Kunigus filme „Paradas“ suvaidinę aktoriai apie bažnytinį teismą išgirdo tik per filmavimą

Net ir legendoms kartais būna pirmas kartas. Paaiškėjo, kad teatro ir kino aktoriai Juozas Budraitis ir Kostas Smoriginas savo kino karjeroje nėra vaidinę kunigo. „Aš visai neseniai suvaidinau popą. Bet jis – ne katalikų kunigas“, – juokėsi ir dar vienas jų kolega Vidas Petkevičius. Ši įstabi trijulė susitiko ir kunigų vaidmenis sukūrė kino režisieriaus Tito Lauciaus ironiškoje komedijoje „Paradas“. Filmas kovo pradžioje pasirodys šalies kino teatruose.

Kadras iš filmo „Paradas“.
Kadras iš filmo „Paradas“.
Kadras iš filmo „Paradas“.<br> V.Ruzgaitės nuotr.
Kadras iš filmo „Paradas“.<br> V.Ruzgaitės nuotr.
Kadras iš filmo „Paradas“.<br> V.Ruzgaitės nuotr.
Kadras iš filmo „Paradas“.<br> V.Ruzgaitės nuotr.
Kadras iš filmo „Paradas“.<br> V.Ruzgaitės nuotr.
Kadras iš filmo „Paradas“.<br> V.Ruzgaitės nuotr.
Kadras iš filmo „Paradas“.<br> V.Ruzgaitės nuotr.
Kadras iš filmo „Paradas“.<br> V.Ruzgaitės nuotr.
Kadras iš filmo „Paradas“.<br> V.Ruzgaitės nuotr.
Kadras iš filmo „Paradas“.<br> V.Ruzgaitės nuotr.
Kadras iš filmo „Paradas“.
Kadras iš filmo „Paradas“.
Daugiau nuotraukų (7)

Laisvė Radzevičienė

2023-02-17 20:22, atnaujinta 2023-02-18 00:13

Debiutinį filmą „Paradas“ į didžiuosius kino ekranus išleidžiantis scenarijaus autorius ir režisierius T.Laucius sakė, kad aktorių atranka į kunigų ir bažnytinio tribunolo teisėjų vaidmenis jam buvo vienas svarbiausių sprendimų. Juk būtent šie personažai visame filme atstovaus bažnyčios institucijai, o čia labai lengva nuklysti į karikatūras bei stereotipus.

„Todėl iš karto supratau, kad juos turi vaidinti aktoriai, kuriais galiu šimtu procentų pasitikėti. J.Budraitis, K.Smoriginas ir V.Petkevičius yra didieji Lietuvos kino meistrai, aplink save skleidžiantys nematomą autoriteto ir pagarbos jausmą. Kaip ir didžioji dalis kunigų. Kai jie kalba, tu visuomet klausai“, – savo pasirinkimą aiškino  režisierius.

Filmuojant T.Lauciui norėjosi, kad visi trys personažai būtų skirtingi. Jis pasakoja prisiminęs savo sutiktus kunigus ir davęs aktoriams po vieną jų savybę.

„Pavyzdžiui, J.Budraičio personažas buvo išminčius su čekišku humoro jausmu, K.Smorigino – konservatorius arba „senosios mokyklos“ atstovas, o V.Petkevičiaus – į pensiją išėjęs dvasininkas, atsimenantis absoliučiai kiekvieną porą, kurią per savo gyvenimą yra sutuokęs. Patikėkite, šiems aktoriams tokios informacijos visiškai užtenka! Ir tai, kas vyksta vėliau, kai įsijungia kameros, yra stebuklai“, – už neeilinę galimybę padirbėti kartu dėkojo režisierius.

Kino grandai debiutuojančiam režisieriui irgi negailėjo komplimentų ir pagyrų. Aktorius J.Budraitis teigė, kad scenarijus jį sužavėjęs.

„Pirmą kartą lietuviškame kine scenarijų skaičiau vaizdais, vos keletas kinematografininkų taip rašo netgi pasaulyje“, – sakė aktorius ir prisipažino į kino aikštelę atėjęs su didžiuliu jauduliu. Jam atrodė, kad skirtingos kartos galbūt nesupras viena kitos, tačiau viskas vyko sklandžiai, filmuodamasis jis patyrė daug malonumo.

„Žinau, kad filmas bus geras, nors suvaidinau prasčiau, nei galėjau, jaučiu, kad pritrūko organikos. Tačiau vaidmenį kūriau iš vidaus, taip, kaip mokėjau, nieko nekopijavau“, – kuklinosi J.Budraitis.

Iki „Parado“, jis prisipažįsta, nieko apie Bažnytinį teismą nebuvo girdėjęs. Su žmona Vita bažnyčioje jis nesusituokęs.

„Turbūt būtų juokinga pragyvenus daugiau nei penkiasdešimt metų kelti vestuves bažnyčioje“, – šypsojosi aktorius.

Su žmona Violeta bažnyčioje nesusituokęs ir aktorius V.Petkevičius.

„Tokie buvo laikai, sovietmetis, į bažnyčią mažai kas ėjo, taip ir liko“, – pasakojo Vidas.

Apie Bažnytinį teismą jis taip pat pirmą kartą išgirdo tik perskaitęs scenarijų. Sako, anuomet aktoriai kalbėdavę – jei jau kartą susituokei bažnyčioje, nebeišsiskirsi.

„Pasirodo, galima išsiskirti, jei tik labai pasistengi, ir popiežius tau duoda žalią šviesą“, – ironizavo vyras.

„Parade“ aktoriui iš pradžių buvo siūlytas kitas vaidmuo, tačiau reabilitacijoje po operacijos tuomet atsidūręs aktorius nusprendė priimti mažesnio vaidmens pasiūlymą.

„Smagu tokiame filme būti, – sakė jis. – Režisierius turi gerą, subtilią klausą, pykčio filme nėra, tik švelni ironija.“

Kino ir teatro aktorius K.Smoriginas kadaise Jaunimo teatre vaidino zakristijoną.

„Tuo mano pažintis su kunigais scenoje ir baigėsi, nors tikrai pažįstu labai daug kunigų, bendrauju su jais, iš tiesų jie yra labai žemiški, paprasti žmonės, turintys tokių pat problemų ir bėdų, kaip ir mes visi“, – sakė aktorius.

Jis pritarė kolegoms, kad kūrybos atmosfera kino aikštelėje buvo ypatinga, maloni ir rūpestinga.

„Komanda – labai jauna, draugiška ir nepaprastai darbšti, buvo nepaprastai gera patirtis dirbti kartu tokioje šiltoje ir kūrybinėje atmosferoje, jokių pasikėlusių žvaigždžių ten nė kvapo nebuvo“, – „Parado“ filmavimus prisiminė K.Smoriginas.

Apie Bažnytinį teismą jis buvo girdėjęs iš savo gana artimo bičiulio, kuriam bažnyčioje taip ir nepavyko anuliuoti savo santuokos.

„Tada jis rado kitą sprendimą – kartu su būsimąja žmona pakeitė religiją ir susituokė cerkvėje. Ar tai sprendimas?“ – pasakojo aktorius ir prisiminė prieš 47 metus Telšių bažnyčioje įvykusią savo ir žmonos Dalios santuokos ceremoniją. – Buvo sovietmetis, aš – neseniai baigęs studijas, diplominis – nelabai ir afišavome, nuvykome į Telšius, kur gyveno Dalios tėvai, ir susituokėme.“

Ironiška komedija „Paradas“ Lietuvos kino teatruose bus rodoma nuo kovo 3 dienos. Filmą kūrė kino filmų gamybos kompanija „Afterschool“, iš dalies finansavo Lietuvos kino centras. Filmo scenarijaus autorius ir režisierius T.Laucius, operatorius Laurynas Bareiša, dailininkė Justė Vazgytė, prodiuserė Klementina Remeikaitė, vaidina: Rasa Samuolytė, Giedrius Savickas, Valentinas Novopolskis, Barbora Bareikytė, K.Smoriginas, J.Budraitis, Kęstutis Jakštas, Aleksas Kazanavičius, Asta Zacharovaitė, V.Petkevičius.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.