Negalėsi išlaukti, kol juodi debesys praplauks – teks pasirinkti Aktoriai Vytautas Kupšys ir Ieva Brikė apie Jono Vaitkaus spektaklį „Tie metai“

Rugsėjo 24-ąją Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre - naujas režisieriaus Jono Vaitkaus spektaklis pagal Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės pjesę „Tie metai“. Jo premjera įvyko vėlyvą šių metų pavasarį, pačioje sezono pabaigoje. 

Scena iš spektaklio  „Tie metai“.<br> A.Gudo nuotr.
Scena iš spektaklio  „Tie metai“.<br> A.Gudo nuotr.
Scena iš spektaklio  „Tie metai“.<br> A.Gudo nuotr.
Scena iš spektaklio  „Tie metai“.<br> A.Gudo nuotr.
Scena iš spektaklio  „Tie metai“.<br> A.Gudo nuotr.
Scena iš spektaklio  „Tie metai“.<br> A.Gudo nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Ramunė Balevičiūtė

Sep 24, 2021, 6:17 PM, atnaujinta Sep 24, 2021, 6:17 PM

S.Kymantaitės-Čiurlionienės pjesė „Tie metai“ – mažai žinomas kūrinys, kai kurių tyrinėtojų laikomas viena iš nedaugelio lietuvių dramaturgų sukurtų tragedijų. Tai kūrinys apie karo metų inteligentų iliuzijas ir jų žlugimą.

Sukurta 1941 m., pjesė apmąsto pirmosios sovietinės okupacijos patirtį. Atskleisdama žmonių mąstymą ir veikimo būdus, tautinę savimonę, S.Kymantaitė-Čiurlionienė apmąsto to meto inteligentus ištikusią krizę.

Pjesės autorė parodo, kad jie nebuvo pasiruošę sovietų propagandai, todėl bandė išoriškai prisitaikyti ir veikti slaptai.

Pjese „Tie metai“ buvo susidomėjęs režisierius Juozas Miltinis, ketino ja pradėti teatro sezoną, tačiau dėl vokiečių cenzūros spektakliui nebuvo lemta išvysti rampų šviesos. Pjesę iš naujo „atradęs“ režisierius J.Vaitkus teigia tikįs tokių kūrinių kaip „Tie metai“ reikalingumu šiandienos teatrui. Nors ir pati autorė, ir jos sukurti veikėjai nestokoja naivumo, pjesė aktualizuoja vertybinį pradą. 

Vytautas Kupšys: tai pasirinkimo klausimas

Spektaklyje rašytoją, profesorių Simoną Kamieną vaidinantis aktorius Vytautas Kupšys teigė, kad „Tie metai“ yra kūrinys apie pasirinkimo galimybę.

„Gali rinktis išduoti tėvynę, savo įsitikinimus, savo esmę mainais į šlovę, turtą ir paminklą po mirties. Vieną paminklą kaip tik šiuo metu Vilniaus centre griauname...

Pjesė, parašyta sekant tuo metu dar karštais įvykių pėdsakais, šiandien atrodo neįtikėtinai aktuali. Viena vertus, mes tik dabar aktyviai pradėjome diskutuoti apie Salomėją Nėrį, Petrą Cvirką, kitus Stalino „saulę“ parvežusius Lietuvos intelektualus (neįtikėtina, kad P.Cvirkos paminklas griūva tik šiandien).

Kita vertus, tai, kas šiandien vyksta Lietuvoje ir pasaulyje, turi labai daug panašumų į keturiasdešimtuosius. Žmonija, pasaulis, tautos vėl vaikšto ant labai pavojingos ribos. Vėl iškyla pasirinkimo problema: tautos, pasaulio, žmogaus. Tai kiekvieno iš mūsų, ne tik didžiųjų asmenybių, pasirinkimo problema. Vertybių problema“, – dalijosi mintimis aktorius.

Paklaustas, kas buvo sunkiausia kuriant Kamieno vaidmenį, V.Kupšys sakė, kad pirmiausia tekę perprasti to meto kalbos stilių.

„Labai mažai ką keitėme ir kupiūravome, – apie kūrybos procesą pasakojo aktorius. – Juk šiandien ne tiek daug statoma gryno dramos žanro spektaklių. O dar pridėjus, kad spektaklio režisierius – J.Vaitkus, tikrai nebuvo lengva.

Pats vaidmuo nėra itin sudėtingas ir daugiaplanis, tačiau emociškai labai sunkus. Kita vertus, tai „mano“ vaidmuo. Aš turiu savo pasirinkimą, vertybes ir žinojimą. Negali būti šiek tiek su vienais ir šiek tiek su kitais. Ir negali išlaukti, kol juodi debesys praplauks.

Jeigu tavo vertybės, tavo meilė savo kraštui tikri, tu privalėsi pasirinkti. Net jeigu tas pasirinkimas – mirtis. Toks mano vaidmuo, tokia ši pjesė.“

Ieva Brikė: spektaklis kaip istorijos pamoka ir moralės laboratorija 

Anot spektaklyje „Tie metai“ tarnautoją Ireną Smilienę vaidinančios aktorės Ievos Brikės, S.Kymantaitės-Čiurlionienės pjesė išsiskiria dokumentalumu.

„Personažų kalboje skamba tuometiniai lozungai, pjesės veiksmas tiksliai atitinka istorinius 1940–1941 metų įvykius. Tie metai yra svarbūs Lietuvai ne tik kaip pusę amžiaus trukusios okupacijos pradžia, bet ir kaip laikas, kuris pažadino žmonėse gražiausias ir sykiu bjauriausias savybes.

Daugelis turėjo vienaip ar kitaip prisitaikyti, praradimų turėjo kiekvienas. Taigi, viena vertus, spektaklis – kaip istorijos pamoka, kita vertus – žmogaus moralės laboratorija“, – įžvalgomis apie spektaklį dalijosi aktorė.

„Kas yra Irena Smilienė? Tai komunizmo idėjomis įtikėjusi jauna moteris, kuri išgyvena prieštarą tarp ideologijos diktuojamų elgesio normų ir santykio su jai svarbiu mokytoju. Kas atsitinka, kai tavo tikėjimas naikina artimus žmones? Kaip keičiasi žmogus, pajutęs valdžios ir galios svaigulį?

Buvo sudėtinga rasti nuoširdžių ir nevienašališkų minčių bei liudijimų apie tuometinius Lietuvos bolševikus, jų pačių įžvalgų apie tuos metus.

Kai žiūrime iš šiandienos perspektyvos, mums lengva pasakyti, kad tai, kas įvyko, nebuvo pozityvus žingsnis darnesnės ir lygiateisiškesnės visuomenės link. Nors tada komunizmu tvirtai tikėjusiems žmonėms rodėsi, kad jie yra socialinį teisingumą atnešiančios revoliucijos dalis.

Taigi rasti to nuoširdaus tikėjimo komunizmo šviesa man ir buvo sunkiausia, labai trukdė žinojimas, kuo visa tai baigėsi,“ – pasakojo I.Brikė. 

Spektaklis „Tie metai“ bus rodomas Didžiojoje Juozo Miltinio dramos teatro salėje rugsėjo 24 d.  

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.