Festivalis „Muzika erdvėje“ kviečia išgirsti valstybę ir pasivaikščioti po visą Vilnių

Į įvairiausias Vilniaus erdves užsukti kasmet kviečiantis festivalis „Muzika erdvėje“ rugsėjo 9–13 d. pristatys dešimt specialiai sukurtų specifinės vietos kūrinių.

Gintaro Sodeikos kūrinys bus atliekamas Pilypo ir Jokūbo bažnyčios karilione, taip pat – iš bažnyčios kriptos.<br> Organizatorių nuotr.
Gintaro Sodeikos kūrinys bus atliekamas Pilypo ir Jokūbo bažnyčios karilione, taip pat – iš bažnyčios kriptos.<br> Organizatorių nuotr.
 Gintaras Sodeika.<br> Organizatorių nuotr.
 Gintaras Sodeika.<br> Organizatorių nuotr.
Mato Drukteinio garso instaliaciją išgirsime Vyriausybės rūmų.<br> Organizatorių nuotr.
Mato Drukteinio garso instaliaciją išgirsime Vyriausybės rūmų.<br> Organizatorių nuotr.
Agnė Žiūkaitė ir Raimonda Žiūkaitė.<br> Organizatorių nuotr.
Agnė Žiūkaitė ir Raimonda Žiūkaitė.<br> Organizatorių nuotr.
Rūta Vitkauskaitė muziką sukūrė „Vilniaus Tech Park“ kompleksui Antakalnyje.<br> Organizatorių nuotr.
Rūta Vitkauskaitė muziką sukūrė „Vilniaus Tech Park“ kompleksui Antakalnyje.<br> Organizatorių nuotr.
Beata Juknevič.<br> Organizatorių nuotr.
Beata Juknevič.<br> Organizatorių nuotr.
 Muzika erdvėje.<br> Organizatorių nuotr.
 Muzika erdvėje.<br> Organizatorių nuotr.
Kūrinį, skirtą garso akiniams, bus galima išgirsti viso festivalio metu šalia Signatarų namų Pilies gatvėje.<br> Organizatorių nuotr.
Kūrinį, skirtą garso akiniams, bus galima išgirsti viso festivalio metu šalia Signatarų namų Pilies gatvėje.<br> Organizatorių nuotr.
 Muzika erdvėje.<br> Organizatorių nuotr.
 Muzika erdvėje.<br> Organizatorių nuotr.
 Rūta Vitkauskaitė.<br> Organizatorių nuotr.
 Rūta Vitkauskaitė.<br> Organizatorių nuotr.
 Nepriklausomybės aikštėje prie LR Seimo rūmų bus pristatytas koncertas parlamentui „Laužas“.    <br> Organizatorių nuotr.
 Nepriklausomybės aikštėje prie LR Seimo rūmų bus pristatytas koncertas parlamentui „Laužas“.  <br> Organizatorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (11)

Lrytas.lt

Sep 6, 2020, 7:43 PM

Garso instaliacijų, koncertų ir muzikinių pasivaikščiojimų formomis kūrėjai kalbės apie modernią valstybę.

Sumanymus padiktavo pagrindinė šių metų festivalio tema „Žmogus ir valstybė: homo lituanicus“. Tiesa, šiemet ne visi kūrinių autoriai yra kompozitoriai – prie festivalio prisijungė ir garso instaliacijas sukūrė du skulptoriai.

Pirmą kartą festivalyje, rugsėjo 11 d. 16 val., pristatomas radijo teatro žanras – jį patirti kviečia kompozitorius, Amerikos lietuvis Paul Arisidas Trimakas.

Pats autorius Lietuvos nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje vyksiantį renginį vadina virtualios realybės radijo kelione, kuri, pirmiausia, prasideda klausytojo mintyse ir vaizduotėje, o ją praplečia muzikos medija.

Lauks Antakalnyje

Verslo, ekologinių, architektūrinių ir net startuolių ekosistemas savo kūrinyje nagrinėjanti kompozitorė Rūta Vitkauskaitė muziką sukūrė „Vilniaus Tech Park“ kompleksui Antakalnyje.

Kompozitorės manymu, tiesiog puiku, kuomet tokios erdvės yra ne privatizuojamos ar apstatomos tvora, o atkeliami vartai miestiečiams būti ir džiaugtis, šalia augančių verslo organizacijų. „Labai norėjau į šią erdvę atkreipti Vilniečių dėmesį – man ši vieta yra tikrai vienas iš augančios ir klestinčios mūsų valstybės požymių,“ – prisipažino menininkė.

Žiūrovai kviečiami apsilankyti garso kelionėje su ausinėmis ir maršruto žemėlapiu bei dalyvauti tiesioginėje transliacijoje iš Škotijos atliekamame koncerte, kuris įvyks rugsėjo 11 d. 20 val.

Itin neįprastą erdvę audiovizualinei instaliacijai – performansui pasirinko Gintaras Sodeika. Žmogaus ir valstybės, kalbėjimo už save ir kitus temas reflektuojantis kūrinys bus atliekamas Šv. ap. Pilypo ir Jokūbo bažnyčios karilione, taip pat – iš bažnyčios kriptos. Audiovizualinė instaliacija veiks viso festivalio metu, o performatyvus pasirodymas – rugsėjo 10 d. 19 val.

Lietuvos lenkų tautinę tapatybę muzikos kūriniu nagrinės kompozitorė Beata Juchnevič. Kūriniui autorę įkvėpė asmeninės patirtys – ji ir pati visą gyvenimą ieško atsakymų į savo tautinės tapatybės klausimus. Vilniaus universiteto bibliotekos A. Mickevičiaus muziejaus kiemelyje garso instaliacija veiks viso festivalio metu.

Rugsėjo 10 d. 18 val. kompozitorė pakvies į koncertinį kūrinio pristatymą, kuris taip pat bus ir B. Juchnevič vadovaujamo šiuolaikinės muzikos ansamblio „Fluorescence“ debiutinis pasirodymas. Koncertą pratęs ekskursija po istorines A. Mickevičiaus vietas Vilniaus senamiestyje.

Iki valandos prailgino himną

Kompozitorės Raimondos Žiūkaitės ir menininkės Agnės Žiūkaitės dueto garso instaliacija kasdien keliaus po skirtingas senamiesčio vietas. Joje analizuojamas vyresnės kartos žmonių kasdienis gyvenimas, identiteto paieškos keičiantis santvarkoms, prisitaikymas ir neprisitaikymas prie kapitalizmo bei senosios kartos santykis su jaunąja, nepriklausomybės karta.

Garso istorijų klausantis lyg pro rakto skylutę, anot autorių, galima lengvai atpažinti pokalbius, plėtojamus kiekvieno iš mūsų giminės susitikimuose.

Vienu drąsiausių galima vadinti kompozitoriaus Martyno Bialobžeskio kūrinį. Muzikinei medžiagai jis pasirinko vieną esminių valstybės simbolių – „Tautišką giesmę“. Festivalio metu skambės iki valandos išilgintas Lietuvos himno variantas, kuriame keisis aukšti, žemi dažniai, bus galima išgirsti atvirkščiai skambančią himno versiją. Visa tai papildyta pastarųjų 30 metų laikotarpio mūsų politikų kalbų nuotrupomis, jų fragmentais.

Klausytojai kūrinį išgirsti kviečiami viso festivalio metu Žvėryne, prie Neries esančioje poilsio salelėje, kitame krante nuo Seimo, taip autoriui bandant šiuos skirtingus krantus jungti nauju tiltu.

Skambės ir „Nepriklausomybės aktas“

Šiemet prie „Muzika erdvėje“ dalyvių prisijungė ir du skulptoriai. Lukiškių aikštės memorialo konkurso metu išgarsėjęs Andrius Labašauskas Nepriklausomybės aikštėje prie LR Seimo rūmų per festivalio atidarymo renginį, rugsėjo 9 d. 16 val., pristatys koncertą parlamentui „Laužas“.

Anot autoriaus, kūrinį įkvėpė Seimo priimtas Lukiškių aikštės įstatymas, kuris galimai varžo piliečio kūrybinę laisvę.

Tuo tarpu skulptorius Matas Janušonis rugsėjo 13 d. 13 val. kvies užsukti į Vilniaus dailės akademijos „Šachmatinę salę“ – čia jis pristatys skirtingų mokyklinio skambučio archetipų įkvėptą garso instaliaciją.

Kompozitoriai Matas Drukteinis ir Agnė Matulevčiūtė – ne tik festivalio „Muzikos erdvėje“ vadovai. Kaip kasmet, jie jungiasi ir į dalyvių gretas. Agnė Matulevičiūtė savo kūrinio centru šiemet pasirinko „Nepriklausomybės aktą“.

Kompozitorė, reflektuodama savo 30 metų gyvenimą laisvoje Lietuvoje, Nepriklausomybės ir Nepriklausomybės atkūrimo aktų tekstus paverčia vokalinio kūrinio pagrindu. Instaliaciją, skirtą garso akiniams, bus galima išgirsti viso festivalio metu šalia Signatarų namų Pilies gatvėje.

Matas Drukteinis paruošė garso instaliaciją prie LR Vyriausybės rūmų. Audiovizualine politine satyra kompozitoriaus pavadintame kūrinyje jis kalbės apie politikų komunikaciją socialiniuose tinkluose. Kūrinyje kompozitorius tartum grąžina virtualioje erdvėje išsakytas politikų mintis į tradicinę erdvę, kurios simboliu tampa tribūna – aliuzija į pasisakymus posėdžių salėse ar spaudos konferencijų metu.

Festivalio metu taip pat vyks dvi teminės ekskursijos, kurių metu organizatoriai kvies patirti kūrinius valstybės ir žmogaus kontekstų atžvilgiu. Be to, tiesiogiai bus transliuojami VOXART.lt pokalbiai.

Festivalis „Muzika erdvėje“ Vilniuje vyks rugsėjo 9–13 dienomis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.