Lietuvos muziejų kelias pasiekė Dzūkiją – kviečia į nemokamus renginiuose parkuose ir soduose

Nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programos „Tėvynės ieškojimas“ projektas Lietuvos muziejų kelias 2021 m. rugpjūčio 23 d. renginių programą pradeda Dzūkijoje.

Merkinės dvarvietė.<br>Organizatorių nuotr.
Merkinės dvarvietė.<br>Organizatorių nuotr.
Druskininkai.<br>Organizatorių nuotr.
Druskininkai.<br>Organizatorių nuotr.
Aštriosios Kirsnos dvaras.<br>Organizatorių nuotr.
Aštriosios Kirsnos dvaras.<br>Organizatorių nuotr.
Leipalingio dvaras ir parkas.<br>Organizatorių nuotr.
Leipalingio dvaras ir parkas.<br>Organizatorių nuotr.
Veisiejų dvaro parke atkurta Meilės alėja.<br>Organizatorių nuotr.
Veisiejų dvaro parke atkurta Meilės alėja.<br>Organizatorių nuotr.
Birštono Vytauto parkas.<br>Organizatorių nuotr.
Birštono Vytauto parkas.<br>Organizatorių nuotr.
Trakų pilis.<br>Organizatorių nuotr.
Trakų pilis.<br>Organizatorių nuotr.
Alytaus sodas.<br>Organizatorių nuotr.
Alytaus sodas.<br>Organizatorių nuotr.
Abromiškės.<br>Organizatorių nuotr.
Abromiškės.<br>Organizatorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (9)

Lrytas.lt

Aug 23, 2021, 10:55 AM, atnaujinta Aug 23, 2021, 10:55 AM

Šių metų tema „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“ šiame regione lankytojus pakvies į devynis renginius, kuriuos organizuoja tiek didieji šalies muziejai tiek ir privatūs istorinio paveldo puoselėtojai.

Lietuvos muziejų kelias Dzūkijoje startuoja rugpjūčio 23 d. Lazdijų rajone, Aštriosios Kirsnos kaime esančiame dvare. Čia įvyksiančiame renginyje „Aštriosios Kirsnos dvaro paveikslas“ lankytojai susipažins su vienu didžiausių Užnemunės dvarų, įspūdinga tvenkinių sistema ir daugiau nei šimtmečio senumo parku. Aštriosios Kirsnos dvaras minimas jau XVI a.. Laikui bėgant, dvaras ėjo iš rankų į rankas, šiuo metu tai privati nuosavybė.

Istorinio pasakojimo metu, remiantis ne vienerius metus rinkta archyvine medžiaga, bus dėliojamas „gyvasis“ Aštriosios Kirsnos dvaro paveikslas: įvairūs dvaro raidos etapai, pakilimai ir nuosmukiai, glaudžiai susiję su savininkų asmenybėmis ir jų biografijos posūkiais.

Lazdijų krašto muziejaus Veisiejų padalinys rugpjūčio 24 d. kviečia susitikti po Veisiejų uosiu, kuriam jau daugiau nei 200 metų, pasigrožėti 22 liepų ratu, pasivaikščioti atkurta Meilės alėja. Ekskursija „Veisiejų dvaro parko istorijos takais“ pasakos miesto dvaro parko, XVIII a. pirmoje pusėje Mykolo Masalskio pasodinto Veisiejuose greta tuo metu pastatytų dvaro rūmų, istoriją. Ekskursijos dalyviai galės pamatyti „atgijusį“ Veisiejų dvaro ponų gyvenimą, pasiklausyti koncerto.

Iš Veisiejų Lietuvos muziejų kelias suks link Leipalingio. Rugpjūčio 25 d. keliautojų čia lauks ekskursija-paskaita „Leipalingio parkas: legendas kuriantis paprastas, bet neprastas grožis“. Renginį organizuoja Leipalingio progimnazijos Algirdo Volungevičiaus kraštotyros muziejus.

Rugpjūčio 26 d. Druskininkų miesto muziejus kviečia atvykti į visą dieną truksiantį renginį „Šimtmečių tradicijos Druskininkų parke“. Jo metu bus pristatyta paroda „Druskininkų gydyklų parkas“, vyks ekskursija ir koncertas.

Šeštadienį, rugpjūčio 28 d. viešą paskaitą-ekskursiją „Merkinės miesto istoriniai sodai: tarp dvaro ir vienuolijų“ organizuos Merkinės krašto muziejus. Jos metu bus galima aplankyti buvusio Merkinės dvaro teritoriją, Merkinės jėzuitų kvartalą ir buvusio Dominikonų vienuolyno teritoriją, bus pristatoma Merkinės jėzuitų sodo atkūrimo idėja.

Iš Merkinės Lietuvos muziejų kelio maršrutas drieksis į Dzūkijos sostinę Alytų. Čia rugpjūčio 29 d. (sekmadienį) bus atidaryta kilnojamoji paroda „Miesto sodas – Alytaus laisvės dvasia“.

Alytaus miesto sodas buvo įkurtas 1931 metais šalia Turgaus aikštės. Pagal Stasio Taškūno ir Zigmo Jakulio projektą natūralaus pušyno sklypas buvo aptvertas, atsirado lapuočių medžių alėjos, poilsio aikštelės su dekoratyviniais želdiniais. Centrinę aikštę papuošė sodininko Jono Faitušo gėlynas, vėliau buvo įrengtas Vytauto Trečioko fontanas. Parodą apžiūrėję lankytojai 18 val. kviečiami į ekskursiją po šiandieninį parką – „Alytaus miesto sodo istorija ir tradicijos“. Parodą ir ekskursiją organizuoja Alytaus kraštotyros muziejus.

Dar vienas Dzūkijos regiono pasididžiavimas – Vytauto parkas Birštone. Bištono muziejus rugsėjo 2 d. lankytojų lauks renginyje „Kiek matyta, kiek regėta“. Informacinėje paskaitoje „Vytauto parko praeitis, dabartis ir ateitis“ bus pasakojama parko istorija, apžvelgiama šiandiena ir ateities perspektyvos. Po paskaitos – Stakliškių kultūros ir laisvalaikio centro mėgėjų teatro spektaklis „Tarpukario meilė“ (rež. Vaidas Lengvinas).

Kelionę po Dzūkijos istorinius parkus rugsėjo 3 d. užbaigs du renginiai: tai Elektrėnų literatūros ir meno muziejaus paroda „Abromiškių dvaro parkas“, eksponuojama Abromiškių svirne, supažindinanti su Abromiškių dvaro istorija ir Trakų istorijos muziejaus žemės meno instaliacijų, tūrinių kompozicijų parodos „Trakų miesto genomas“ atidarymas.

Visi renginiai Dzūkijoje nemokami. Tad paskutines vasaros dienas turiningai ir atraktyviai galite praleisti istorijos, gamtos, architektūros, muzikos ir teatro glėbyje. Lietuvos muziejų kelio 2021 m. programos organizatoriai ir vykdytojai tikisi, kad šių metų programa „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“ lankytojams įkvėps noro domėtis savo krašto žaliuoju paveldu, mylėti ir puoselėti parkus ir sodus, mėgautis jų kuriama ramybe ir grožiu.

Rugsėjo 6 d. nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programos „Tėvynės ieškojimas“ projekto Lietuvos muziejų kelias 2021 m. programa pradės baigiamąjį šių metų etapą Aukštaitijoje.

Projekto programos organizatorius – Lietuvos muziejų asociacija Projekto partneriai – Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija ir Lietuvos dvarų ir pilių asociacija. Lietuvos muziejų asociacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Išsami „Lietuvos muziejų kelio“ programa www.muziejukelias.lt

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.