Per Nepriklausomybės šventę Vilniuje prabilo Jono Basanavičiaus paminklas

Ketvirtadienį 13 val. aikštėje priešais Lietuvos nacionalinę filharmoniją įvyko prakalbintos Jono Basanavičiaus skulptūros atidarymas, kuriame dalyvaus Vilniaus meras Remigijus Šimašius, skulptorius Gediminas Piekuras ir MO muziejaus atstovai.

Prakalbino Jono Basanavičiaus skulptūrą.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Prakalbino Jono Basanavičiaus skulptūrą.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Prakalbino Jono Basanavičiaus skulptūrą.<br>MO muziejaus nuotr.
Prakalbino Jono Basanavičiaus skulptūrą.<br>MO muziejaus nuotr.
Prakalbino Jono Basanavičiaus skulptūrą.<br>MO muziejaus nuotr.
Prakalbino Jono Basanavičiaus skulptūrą.<br>MO muziejaus nuotr.
Prakalbino Jono Basanavičiaus skulptūrą.<br>MO muziejaus nuotr.
Prakalbino Jono Basanavičiaus skulptūrą.<br>MO muziejaus nuotr.
Prakalbino Jono Basanavičiaus skulptūrą.<br>M.Repečkos nuotr.
Prakalbino Jono Basanavičiaus skulptūrą.<br>M.Repečkos nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

ELTA, lrytas.lt, MO muziejaus inf.

Feb 16, 2023, 10:50 AM, atnaujinta Feb 16, 2023, 1:54 PM

Prie MO muziejaus interaktyvaus kultūrinio–edukacinio projekto „Vilniaus kalbančios skulptūros“ prisijungs viena iškiliausių Lietuvos istorijos asmenybių – dr. Jonas Basanavičius.

2018 m. sostinėje priešais Lietuvos nacionalinę filharmoniją pastatytas skulptoriaus Gedimino Piekuro paminklas taps jau 24–ąja MO projekto skulptūra, Vilniaus gyventojams ir svečiams siūlančia netikėtą ir kūrybišką susipažinimo su istorija būdą.

Skulptūros atidarymo renginyje dalyvavęs Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius pabrėžė, jog tik nuo mūsų pačių priklauso, ar Vasario 16–oji bus švenčiama po šimto ir daugiau metų, ar bus susirenkama pasiklausyti, ką Jonas Basanavičius kalba miestiečiams.

„Kiekvienąkart, kai praeidamas pro Jono Basanavičiaus skulptūrą matau verdantį gyvenimą ten, kur prieš kelerius metus buvo automobilių stovėjimo aikštelė, galvoju, kad mūsų patriarchas gerai jaustųsi šių dienų Vilniuje – ir prisėdęs lauko kavinėje, ir šnekučiuodamasis su žmonėmis, kurie, beje, prie jo paminklo ateina ne tik Vasario 16–ąją. Ir netgi linkiu visiems, kurie ateis pasiklausyti Jono Basanavičiaus priesakų Lietuvai, pagalvoti ir apie tai, ką patys norėtume papasakoti jam ir kitiems Vasario 16-osios signatarams – juk tikrai turime ką“, – sakė R. Šimašius.

„Kaip aušrai auštant nyksta ant žemės nakties tamsybė, o kad taip jau prašvistų Lietuvos dvasė! Toks mūsų troškavimas ir noras“, – tokiais žodžiais Nepriklausomybės akto signataras, mokslininkas, gydytojas, tautosakininkas Jonas Basanavičius 1883-iaisias kreipėsi į „Aušros“ skaitytojus. Dabar šie žodžiai, iškalti ant J. Basanavičiaus paminklo postamento, pasitinka į Aušros vartų gatvę užsukusius vilniečius ir miesto svečius.

Projektui „Vilniaus kalbančios skulptūros“ savąją tautos patriarcho minčių interpretaciją pasiūlė poetas, dramaturgas Mindaugas Nastaravičius, kurio tekstą, lietuviškai skaitomą aktoriaus Dainiaus Svobono bei angliškai – žurnalisto Ryčio Zemkausko, nuo vasario 16 dienos galės išgirsti kiekvienas susidomėjęs praeivis.

„Turbūt kiekvienas paminklas visuomenėje sukelia diskusijų, ar jis apskritai reikalingas. Dėl Jono Basanavičiaus esminių ginčų nekilo. Taip, ilgai svarstyta dėl jo vietos ir formos, tačiau paties paminklo esme ir prasme neabejota – dėl to, kas svarbiausia, esame linkę sutarti. Prabylantis Jonas Basanavičius tuo ir pasidžiaugs – ne savimi, į kurį žvelgiame pakėlę akis, o mumis, keliančiais tas akis aukštyn“, – teigia M. Nastaravičius.

MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė džiaugiasi „Vilniaus kalbančių skulptūrų“ projekto augimu – anot jos, toks miesto simbolių pažinimo būdas leidžia kurti asmeniškesnį ryšį su kultūra bei istorija.

„Gera matyti, kad 2015-aisiais pradėtas projektas ne tik sėkmingai gyvuoja, bet ir toliau vystosi, prabyla vis daugiau Vilniaus skulptūrų. Tai padeda žmonėms megzti ryšį tiek su meno kūriniais viešosiose erdvėse, tiek su istorinėmis asmenybėmis ar miesto simboliais.

„Vilniaus kalbančios skulptūros“ – interaktyvus projektas, siūlantis aktyvaus ir turiningo laisvalaikio alternatyvą miestiečiams ir Vilniaus svečiams. Susidomėję praeiviai nuskenavę QR kodą gali sulaukti skambučio į savo išmaniuosius telefonus ir taip susipažinti su skulptūrose įamžintomis svarbiomis lietuvių istorinėmis asmenybėmis, kitų tautų atstovais ar fikciniais miesto personažais–simboliais.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.