Dramaturgijos festivalis „Versmė“ kviečia susitikti teatro fojė, kavinėje ir bokso klube

Lapkričio 20–25 dienomis Lietuvos nacionalinis dramos teatras kviečia žiūrovus susitikti klausant pjesių skaitymų festivalyje „Versmė“. Šiemet dėmesys telkiamas į Suomijos dramaturgiją, o prie festivalio prisijungus dramaturgui Mariui Ivaškevičiui laukia naujovės.

 D.Matvejevo nuotr.
 D.Matvejevo nuotr.
 D.Matvejevo nuotr.
 D.Matvejevo nuotr.
 I.Juodytės nuotr.
 I.Juodytės nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Nov 20, 2021, 1:34 PM, atnaujinta Nov 20, 2021, 2:22 PM

Visą savaitę, teatro fojė, taip pat naujoje kavinėje „Nacionalinė“ ir net bokso klube įvyks penki skaitymai ir vieno spektaklio eskizo pristatymas. Žiūrovams bus pristatytos trys suomių pjesės ir trys lietuvių kūriniai. Visi renginiai nemokami, jie vyks gyvai ir bus transliuojami LNDT Facebook paskyroje.

Jau kelerius metus „Versmėje“ buvo fokusuojamasi į vienos konkrečios šalies dramaturgiją – lankytojai supažindinti su naujausiais Estijos ir Slovėnijos kūriniais. Nuo šiol planuojama pradėti pjesių mainus – kad ne tik Lietuvoje išgirstume užsienio kūrinius, bet ir lietuvių kūriniai nukeliautų į svečias šalis.

Pasak vienos iš „Versmės“ Rasos Kregždaitės, pakito ir įprastinis festivalio turinys. „Šiemet vietoj konkrečios temos svarstėme apie dramaturgiją apskritai – kuo dramaturgija skiriasi nuo pjesės, o dramaturgas nuo pjesės autoriaus, kaip skiriasi šių dviejų tekstų rašymo principai? Todėl šių metų programoje išvysite tris kiek kitokiu principu plėtotas dramaturgijas ir tris verstines suomių pjeses.“

„Versmės“ organizatoriai visuomet primena, kad kai kurios pjesės vėliau perkeliamos į sceną – pagal jas statomi spektakliai. Todėl skaitymų klausymas gali būti puiki proga pasiruošti būsimoms premjeroms, susipažinti su dramaturgine medžiaga.

Pusė dramaturgų iš šių metų programos jau turėtų būti pažįstami Lietuvos nacionalinio dramos teatro lankytojams. Pagal „Patinos“ autorės Virginijos Rimkaitės pjesę LNDT buvo pastatytas spektaklis „Virimo temperatūra 5425“, pagal Lauryno Adomaičio kūrinius LNDT pastatyti spektakliai „Voicekas“ ir „Alisa“, pagal Mikos Myllyaho kūrinį režisuotas „Chaosas“ žiūrovus traukia jau dešimt metų.

Tuo tarpu Elli Salo ir Tuomas Timonen yra žinomi dramaturgai iš Helsinkio, kuriantys teatrui ir radijui, pelnę ne vieną apdovanojimą už savo kūrybą, o dokumentinę pjesę apie savo pusbrolį parašiusi Rasa Bugavičute-Pēce puikiai žinoma Latvijoje – ten buvo įvertinta net keliomis premijomis, nuolat kuria teatrui, rašo scenarijus, yra parašiusi dvi knygas.

Šių metų VERSMĖS programa:

Lapkričio 20 d. 19 val. pjesės „Patina“ (aut. Virginija Rimkaitė) skaitymas Lietuvos nacionalinio dramos teatro fojė

Pjesės „Patina“ centre – motinos ir dviejų su ja gyvenančių sūnų istorija. Vieną dieną žmona nusprendžia palikti vyriausiąjį sūnų. Motina greitai sumoja, kad sūnui privalu dabar pat ieškoti kitos žmonos. Netrukus potencialiai tinkama kandidatė atvyksta į jų namus pristatyti savo gerųjų savybių. Po nemenkų įkalbinėjimų vyriausiasis sūnus visgi sutinka su motinos pasiūlymu. Naujoji žmona greitai tampa šeimos dalimi, pamažu viskas rimsta ir grįžta į senas vėžes, o tuo pat metu palengva veriasi ir tamsios šeimos paslaptys...

Skaitymą režisuoja Paulius Ignatavičius. Aktoriai: Pijus Ganusauskas, Elzė Gudavičiūtė, Toma Vaškevičiūtė, Rasa Samuolytė, Vainius Sodeika, Rimantė Valiukaitė.

Lapkričio 21 d. 19 val. spektaklio „Boksas“ (aut. Antanas Obcarskas, Laurynas Adomaitis) eskizo pristatymas klube „City Boxing“ (Kalvarijų g.143. Vilnius).

„Boksas“ yra sportinė-mistinė kelionių drama apie dviejų kartų kovotojus, kurie prisilietė prie profesionalaus bokso. Dviejų jaunų boksininkų – Saúlo ir Tsigano – akistata vietinės reikšmės klube įžiebia globalias ambicijas, kurios kartais peržengia fizinio pasaulio ribas. Jų kelionė atrandant savo kovotojo širdį tampa priemone seniems vilkams suvesti sąskaitas. Spektaklis jungia įtempto siužeto dramą su realaus sporto elementais ir sukuria naują teatrinę patirtį.

Spektaklį režisuoja Antanas Obcarskas. Aktoriai: Gytis Ivanauskas, Laurynas Jurgelis, Kipras Mašidlauskas, Marius Repšys, Gediminas Rimeika, Giedrius Savickas, Matas Sigliukas.

Lapkričio 22 d. 18 val. pjesės „Aš turėjau pusbrolį“ (aut. Rasa Bugavičute- Pēce) skaitymas kavinėje „Nacionalinė“ (Gedimino pr. 4, Vilnius).

Tai autobiografiškas pasakojimas apie šeimą. Deimantas ir Rasa užaugo kartu. Pjesės pavadinimas nurodo į pagrindinius jos veikėjus. Vienas – Lietuvos mafijos atstovas Deimantas Bugavičius, nužudytas 2015 m. lapkričio 6 dieną, kita – dramaturgė Rasa Bugavičutė-Pēcė, mėginanti tai aprašyti. „Aš turėjau pusbrolį“ – tai dramaturgės bandymas išsiaiškinti, kas iš tikrųjų buvo jos pusbrolis, kas ir kodėl jam nutiko paauglystėje ir kaip vaikystė lėmė jo suaugusiojo gyvenimą.

Skaitymą režisuoja Aleksandras Špilevojus. Aktoriai: Marius Repšys, Rūta Šmergelytė.

Lapkričio 22 d. 20 val. pjesės „Skundęsis dėl triukšmo subadytas peiliu“ (aut. Tuomas Timonen) skaitymas Lietuvos nacionalinio dramos teatro fojė.

Jis persikelia į naują butą, už kurį tėvai sumokėjo pardavę jo vaikystės namus. Persikraustyti padedantis jo vyresnysis brolis nerekomenduoja jam pirkti geltonų užuolaidų. Jis perka geltonas užuolaidas. Jis yra laimingas. Jis yra laimingas. Jis yra laimingas. Vieną dieną jis mano, kad triukšmas kelia nerimą. Kitą dieną jį neramina tyla. Jis tiesiog nori būti ramus. Jis perka ginklą, ketindamas nužudyti. Jis persikelia į naujus namus, kur atsibunda net nenuėjęs miegoti ir pastebi, kad jis nėra jis pats ir jo namai ne visada yra jo namai.

Skaitymą režisuoja Ieva Kaniušaitė. Aktoriai: Šarūnas Banevičius, Martynas Berulis, Remigijus Bučius, Povilas Budrys, Neringa Bulotaitė, Algirdas Dainavičius, Algirdas Gradauskas, Džiugas Gvozdinskas, Jurga Kalvaitytė, Valentinas Novopolskis, Dalia Michelevičiūtė, Šarunas Puidokas, Ramutis Rimeikis, Rytis Saladžius, Arūnas Sakalauskas, Martynas Vaidotas, Arūnas Vozbutas.

Lapkričio 23 d. 19 val. pjesės „Garažas“ (aut. Mika Myllyaho) skaitymas Lietuvos nacionalinio dramos teatro fojė.

Jalmaris ir Olavis yra vaikystės draugai, kurie kartu dirba automobilių remonto versle. Dėl nemalonaus įvykio darbe Olavis buvo priverstas atsisakyti direktoriaus pareigų, o Jalmaris visą gyvenimą dirbo garaže. Jalmaris nusprendė padėti Olaviui pasiūlydamas darbą savo garaže. Tačiau verslas kenčia nuo klientų trūkumo, o vyrai imasi radikalių veiksmų, kad išgelbėtų įmonę. Gyvenę skirtinguose pasauliuose, du draugai vienas kitam pasiūlo naują požiūrį į save. Tačiau ar socialiniai skirtumai turės lemiamos įtakos vyrų draugystei?

Skaitymą režisuoja Motiejus Ivanauskas. Aktoriai: Vytautas Anužis, Povilas Budrys.

Lapkričio 25 d. 19 val. pjesės „Alina“ (aut. Elli Salo) skaitymas Lietuvos nacionalinio dramos teatro fojė.

„Alina“ – tai istorija apie besąlygišką šeimos narių meilę priklausomybės akivaizdoje. Tiksliau, tai istorija apie Emilį ir Aliną, apie tai, kaip brolio piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis, savinaika ir priklausomybė sukuria nepakeliamą gyvenimą tiek jam, tiek jo seseriai. Kiekviena diena praleidžiama amžiname, susiskaldžiusiame chaose, kuris nejuda į priekį jokia kryptimi, tik skatina tolesnį beviltiškumą. Vis dėlto Alina demonstruoja atsidavimą ir stengiasi, kad brolis liktų gyvas, nes žino, kad jis pats tam tiesiog neturi jėgų. Kaip stipriai esame pasiryžę pasirūpinti savo šeima ir paaukoti savo gerovę kitiems?

Skaitymą režisuoja Laura Kutkaitė. Aktoriai: Saulius Ambrozaitis, Elzė Gudavičiūtė, Aistė Zabotkaitė.

Šių metų „Versmės“ festivalį remia Lietuvos kultūros ministerija, festivalio partneriai: Suomijos teatro informacijos centras (TINFO), Suomijos nacionalinis teatras ir Suomijos ambasada Vilniuje. Visi renginiai nemokami, bet būtina išankstinė registracija. Daugiau informacijos: www.teatras.lt

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.