Programišių ataka neišgąsdino VDA mugės Ukrainai paremti rengėjų

Į Vilniaus dailės akademijos (VDA) organizuojamą mugę Ukrainai paremti, spėjama, pasikėsino programišiai. Neteisėti veiksmai buvo nukreipti į mugės „Instagram“ paskyrą, atakuotos organizatorių ir menininkų feisbuko paskyros bei prisijungimai prie asmeninių elektroninio pašto dėžučių. Akademija dėl šių veiksmų kreipėsi į teisėsaugos institucijas, o finansinę paramą Ukrainos žmonėms renkanti mugė veiks ilgiau nei planuota.

 VDA mugė Ukrainai paremti.
 VDA mugė Ukrainai paremti.
 VDA mugė Ukrainai paremti.<br> Rengėjų nuotr.
 VDA mugė Ukrainai paremti.<br> Rengėjų nuotr.
 VDA mugė Ukrainai paremti.
 VDA mugė Ukrainai paremti.
Daugiau nuotraukų (3)

Vilniaus dailės akademija (VDA)

2022-03-06 11:54, atnaujinta 2022-03-06 12:23

VDA bendruomenė įtaria, kad pasinaudojant mugės organizatorių asmeniniais duomenimis bei profiliais internete, siekiama trikdyti sėkmingą paramos rinkimą nuo karo kenčiančiai Ukrainai. Mugėje jau dabar yra parduota meno kūrinių už 27 tūkst. eurų, o visi šie pinigai nukreipiami į Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos bei Blue/Yellow organizacijas.

Įtariama, kad nežymių išorinių bandymų jungtis prie mugės organizatorių asmeninių paskyrų būta ir ankstesnėmis dienomis.

„Penktadienio naktį mugei skirta „Instagram“ paskyra (@vda.support_ukraine_art_fair) buvo perimta nenustatytų asmenų“, – pranešė viena mugės organizatorių Vaiva Frančiakaitė. Pasak VDA studentės, paskyroje buvo pakeisti kontaktai, slaptažodžiai, trumpam buvo atsiradusi informacija su Rusijos vėliavomis, o mugės organizatoriai nebegalėjo daryti įtakos skelbiamų žinučių turiniui, tad nuo paskyros atsiribojo.

Spėjama, kad buvo nesėkmingų bandymų perimti ir Akademijos Grafikos katedros paskyrą (@vdagrafika). Taip pat bandyta įsilaužti į mugės organizatorių bei menininkų feisbuko paskyras ir prisijungti prie asmeninių elektroninio pašto dėžučių. Tuo metu, oficiali VDA svetainė bei jos paskyros socialiniuose tinkluose, kuriuose taip pat gausu informacijos apie solidarumo iniciatyvas su Ukrainos žmonėmis, nenukentėjo.

Dėl šių veiksmų, prašant ištirti įvykį, VDA kreipėsi į teisėsaugos institucijas bei Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą.

„Šiuo metu dėl nulaužtų paskyrų apribota informacijos sklaida apie mugės veiklą, todėl, tikėtina, kad Ukrainai surinksime mažiau pinigų ne galėtume“, – spėjo V.Frančiakaitė, pabrėždama, kad pati mugė tęsia savo veiklą ir laukia lankytojų Vilniuje, VDA Naujųjų rūmų Šachmatinėje salėje (Malūnų g. 5).

„Programišių ataka mūsų neišgąsdino, o tik dar labiau įkvėpė ir sutelkė visą mūsų Akademijos bendruomenę. Būtent todėl ir nutarėme sėkmingai finansinę paramą renkančią mugę pratęsti iki vėlaus sekmadienio vakaro“, – teigė VDA Grafikos katedros vedėja prof. Marija Marcelionytė-Paliukė, kviesdama įsigyti VDA ir kitų menininkų kūrinius bei taip prisidėti prie paramos Ukrainos žmonėms.

Nuo kovo 1-osios vykstančioje mugėje VDA studentai, dėstytojai bei nepriklausomi menininkai parduoda savo meno kūrinius, o visus gautus pinigus aukoja nuo karo kenčiantiems Ukrainos žmonėms. Mugės metu menininkai kviečia ir į kūrybines dirbtuves, kurių metu kuria Ukrainą palaikančią atributiką.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.