Meno kūrėjams – palankesnė socialinės apsaugos programa

Nuo šiol kūrybinių prastovų išmokų skyrimo tvarka bus kur kas palankesnė meno kūrėjams. Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui pakeisti tai reglamentuojančias Meno kūrėjų socialinės apsaugos programos nuostatas, pranešė Kultūros ministerija.

 Kultūros ministerija pranešė, kad prastovų išmokų skyrimo tvarka bus kur kas palankesnė meno kūrėjams.<br> LKM nuotr.
 Kultūros ministerija pranešė, kad prastovų išmokų skyrimo tvarka bus kur kas palankesnė meno kūrėjams.<br> LKM nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Apr 15, 2021, 9:33 AM, atnaujinta Apr 15, 2021, 9:41 AM

Pakeitimai leis nenutraukti išmokos už kūrybinę prastovą mokėjimo meno kūrėjui, tuo pat metu gaunančiam pajamas ar kitas išmokas, kurių bendra suma nesiekia vienos minimalios mėnesinės algos dydžio.

Iki šiol galiojęs teisinis reguliavimas sukūrė nepagrįstą ir nelogišką situaciją, kai išmokos už kūrybinę prastovą mokėjimas turėjo būti nutraukiamas meno kūrėjui gavus bet kokio dydžio pajamas. Pavyzdžiui, jei kūrėjas gaudavo keliolikos eurų autorinį atlyginimą dar už ankstesnį laikotarpį, kurio metu jis net nebuvo kūrybinėse prastovose, išmokos mokėjimas jam vis tiek turėdavo būti nutrauktas.

„Mūsų tikslas yra užkirsti kelią tokiems atvejams, kai kūrėjai nukenčia vien dėl ydingo teisinio reguliavimo. Biurokratinės kliūtys privalo būti pašalintos, o meno kūrėjams sudarytos palankesnės, logikos principus atitinkančios sąlygos“, – sakė kultūros ministras Simonas Kairys.

Nutarime taip pat įtvirtinama nuostata, kad specialus Meno kūrėjų socialinės apsaugos programos reglamentavimas taikomas esant ne tik karantinui, bet ir ekstremaliajai situacijai. Praktika parodė, kad kultūros įstaigų ir meno kūrėjų veikla buvo ir ateityje gali būti ribojama ar draudžiama ne tik karantino, bet ir valstybės lygio ekstremaliosios situacijos atveju.

Kūrybine prastova vadinamas laikotarpis, kai darbingo amžiaus meno kūrėjo statusą turintis asmuo dėl nuo jo nepriklausančių objektyvių priežasčių laikinai neturi sąlygų meno kūrybai ir (ar) jos rezultatų sklaidai. Prastova gali trukti 3 mėnesius, šiuo laikotarpiu skiriama vienos minimalios mėnesinės algos dydžio išmoka. Karantino ir valstybės lygio ekstremaliosios situacijos metu atsisakyta anksčiau galiojusios nuostatos, kad nauja kūrybinės prastovos išmoka gali būti skiriama tik praėjus metams nuo skirtos kūrybinės prastovos išmokos mokėjimo pabaigos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.