Festivalis „Muzika erdvėje“ prasideda nuo jautraus žvilgsnio į prieglobsčio temą

Rugsėjo 5-ąją, antradienį, prasideda devintus metus rengiamas įvietintos muzikos festivalis „Muzika erdvėje“ ir kartu su menų agentūra „Artscape“ kviečia į pirmąjį muzikinį susitikimą – kompozitoriaus Domanto Pūro patyriminę instaliaciją Pabėgėlių priėmimo centre Naujininkuose.

„Artscape“ kūrybinės misijos Pabėgėlių priėmimo centre. <br> „Artscape“ nuotr.
„Artscape“ kūrybinės misijos Pabėgėlių priėmimo centre. <br> „Artscape“ nuotr.
„Artscape“ kūrybinės misijos Pabėgėlių priėmimo centre. <br> „Artscape“ nuotr.
„Artscape“ kūrybinės misijos Pabėgėlių priėmimo centre. <br> „Artscape“ nuotr.
 J. Jurkūnas.<br>Asmeninio albumo nuotr.
 J. Jurkūnas.<br>Asmeninio albumo nuotr.
 D. Pūras.<br>Asmeninio albumo nuotr.
 D. Pūras.<br>Asmeninio albumo nuotr.
 Požeminėje perėjoje. <br>A. Lukoszevieze nuotr.
 Požeminėje perėjoje. <br>A. Lukoszevieze nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Sep 4, 2023, 10:30 AM

Šiais metais „Muzika erdvėje“ nagrinėja užribių temą – kviečia atkreipti dėmesį į Vilniaus visuomenės ir viešojo gyvenimo paribiuose ar už ribų liekančias vietoves, bendruomenes ir procesus, taip užbaigdamas sostinės 700 metų jubiliejui skirtų temų ciklą.

Pirmasis šiemet pristatomas kūrinys – D. Pūro patyriminė instaliacija „Muzika prieglobsčiui“, kurią galima vadinti muzikiniu maršrutu po Naujininkuose įsikūrusį Pabėgėlių priėmimo centrą. Kūrinys sukurtas bendradarbiaujant su menų agentūra „Artscape“ ir remiasi centre menų agentūros vykdomų kūrybinių misijų, kuriose dalyvavo ir kompozitorius, patirtimi bei garsais.

Eksperimentas Pabėgėlių priėmimo centre

„Muzika prieglobsčiui“ – tai meninis tyrimas, kuriuo kompozitorius bando atskleisti, kas mūsų visuomenėje yra prieglobstis, saugumo jausmas. Kūrinys skatina apmąstymus ne tik apie prieglobsčio prasmę, bet ir apie muzikos vaidmenį jungiant žmones bei universalius mūsų žmogiškosios būties aspektus.

Rinkdamas medžiagą kūriniui, D. Pūras bendravo su įvairaus amžiaus centro gyventojais, kurie, kaip sakė kompozitorius, buvo labai šilti net ir bendraudami su „užklydusiu nepažįstamuoju“, o tam, regis, nesutrukdė net kalbos barjeras.

„Didelį įspūdį paliko muzikos suvokimo universalumas, nepriklausantis nuo kultūrinio žmogaus kilmės konteksto. Kadangi bandžiau suprasti, kas žmonėms yra prieglobstis, ar muzika gali jiems laikinai suteikti šį jausmą, teko daug kalbėtis apie tai, ko žmonės klausosi, kai nori nurimti ar medituoja, ko nori klausytis, kai yra liūdni ar linksmi. Tai bus galima pajusti kūrinyje“, – aiškino kompozitorius.

Pabėgėlių priėmimo centre klausytojai galės išeiti iš savo kasdienybės ribų tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme – bus galimybė įžengti į didelei daliai visuomenės neprieinamą, nepažįstamą ir mitais apipintą erdvę.

Menų agentūros „Artscape“ vadovė Aistė Ulubey džiaugėsi bendradarbiavimu su festivaliu: „Tai galimybė per muziką susitikti su atvykusiomis į šalį bendruomenėmis, solidarizuotis su pabėgėlių apgyvendinimo centruose gyvenančiais žmonėms. Kartu tai kvietimas kultūros bendruomenei permąstyti savo kūrybines praktikas naujoje realybėje – į Lietuvą atvyksta didelės bei įvairios žmonių grupės ir jų integracija tampa mūsų visų atsakomybe.“

Instaliaciją organizatoriai kviečia patirti rugsėjo 5 d., antradienį, 18.30 ir 19.30 val. Renginys nemokamas, tačiau būtina registracija ČIA 

Lukiškių aikštėje – Jono Jurkūno audioturas

„Muzika erdvėje“ antradienį 20.30 val. taip pat kviečia į kito kūrinio pristatymą. Kompozitorius Jonas Jurkūnas sukūrė individualiai patiriamą garsinį pasivaikščiojimą po Lukiškių aikštę. Šis audioturas pasakos apie miestą, kurio nematome ir įprastai nepatiriame, tačiau kuris tiek pat tikras, kaip ir mums suvokiamas pasaulis.

„Įgarsinu kiekvieną Lukiškių aikštės taką, kiekvieną storesnį nei 30 cm skersmens medį ar plonesnių medžių grupę, taip pat architektūrines aikštės erdves, kurių skambesį lemia praeivių keliami garsai“, – pasakojo J. Jurkūnas.

Autoriaus teigimu, šitaip aikštė perkeliama į kitą – garsinio suvokimo – dimensiją, į tam tikrą fiziologinių pojūčių užribį.

Audioturas nemokamas ir prieinamas visiems, tik reikia turėti mobilųjį įrenginį su interneto prieiga, taip pat ausines. Kad galėtumėte klausytis audioturo, parsisiųskite nemokamą programėlę „Echoes“. Lukiškių aikštėje ieškokite festivalio „Muzika erdvėje“ stendo, kuriame rasite nuorodą į turą bei instrukcijas.

Atviras pokalbis su Vilniumi

Rugsėjo 5–10 d. vyksiančio įvietintos muzikos festivalio „Muzika erdvėje“ programoje iš viso bus pristatyta vienuolika kūrinių, vienaip ar kitaip plėtojančių šių metų temą „Užribiai“.

Be jau paminėtų renginių, klausytojai galės išgirsti dažnai Vilnių fotografuojančio lietuvių-britų violončelininko ir kompozitoriaus Antoon Lukoszevieze kūrinį, kuris suskambės vienoje iš autoriaus fotografijų požeminėje Oslo gatvės perėjoje šalia Lazdynų ligoninės.

Jaunosios kartos kompozitorė Liepa Vozgirdaitė tyrinės Radvilų rūmų dailės muziejaus rūsio, kur anksčiau buvo įsikūręs naktinis baras „Woo“, semantiką. Linas Rupšlaukis pakvies prie buvusių Vyriausybės svečių namų Žvėryne. Boriso Nemcovo skvere skambės dueto „Tykumos“ – Donato Bielkausko ir Kristijono Lučinsko – įtraukiantis muzikinis performansas.

Menininkas Andrius Arutiunianas pasiūlys muzikinę kelionę 90-ųjų automobiliu Vilniaus periferinių erdvių maršrutu, iš kasetinio grotuvo skambant armėnų diasporos muzika paremtam kūriniui. Dominykas Digimas muzikinėse ekspedicijose kvies atrasti Karoliniškių kraštovaizdžio draustinį ir jo garsinį peizažą, kurį praturtins kartu keliausiantys muzikantai.

O mitais ir istorijomis apipintas Pasakų parkas taps scena Meno ir mokslo laboratorijos bei režisieriaus Gedimino Rimeikos spektakliui-siaubo pasivaikščiojimui. Unikalios akustikos Liepkalnio vandens saugykloje suskambės kompozitorės Onutės Narbutaitės kūrinys instrumentiniam ansambliui.

Festivalį užbaigs žymaus lenkų choreografo Paweło Sakowicziaus ir kompozitorės Justynos Stasiowskos judesio ir garso performansas Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmų erdvėms.

Festivalio programą sudaro ir nemokami, ir mokami renginiai, į kuriuos bilietų ieškokite Kakava.lt ir „Paysera Tickets“. Plačiau apie renginius skaitykite Muzikaerdveje.lt. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė, strateginis partneris – Lietuvos kompozitorių sąjunga.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.