visų jų patirtų nuostolių.

„Suprantu, kad būtent kultūros ir būtent laisvųjų menininkų padėtis sudėtingiausia, nes daugelis dirbo pagal individualios veiklos sutartis ir atitinkamai kai kurie gaudavo gana didelių pajamų, kurių staiga nebeliko. Bet juk negali dabar iš valstybės reikalauti: finansuokite man tai, kad aš „rinkau“ arenas, o dabar nebegaliu jų surinkti“, – sakė „valstiečių“ lyderis.

„Manau, visi tikriausiai supranta, jog nerealu valstybei prisiimti įsipareigojimą kompensuoti labai sėkmingam teatrui, trupei visas negautas išlaidas – tai neįmanoma“, – pridūrė jis.

R.Karbauskis taip pat pabrėžė, kad kai kurios šalys, kuriose koronavirusas pradėjo plisti gerokai anksčiau ir nebuvo sėkmingai suvaldytas, teatrų, muziejų ar renginių atidarymo dar net nesvarsto. Džiaugdamasis, kad Lietuvai pavyko suvaldyti pandemijos plėtros fazę, valdančiųjų atstovas vylėsi, kad netrukus kultūros renginiai šalyje grįš prie įprasto ritmo.

„Akivaizdu, kad  bendromis pastangomis įveikėme pandemijos plėtros fazę pakankamai sėkmingai ir tikiuosi, kad daug anksčiau negu kai kurios kitos šalys grįšime prie visų renginių ir galimybių gauti pajamų“, – vylėsi R.Karbauskis.

Kultūros komiteto pirmininkas taip pat atkreipia dėmesį į, pasak jo, viešojoje erdvėje dažnai daromą klaidą lyginti Estijos ir Lietuvos skiriamą paramą nuo karantino nukentėjusiai kultūros sričiai. R.Karbauskis pabrėžė, kad lyginti šalių paramą neteisinga, nes Lietuvos kultūros sričiai skiriami 7 milijonai orientuoti tik į trumpąjį laikotarpį.

„Kai pradedame lyginti Estiją su Lietuva, man atrodo, darome vieną labai stiprią klaidą –nesuprantame metodikos. 7 milijonai – lėšos, jau skirtos papildomoms kompensacijoms, skirtos tam trumpajam laikotarpiui per šias savaites, kai reikėjo spręsti problemas“, – pabrėžė valdančiųjų lyderis.

R.Karbauskio teigimu, iš 5 mlrd. eurų vertės ekonomikos skatinimo paketo kultūros sričiai per visą laikotarpį parama bus skaičiuojama šimtais milijonų eurų.

 „Jeigu šnekėtume apie visą kompensavimo kultūros sričiai laikotarpį, manau, kad lėšos, kurios ateis į tą sektorių kaip kompensavimo galimybė, bus skaičiuojama šimtais milijonų“, – patikino politikas ir pabrėžė, kad jam net nekyla abejonių, jog šios lėšos kultūros sektorių pasieks.

„Valstiečių“ lyderis taip pat pabrėžia, kad dėl koronaviruso kilusi krizė yra valdoma visiškai kitaip nei 2008 metais klusi finansų krizė, kurią bandė suvaldyti tuometiniai valdantieji – konservatoriai. Politiko teigimu, valdančiųjų darbą kultūros sektoriuje dabar labiausiai kritikuoja politikai, kurie per 2008 krizę taupė būtent kultūros sąskaita.

„Prisiminkite, ką kultūros sektoriui teko išgyventi 2008– 2009 metais. Jeigu kas nors prisimintų,  pamatytų, kad tai, ką daro Vyriausybė ir valdančioji dauguma, yra nepalyginamai kitaip“, – savo nuomonę pareiškė Kultūros komiteto pirmininkas.

„Aišku, visą laiką galima kritikuoti, tai ir reikia daryti, bet keisčiausia, kai mus kritikuoja politikai, kurie patys spjovė į kultūros sektorių ir kultūros sektoriaus sąskaita daugiausia taupė“, – pridūrė jis.

V.Kernagis: Vyriausybė neturi ilgalaikio plano, kaip pagelbėti kultūros sričiai 

Savo ruožtu Seimo Kultūros komiteto narys konservatorius Vytautas Kernagis pabrėžė, kad kultūros sektoriui reikia skirti ypatingą dėmesį, nes jis pats pirmasis buvo paveiktas koronaviruso ir, pasak politiko, atsigaus lėčiausiai.

„Reikia suprasti, kad kultūros sektorius pats pirmas nukentėjo (dėl karantino – ELTA), nes sustojo absoliučiai viskas ir iš karto visas kultūros sektorius tai pajautė. Taip pat tai yra sektorius, kuris pats paskutinis atsigaus ir įeis į kažkokį tuo metu būsiantį normalų ritmą“, – Eltai teigė V.Kernagis.

Politikas įsitikinęs, kad net ir atidarius teatrus ar koncertų sales žmonės bent kurį laiką vengs susibūrimo vietų.

Opozicijos atstovo teigimu, valdantieji ne visiškai supranta ir tai, kad būtent kultūros žmonėms ši krizė ypač sunki dėl to, kad kūrėjai karantino laikotarpiu neturi visiškai jokios galimybės gauti pajamų. V.Kernagio įsitikinimu, pagalba kultūros sričiai turėtų būti gerokai didesnė nei yra numatyta dabar.

„Antras dalykas, ko, aš manau, ne visiškai iki galo supranta valdantieji, kiek man teko asmeniškai kalbėtis, tai, kad kultūros žmonės tiesiog yra likę be galimybės gauti bet kokių pajamų ir todėl jiems reikia ypatingos pagalbos. Tai nėra, pavyzdžiui, maitinimo sektorius, kuris gali teikti maistą išsinešimui. Tai yra žmonės, kuriems visiškai sustojo pajamos ir jie neturi jokių galimybių“, – kalbėjo konservatorius.

„Todėl valstybės požiūris į tai ir injekcijos, daromos į kultūros sritį, turėtų būti bent 5–6 kartus didesnės, negu daromos dabar“, – pridūrė jis.

Pasak V.Kernagio, Vyriausybė bent jau kol kas ilgalaikio plano, kaip pagelbėti kultūros sričiai, neturi.

„Vyriausybė plano neturi. Aš paklausiau ir premjero Seime per Vyriausybės valandą, mes kalbėjomės ir su kultūros ministru, aš taip pat to paties klausiau: koks yra planas, kiek dar pinigų, kokioms sritims... Kol kas Lietuva plano neturi jokio“, – sakė V.Kernagis.

Konservatoriaus teigimu, nepakankamai pastangų padėti kultūros sričiai yra daroma ir Kultūros komitete. Anot politiko, darbas komitete vyksta labai vangiai.

„Manau, kad daroma nepakankamai. Kultūros komitetas du kartus posėdžiauja per savaitę. Pirminis posėdis yra įprastinis posėdis, per kurį ministras kažką pasako arba nepasako, bet tas parlamentinės kontrolės užtikrinimas ir vykdymas vyksta labai vangiai“, – sakė jis.

V.Kernagio įsitikinimu, kultūra Lietuvoje toli gražu nėra prioritetas, o politikai, kurie užsiima kultūros prioretizavimu net nesuvokia, kokia kultūros esmė.

„Manau, kad apie kultūrą daug kalbėta kaip apie prioritetą, bet ji tikrai nėra prioritetas. Bet kitas dalykas, kad tie žmonės, kurie Lietuvoje užsiima kultūros prioretizavimu, kartais patys nelabai suvokia, kas ta kultūra yra ir kam ji yra reikalinga“, – teigė Kultūros komiteto narys.

 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.