Laisvės pamoka – pasauliui pristatytas S. Loznicos filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“

Tarptautiniame kino festivalyje IDFA Amsterdame įvyko naujausio režisieriaus Sergejaus Loznicos filmo „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ pasaulinė premjera. Į filmo premjerą Amsterdame atvyko pirmasis atkurtos Nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas, profesorius Vytautas Landsbergis.

Prodiuserė Marija Choustova, režisierius Sergejus Loznica, profesorius Vytautas Landsbergis, prodiuserė Uljana Kim, rašytojas Vytautas V. Landsbergis (iš kairės į dešinę).<br>IDFA nuotr.
Prodiuserė Marija Choustova, režisierius Sergejus Loznica, profesorius Vytautas Landsbergis, prodiuserė Uljana Kim, rašytojas Vytautas V. Landsbergis (iš kairės į dešinę).<br>IDFA nuotr.
Prodiuserė Marija Choustova, režisierius Sergejus Loznica, profesorius Vytautas Landsbergis, prodiuserė Uljana Kim (iš kairės į dešinę).<br>IDFA nuotr.
Prodiuserė Marija Choustova, režisierius Sergejus Loznica, profesorius Vytautas Landsbergis, prodiuserė Uljana Kim (iš kairės į dešinę).<br>IDFA nuotr.
Režisierius Sergejus Loznica.<br>IDFA nuotr.
Režisierius Sergejus Loznica.<br>IDFA nuotr.
Profesorius Vytautas Landsbergis ir režisierius Sergejus Loznica..<br>A.Marcinkevičiūtės nuotr.
Profesorius Vytautas Landsbergis ir režisierius Sergejus Loznica..<br>A.Marcinkevičiūtės nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Nov 22, 2021, 2:30 PM

Svarbiausiame ir didžiausiame dokumentikos festivalyje pasaulyje pristatytas garsaus režisieriaus S. Loznicos filmas pasakoja apie lietuvių tautos kelią į nepriklausomybę, kuriame naratoriaus vaidmuo tenka profesoriui V. Landsbergiui. Dekonstruodamas svarbius Lietuvai įvykius, režisierius atskleidžia kokią sudėtingą šachmatų partiją sužaidė lietuvių tauta prieš blogio imperiją, sukeldama jos žlugimą.

Profesorius V. Landsbergis po filmo premjeros Amsterdame sakė didelis žmonių susidomėjimas mūsų tautos įvykiais liudija šio filmo svarbą ir reikšmę.

„Man buvo įdomu ką Vakarų pasaulis žino apie mūsų įvykius. Šio filmo dėka sužinos tikrai daugiau. Man tai svarbu, nes tai mano gyvenimo dalis, mano tautos gyvenimas, bendras likimas,“ – sako profesorius V. Landsbergis.

Anot režisieriaus S. Loznicos, filme prisimindamas dramatiškus ir lemtingus įvykius, kurie pakeitė Lietuvos, Baltijos šalių ir, galiausiai, Sovietų Sąjungos lemtį, profesorius padeda atskleisti visos kartos, paliestos 10-ojo dešimtmečio „permainų vėjų“ portretą.

„Tų žmonių patirtis unikali, ji turėjo būti apmąstyta ir išsaugota. Man atrodo lietuvių istorija ir jų duota laisvės pamoka labai svarbu dalintis su visu pasauliu. Nes ji gali įkvėpti naujas, dar vis priespaudoje ar diktatūroje gyvenančių šalių kartas, tebekovojančias už tikrąją nepriklausomybę ir laisvę“, – sako filmo režisierius S. Loznica.

Konstruodamas įtaigią istorijos pamoką apie Sovietų sąjungos žlugimą, kuriame lemtingą vaidmenį atliko lietuvių tauta, režisierius to meto įvykius atskleidžia per unikalius, dar niekur nematytus archyvinius kadrus.

„Režisierius S. Loznica garsėja kaip istorijos metraštininkas, kuriam pavyksta iš šono pažvelgti į svarbiausius Rytų Europos istorijos įvykius ir juos atskleisti tik jam pavaldžia unikalia kinematografine kalba. Tai, kad jis ėmėsi kurti pasakojimą apie Lietuvai svarbius įvykius – prasmingas reiškinys ne tik Lietuvai, bet ir pasauliui. Tarptautiniame IDFA festivalyje apsilanko iki 300 000 žiūrovų, kurie turės galimybę pasižiūrėti įtaigų ir aktualų šiomis dienomis pasakojimą apie žmogaus laisvės troškimą, galintį sukelti autoritarinių imperijų griūtis“, – sako filmo prodiuserė Uljana Kim.

Filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ – tai 24-asis S. Loznicos dokumentinis filmas. Visi ankstesni tiek dokumentiniai, tiek vaidybiniai režisieriaus filmai buvo pristatomi A klasės tarptautiniuose festivaliuose ir pelnė jam per 300 apdovanojimų. Naujausias režisieriaus filmas pakviestas į pagrindinę IDFA festivalio konkursinę programą.

„Esu nepaprastai laimingas, kad S. Loznicos filmo pasaulinė premjera įvyko būtent IDFA festivalyje. Kad režisierius, kuriuo tikrai žaviuosi leido mums – žiūrovams nusikelti į Lietuvai svarbius įvykius ir žiūrint filmą tapti tų svarbių politinių įvykių dalimi. Mums buvo didelė garbė šiuos įsimintinus lietuvių tautos istorijos momentus stebėti drauge su filmo herojumi profesoriumi V. Landsbergiu. Jo atvykimas į pasaulinę filmo premjerą Amsterdame, visai mūsų IDFA komandai reiškia tikrai labai daug,“ – sako IDFA meno vadovas Orwa Nyrabia.

Filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ Lietuvos kino teatrų žiūrovams bus pristatytas sausio mėnesį.

Filmą prodiusavo „Studio Uljana Kim“ ( Lietuva) kartu su „ Atoms&Void“ ( Olandija). Filmo gamybą finansavo: Lietuvos kino centras, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Current Time TV, Prahos pilietinė visuomenė, AB Linas Agro Group.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.