Vilniaus erdves užlies muzika – ji sklis net iš upės ir nuvirtusio medžio

Kaip ir kasmet, rugsėjo antrąją savaitę, 8–12 dienomis, Vilnių pripildys tarptautinio festivalio „Muzika erdvėje“ garsai. Sostinės gyventojams ir svečiams bus pristatyta net 10 kūrinių, specialiai sukurtų ar pritaikytų konkrečioms miesto vietoms.

 „Muzika erdvėje“, 2020 m.<br> S.Maskoliūnaitės nuotr.
 „Muzika erdvėje“, 2020 m.<br> S.Maskoliūnaitės nuotr.
 „Muzika erdvėje“, 2020 m.
 „Muzika erdvėje“, 2020 m.
 „Muzika erdvėje“, 2020 m.
 „Muzika erdvėje“, 2020 m.
 „Muzika erdvėje“, 2020 m.
 „Muzika erdvėje“, 2020 m.
 L.Zhurbinas. <br>M.Gurevich nuotr.
 L.Zhurbinas. <br>M.Gurevich nuotr.
 R.Žiūkaitė. <br>I.Aleliūno nuotr.
 R.Žiūkaitė. <br>I.Aleliūno nuotr.
 M.Samulionis.<br> Asmeninio archyvo nuotr.
 M.Samulionis.<br> Asmeninio archyvo nuotr.
 M.Paškevičiūtė.<br> Asmeninio archyvo nuotr.
 M.Paškevičiūtė.<br> Asmeninio archyvo nuotr.
 A.Jasenka.<br> NKDT nuotr.
 A.Jasenka.<br> NKDT nuotr.
 A.Matulevičiūtė. Nuotr. <br> R.Matačiaus nuotr.
 A.Matulevičiūtė. Nuotr. <br> R.Matačiaus nuotr.
 A.Šiurys ir P.Simutytė. <br> D.Žilinsko nuotr.
 A.Šiurys ir P.Simutytė. <br> D.Žilinsko nuotr.
 Quadrum verslo miestas.<br> T.Tereko nuotr.
 Quadrum verslo miestas.<br> T.Tereko nuotr.
Vingio parkas.<br> T.Tereko nuotr.
Vingio parkas.<br> T.Tereko nuotr.
 Vilnelės upė, Bernardinų sodas.<br> T.Tereko nuotr.
 Vilnelės upė, Bernardinų sodas.<br> T.Tereko nuotr.
 Apleistas pastatas Villniaus gimdymo namų teritorijoje.<br> T.Tereko nuotr.
 Apleistas pastatas Villniaus gimdymo namų teritorijoje.<br> T.Tereko nuotr.
 Lukiškių kalėjimo cerkvė.<br> T.Tereko nuotr.
 Lukiškių kalėjimo cerkvė.<br> T.Tereko nuotr.
Daugiau nuotraukų (16)

Lrytas.lt

Sep 7, 2021, 12:20 PM

Nuo 2014 metų viešosios įstaigos „Meno genas“ rengiamas festivalis „Muzika erdvėje“ – vienintelis įvietintai šiuolaikinei muzikai skirtas festivalis Lietuvoje, kviečiantis ir kompozitorius, ir klausytojus tyrinėti garso, erdvės bei žmogaus ryšius. Kasmet festivalis skelbia temą, kuri vienija visą programą. Šiais metais „Muzika erdvėje“ siūlo dėmesį atkreipti į laiką.

Viena vertus, laikas – nekintanti konstanta, vis dėlto jį galime suvokti ar išgyventi ir subjektyviai. Festivalyje pristatomi kompozitoriai ir kitų sričių menininkai įvairiais aspektais interpretuoja laiko sampratą bei kviečia klausytojus pastebėti, koks laikas svarbus kasdieniame žmogaus gyvenime, jo pasaulio suvokimui, konkrečios erdvės ar vietos patyrimui.

Kaip teigė festivalio vadovai Matas Drukteinis ir Agnė Matulevičiūtė, jau kelerius metus ši tema sukosi galvose.

„Laikas yra turbūt vienas objektyviausių ir kartu paslaptingiausių mūsų realybės dėmenų. Jis stipriai įtakoja žmogaus kasdienybę: mes priklausomi nuo laiko, mokomės jį suvaldyti, kuriame apie jį sentencijas ar rašome knygas.

Vis dėlto laikas, mūsų nuomone, išlieka viena labiausiai nepažabojamų stichijų, todėl šiais metais kviečiame sutelkti sąmoningą dėmesį ir pažiūrėti į laiką kaip į tam tikrą fizinį objektą – suvokti jo galimybes, ribas, formas ir poveikį“, – pasakojo „Muzikos erdvėje“ rengėjai.

Festivalyje, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė, dalyvaujantys menininkai, kaip teigia organizatoriai, pasirinko išraiškingas erdves: nuo buvusio kalėjimo iki dar statomo pastato, nuo apleistos erdvės gimdymo namuose iki viešojo transporto stotelės, nuo ramybę kuriančios upės iki intensyvumu pulsuojančio biurų komplekso.

Čia ne tik puikiai atsiskleis kūrinių idėjos, bet jie taip pat perteiks įvairius laiko temos aspektus.

„Išskirtinės erdvės yra šio festivalio pagrindas. Kartu su partneriais, kuriems esame itin dėkingi, įleisime į jas muziką, o tai suteiks šių erdvių lankytojams naujų potyrių“, – mano festivalio rengėjai.

„Muzikos erdvėje“ pradžią, rugsėjo 8-ąją, skelbs kompozitoriaus Mato Samulionio kūrinys „Space and Time“ („Laikas ir erdvė“), skirtas Lukiškių kalėjime 2.0 esančiai įdomios akustikos cerkvei. Kompozitorius tyrinės gyvo, instrumentų skleidžiamo ir akusmatinio garso, sklindančio iš kolonėlių, dialogą erdvėje.

Rugsėjo 9 d. Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus Holokausto ekspozicijoje Niujorke gyvenantis rusų kilmės žydų kompozitorius Ljova (Lev Zhurbin) pristatys koncertinę programą unikaliam instrumentui fadolinui.

Skambės kompozitoriaus pastaraisiais metais sukurti kūriniai solo ir duetui su akordeonu. Koncerto kulminacija – specialiai šiai erdvei sukurta kompozicija, inspiruota Vilniuje gimusio žymaus žydų rašytojo ir poeto Chaimo Gradės kūrybos.

Rugsėjo 10 d. perkusininkas Arkadijus Gotesmanas, tūbos atlikėjas Simonas Kaupinis ir poetas, dramaturgas Gintaras Grajauskas Vilnelės upėje atliks kompozitoriaus Antano Jasenkos kūrinį „Matrics-Natura“. Performansas į laiką pažvelgs lyg į tėkmę ir klausytojus kvies dalyvauti apsivalymo apeigose.

Rugsėjo 11 d. kompozitorė Raimonda Žiūkaitė MMLAB erdvėje pristatys performatyvią instaliaciją „Vitrina“. Nuo 12 iki 24 val. per stiklą su lankytojais į vibracinius dažnius reaguojančiomis garso kolonėlėmis bendrausianti menininkė kvies iš šono pažvelgti į karantino laiku išgyventą siurrealistinį laiko ir erdvės pojūtį. Instaliaciją papildys ryto, pietų ir vakaro performansai.

Tą pačią dieną A.Matulevičiūtė pakvies į apleistą pastatą Vilniaus gimdymo namų teritorijoje. Skambės kūrinys „aa-aa“, paremtas visiems žinomos lopšinės tema. Kompozitorė laiką tyrinės kolektyvinės sąmonės aspektu: mamos – vaikui, kartos – kartai perduodama informacija. Vokalinio ansamblio „Melos“ atliekama muzika susipins su publikos improvizacija.

Netrukus kitoje netikėtoje vietoje – M. K. Čiurlionio stotelėje – skambės kompozitorės Marijos Paškevičiūtės kūrinys „xtc (how long till you feel)“. Kompozicija į vientisą laiko-erdvės vertikalę sujungs miesto garsus ir elektroninę muziką.

Paskutiniąją festivalio dieną, rugsėjo 12 d., naujajame sostinės Paupio rajone, dar statomame name, klausytojai išgirs du kompozitoriaus Vykinto Baltako kūrinius, kuriuos atliks smuiko virtuozė Rusnė Mataitytė. Renginyje, kuris sujungs ekskursiją po Paupį ir muzikinį potyrį, atsigręžiama į laiką kaip į statytoją, nuolatos iš praeities kuriantį ateitį mūsų pačių rankomis.

Jau tapo įprasta festivalyje pristatyti garso ar skirtingas medijas sujungiančias instaliacijas. Visomis dienomis bus galima aplankyti šviesų menininko Justo Bo instaliaciją „Laikas teka“, įrengtą Quadrum verslo miesto kieme. Kelio ženklo ir laikrodžio įvaizdžius primenančiame objekte laikas teka nenuspėjamai.

Švedijoje gyvenantis italų garso menininkas Alessandro Perini Vingio parke nuvirtusiame medyje įrengs garso skulptūrą „Dead Tree Spectrum“ (liet. „Negyvo medžio spektras“). Pats medis, tapęs skambančiu objektu, kvies gyvai stebėti laiko eroziją. Kartu autorius atkreips dėmesį į miesto žaliųjų erdvių problemas.

Aušros vartuose kompozitorius Andrius Šiurys ir menininkė Paulina Simutytė pristatys instaliaciją „Laikas gimti ir laikas mirti“. Susėdusius į valtį po arka klausytojus muzika pakvies į gyvenimo kelionę.

Festivalio „Muzika erdvėje“ programą taip pat papildys kūrinius bei erdves įvairesniais potyriais atskleidžiantys renginiai – ekskursijos, susitikimai, diskusijos, kūrybiniai užsiėmimai.

Visi muzikiniai festivalio įvykiai – nemokami, tačiau būtina išankstinė registracija. Detalesnė informacija apie renginius – internetiniame puslapyje muzikaerdveje.lt ir Facebook paskyroje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.