„Mistinės sužadėtuvės“ atvers nežinomą XVII amžiaus moterų kūrybos puslapį Prasideda Marco Scacchi senosios muzikos festivalis

Kovo 5 d. 17 val. Valdovų rūmuose laukia intriguojantis vakaras – tarptautinio Marco Scacchi senosios muzikos festivalio atidarymo premjera – „Mistinės sužadėtuvės“. Ši dainininkės Renatos Dubinskaitės sukurta koncertinė programa Lietuvos klausytojams atvers naują XVII a. muzikos istorijos puslapį ir leis susipažinti su net keturiolika italių moterų kompozitorių, iš kurių dešimt buvo vienuolės.

 R.Dubinskaitė.<br> Rengėjų nuotr.
 R.Dubinskaitė.<br> Rengėjų nuotr.
 R.Dubinskaitė.<br> Rengėjų nuotr.
 R.Dubinskaitė.<br> Rengėjų nuotr.
 R.Dubinskaitė.<br> Rengėjų nuotr.
 R.Dubinskaitė.<br> Rengėjų nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Valdovų rūmų inf.

Feb 27, 2023, 4:16 PM

Nuosekliai domėtis Baroko muzikos autorėmis R. Dubinskaitė pradėjo 2019 m. nuo kompozitorės Barbaros Strozzi jubiliejui skirto rečitalio. Vėliau buvo išleista tarptautinių kritikų puikiai įvertinta kompaktinė plokštelė „La voce sola. Barbara Strozzi“ („Brilliant Classics“), o per pandemiją solistė paniro į kitų Baroko epochos kūrėjų muzikos studijas.

„Nė neįsivaizdavau, kiek daug talentingų moterų kūrė XVII a. ir kokia nuostabi jų muzika! Šie atradimai buvo lydimi didžiulio susižavėjimo ir noro, kad apie šias moteris sužinotų ir jų kūrinius pamėgtų kuo daugiau žmonių!“ – teigė programos autorė.

B. Strozzi ar Francescą Caccini muzikos profesionalams yra tekę girdėti, tačiau daug kitų moterų kompozitorių vardų muzikos istorijoje beveik neminimi. Patriarchalinė XVII a. socialinė struktūra leido moterims tik ištekėti arba tapti vienuolėmis ir lėmė, kad dauguma talentingų moterų kūrė ir muzikavo už uždarų vienuolynų sienų.

Tačiau net ir čia kartais būdavo siekiama užgniaužti tikėjimo seserų saviraišką, neleidžiant peržengti grigališkojo choralo tradicijų. Bažnyčios hierarchai buvo įsitikinę, kad muzika, kuria kūrėjos barokiškai aistringai perteikė meilę savo dieviškajam sužadėtiniui – Kristui, yra pavojinga.

Iš tiesų kai kurių vienuolių sakralinės kompozicijos ekspresyvumu ir jausmingumu nė kiek nenusileidžia pasauliečių autorių kūriniams apie žemiškąją meilę. Tokios kompozitorės vienuolės kaip Chiara Margarita Cozzolani, Isabella Leonarda ar Rosa Giacinta Badalla stulbina ir savo kūrybos apimtimi, ir neabejotinu talentu, laukiančiu platesnio pripažinimo.

Programos pavadinimas „Mistinės sužadėtuvės“ yra amžinųjų vienuolystės įžadų metafora. Pašvenčiant merginą vienuolės gyvenimui vykdavo ir tebevyksta iškilmingos, vestuves primenančios apeigos su simboliniais ritualais ir muzika.

Programos kūriniai susijungia į vientisą pasakojimą apie vienos merginos kelią nuo žemiškosios iki dieviškosios meilės, pašaukimo vienuolystei ir pasišventimo mistiniam sužadėtiniui Kristui.

Šiai programai atlikti R. Dubinskaitė sutelkė tarptautinę moterų senosios muzikos atlikėjų komandą, taip atkurdama muzikavimo tradiciją moterų vienuolynuose, kur groti ir dainuoti galėjo tik pačios seserys.

Greta solistės, vyresniosios vienuolės vaidmenį koncerte atliks dainininkė Saulė Šerytė, archiliutnia gros italė Elisa Lamarca, violone grieš prancūzė Chloe Lucas, o vargonėliais ir klavesinu skambins latvė Ieva Salietė. Tarptautinė muzikančių komanda programą „Mistinės sužadėtuvės“ šių metų liepą pristatys dar trijose vietose – Pažaislio, Tytuvėnų ir Kintų muzikos festivaliuose.

Prieš koncertą, kovo 3 d. 17 val., visus, norinčius daugiau sužinoti apie „Mistinėse sužadėtuvėse“ pristatomas kompozitores, R. Dubinskaitė kviečia į paskaitą Valdovų rūmuose. Tiek koncertas, tiek paskaita – nemokami, tačiau dėl riboto vietų skaičiaus klausytojai prašomi registruotis: https://www.valdovurumai.lt/lt/renginiai/i/8053/koncertas-mistines-suzadetuves/.

Pasibaigus koncertui Valdovų rūmų muziejus publiką kviečia giliau pažinti ir XV–XX a. Vakarų Europos dailės paveldą, eksponuojamą parodoje „Lvivas sveikina Vilnių. Europos tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos“.

„Mistinių sužadėtuvių“ temą ir nuotaiką atspindi specialiai šiam projektui sukurtas muzikinis vaizdo klipas: 

Projektą įgyvendina VšĮ „Tempo primo“, finansuoja Lietuvos kultūros taryba, partneris – Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.