Konkursą į Martyno Mažvydo bibliotekos vadovus pralaimėjęs R. Gudauskas prašo priteisti jam turtinę ir neturtinę žalą

Nacionalinės Martyno Mažvydo, didžiausios šalies bibliotekos, naujojo vadovo konkurso rezultatus ginčijantis buvęs įstaigos vadovas Renaldas Gudauskas teismui pateikė naujus reikalavimus – jis prašo pripažinti jį laimėtoju ir grąžinti į eitas pareigas. Jis taip pat prašo jam priteisti turtinę ir neturtinę žalą.

  R. Gudauskas.<br> G. Bartuškos (ELTA) nuotr.
  R. Gudauskas.<br> G. Bartuškos (ELTA) nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Ingrida Steniulienė

2024-04-16 13:34, atnaujinta 2024-04-16 19:52

Piniginių sumų ieškovas kol kas neįvardija. Anksčiau R. Gudauskas prašė tik panaikinti naujojo vadovo konkurso rezultatus.

Vilniaus miesto apylinkės teismo nagrinėjamoje civilinėje byloje atsakovas yra Kultūros ministerija, tretieji suinteresuotieji asmenys – Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir per ginčijamą konkursą išrinkta bei darbą vakar pradėjusi naujoji jos vadovė Aušrinė Žilinskienė.

R. Gudausko advokatė Ramunė Šaikuvienė per teismo posėdį antradienį sakė, kad reikalavimo tikslinimai yra paruošti. Pasak jos, atsakovas Kultūros ministerija per ankstesnius posėdžius galutinai patvirtino, kad konkursą sudarė dvi dalys: testas raštu ir testas žodžiu. Už testą raštu R. Gudauskas per konkursą gavo 8, už testą žodžiu – 7, už praktinę užduotį – 9, bendras rezultatas – 16 balų.

Tuo metu laimėtoja A. Žilinskienė 7,6 balo gavo už pokalbį, 7,6 balo – už praktinę užduotį, 9,1 balo – už testą, testas žodžiu įvertintas 8,34 balo. Galutinis rezultatas – 15,95 balo. „Tai ką mes matome? Kad daugiau surinkęs netapo laimėtoju“, – per teismo posėdį antradienį sakė advokatė.

„Mes matome, kad laimėtoju turi būti paskelbtas ieškovas. Klaipėdos apygardos teismas suformavo naują praktiką, kad gali būti priteisiama turtinė ir neturtinė žala, nes pretendentas patyrė nerimą, stresą dėl tokio konkurso vykdymo pažeidimų, yra pagrindas priteisti neturtinę žalą ir kompensacija negautų pajamų. Jis turėjo lūkestį, kad gaus pajamas, surinkęs daugiau balų. Todėl prašome ir šį reikalavimą patenkinti, ieškovas turėjo tęsti darbo santykius“, – kalbėjo R. Gudausko advokatė.

Be to, ji mano, kad R. Gudauskas bet kokiu atveju yra konkurso laimėtojas, nes komisija neteisingai suskaičiavo pretendentų vertinimo balus. Teismas antradienį pradėjo liudytojų apklausą. Pirmasis liudijo naujojo vadovo rinkimo konkursą stebėjęs Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Aleksandras Posochovas. Jis pasakojo, kad atvykęs į konkursą turėjo pasirašyti konfidencialumo raštą.

„Tada buvau išprašytas. Aš manau, kad tai nepagarba – jeigu pasirašiau raštą, tai jau turiu dalyvauti“, – sakė liudytojas. Vėliau A. Posochovas buvo pakviestas stebėti konkursą.

Kaip liudytojas buvo apklaustas ir kultūros viceministras Rimantas Mikaitis, jis buvo komisijos pirmininku, renkant naująjį bibliotekos vadovą. Viceministras pažymėjo, kad dabar rengiama daugybė atrankų į įvairių kultūros ir meno įstaigų vadovų postus. „Laikomės taisyklių ir tvarkų, kad užtikrintume skaidrią atranką“, – teismui teigė viceministras.

Komisijos pirmininkas R. Gudausko konkurse pateiktai programai skyrė 9 balus ir ją įvertino kaip aukšto lygio. Naująjį Martyno Mažvydo bibliotekos vadovą rinko komisija, susidedanti iš 7 narių.

„Reikalavimai pretendentams suformuluoti atsakingų specialistų, jie skelbiami viešai, kaip kiekviename konkurse“, – sakė viceministras R. Mikaitis.

Teismui liudijo ir Kultūros ministerijos Atminties institucijų politikos grupės patarėja Gražina Lamanauskienė. Ji R. Gudauskui skyrė 8 balus, visus pretendentus sakė vertinusi objektyviai, nebuvo prieš nieką neigiamai nusiteikusi. Liudytoja pažymėjo, kad labai vertina R. Gudausko nuopelnus valstybei ir dalyvavo rengiant raštus, prašant profesoriui skirti valstybinį apdovanojimą. 2021 metais R. Gudauskas buvo apdovanotas ordino už nuopelnus Lietuvai Riterio kryžiumi.

R. Gudauskas teismui skundžiasi dėl konkurso organizavimo ir vykdymo galimų tvarkos pažeidimų, jis sako, kad konkursas pasižymėjo neapibrėžtumu. Kultūros ministerija su ieškiniu nesutinka, jos atstovas Virginijus Varnaitis teismo prašė neapklausti liudytojų, kol nėra išspręsta dėl naujų R. Gudausko ieškinio reikalavimų.

Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka yra didžiausia šalies mokslinė ir parlamento biblioteka, joje veikia valstybinė universali lietuviškų, lituanistinių ir užsienio leidinių saugykla, nacionalinis spaudos archyvas.

2022 m. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka turėjo 16 312 registruotus vartotojus, išdavė 558 526 dokumentus, bibliotekoje apsilankė 3 403 376 lankytojų. Bibliotekoje dirba daugiau nei 500 darbuotojų.

66 metų R. Gudauskas M. Mažvydo bibliotekai vadovavo nuo 2010 metų. 1998–2000 m. jis buvo Valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministerijos viceministru informacijai ir informatikai, 1996–1998 m. R. Gudauskas buvo tuometinio prezidento Algirdo Brazausko patarėjas informacijai ir komunikacijai, 1991–2002 m. R. Gudauskas ėjo Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto dekano pareigas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.