Poznanės trupės ir žinomų choreografų triptiko pirmosioms gastrolėms užsienyje pasirinkta Klaipėda

Gegužės 27 d. 18.30 val. Klaipėdos Žvejų rūmuose publikai bus pristatytas Poznanės Stanislavo Moniuškos didžiojo teatro šiuolaikinio šokio spektaklių triptikas BER: choreografo Roberto Bondaros „Take me with you“ („Pasiimk mane kartu“), choreografo Alexanderio Ekmano „Episode 31“ („31 epizodas“) ir choreografo Martyno Rimeikio „Blind words“ („Akli žodžiai“).

(Iš kairės) A. Ekmanas, M. Rimeikis ir R. Bondara. <br> Lrytas.lt koliažas.
(Iš kairės) A. Ekmanas, M. Rimeikis ir R. Bondara. <br> Lrytas.lt koliažas.
 BER: „Episode 31“.<br>M. Zakrzewski nuotr.
 BER: „Episode 31“.<br>M. Zakrzewski nuotr.
 BER: „Episode 31“.<br>M. Zakrzewski nuotr.
 BER: „Episode 31“.<br>M. Zakrzewski nuotr.
 BER: „Blind words“.<br>M. Zakrzewski nuotr.
 BER: „Blind words“.<br>M. Zakrzewski nuotr.
 BER: „Blind words“.<br>M. Zakrzewski nuotr.
 BER: „Blind words“.<br>M. Zakrzewski nuotr.
 BER: „Blind words“.<br>M. Zakrzewski nuotr.
 BER: „Blind words“.<br>M. Zakrzewski nuotr.
 BER: „Take me with you“.<br>M. Zakrzewski nuotr.
 BER: „Take me with you“.<br>M. Zakrzewski nuotr.
 BER: „Take me with you“.<br>M. Zakrzewski nuotr.
 BER: „Take me with you“.<br>M. Zakrzewski nuotr.
 BER: „Take me with you“.<br>M. Zakrzewski nuotr.
 BER: „Take me with you“.<br>M. Zakrzewski nuotr.
 A. Ekmanas.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 A. Ekmanas.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 M. Rimeikis.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 M. Rimeikis.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 R. Bondara.<br>O. Bogunia nuotr.
 R. Bondara.<br>O. Bogunia nuotr.
Daugiau nuotraukų (12)

KVMT inf.

2023-04-18 13:51

Tai taps pirmu spektaklio pristatymu užsienyje, o Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro publikai – unikalia galimybe išvysti trijų žinomų choreografų kūrinius.

„Sapnai ir kaktusai“ kūrėjai grįžta su BER

Neabejojama, kad į pajūrį vėl plūstels šokio mėgėjai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. Kovo mėnesį Klaipėdos valstybino muzikinio teatro šokio spektaklio „Sapnai ir kaktusai“ premjera, kurioje greta A. Ekmano (Švedija) „Cacti“ (Kaktusai) buvo pristatytos ir R. Bondaros (Lenkija) choreografinės kompozicijos „Žagsulys“ (Hiccup) bei „8m68“, sulaukė tokio didelio publikos susidomėjimo, kad teko surengti papildomą spektaklio pristatymą.

Triptiko pavadinimas BER: kiekviena raidė – nuoroda į choreografo pavardę. B įvardija lenkų choreografą R. Bondarą, kurio vardas šiuo metu sparčiai renka žinomumo dividendus po sėkmingų pasirodymų ir spektaklių pastatymų Lenkijos bei užsienio teatrų, festivalių scenose; E – švedų choreografą A. Ekmaną, šiuolaikinės choreografijos pažibą, kurio kūrybinėje biografijoje rikiuojasi prestižinius apdovanojimus pelnę darbai su bene keturiasdešimčia pajėgiausių šokio trupių visame pasaulyje. R – tai vienas iškiliausių Lietuvos choreografų M.Rimeikis.

„Kodėl pasirinktas triptikas? Kad viename spektaklyje galėtume pristatyti dar daugiau šiuolaikinio šokio išraiškų. Juk kiekvienas choreografas – labai savito braižo. BER publikai parodo koks skirtingas gali būti šiuolaikinio baleto pasaulis“, – pabrėžė Poznanės Didžiojo teatro baleto trupės meno vadovas R. Bondara.

Susivienijo trys tituluoti choreografai

Klaipėdos publikai R. Bondara pažįstamas kaip šokio spektaklio „Faustas“ kūrėjas, už kurį choreografas buvo nominuotas aukščiausiam Lietuvos teatro apdovanojimui – „Auksiniam scenos kryžiui“.

Tai vienas talentingiausių jaunųjų lenkų choreografų, aktyviai bendradarbiaujantis su įvairiomis Lenkijos, kitų Europos šalių, JAV šokio trupėmis. Lietuvoje R. Bondaros vardą baleto mėgėjai pirmąkart įsidėmėjo 2013-aisiais, kai tuometinio Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro baleto meno vadovo K. Pastoro kvietimu šiame teatre jis pastatė Giedriaus Kuprevičiaus baletą „Čiurlionis“.

Nuo 2018 m. R. Bondara yra Poznanės Didžiojo teatro baleto trupės meno vadovas. Tais pačiais metais jis pelnė Biarico premiją pradedančiųjų choreografų konkurse Bordo ir dar tris Jano Kiepuros apdovanojimus kaip geriausias choreografas už Eugeniuszo Morawskio baletą „Svitezietė“ pagal Adomo Mickevičiaus baladę su Lenkijos nacionalinio teatro baleto trupe (2017), taip pat kaip geriausias režisierius ir geriausio Lenkijos spektaklio kūrėjas už savo debiutinį darbą Poznanės operos teatre – Felikso Nowowiejskio operą „Baltijos legenda“ (2017).

A. Ekmanas jau beveik du dešimtmečius dirba kaip laisvai samdomas menininkas, jo biografijoje – apie pusšimtis bendrų projektų su pajėgiausiomis baleto ir šiuolaikinio šokio trupėmis iš viso pasaulio, neminint daugybės jo kūrinių perstatymų įvairiose šalyse.

Šie darbai sulaukė ne tik milžiniško atgarsio ir kritikų liaupsių, transliacijų įvairių šalių televizijose, bet ir prestižinių apdovanojimų: už „Vasarvidžio nakties sapną“ choreografas pelnė Švedijos MEDEA ir Såstaholmo kino ir scenos menų apdovanojimą (2015), o už „COW“ – Vokietijos nacionalinį teatro apdovanojimą „Faust“ (2016).

LNOBT baleto meno vadovas, choreografas M. Rimeikis turi išskirtinį talentą. Klaipėdos publika šį kūrėją pažįsta kaip vieno lankomiausių Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre, 2019 m. pastatyto E. Balsio šokio spektaklio „Eglė žalčių karalienė“ choreografą.

2015 m. LNOBT vienaveiksmių baletų triptike „Bolero+“ įvyko M. Rimeikio baleto „Visur kur mes nebuvom“ premjera: šis spektaklis jam pelnė „Auksinį scenos kryžių“ už geriausią metų choreografiją. 2017 m. ten pat buvo pristatytas pirmasis M. Rimeikio pilno metro baletas „Procesas“, pelnęs jam antrąjį „Auksinį scenos kryžių“.

Trečiąjį tokį pat apdovanojimą choreografui pelnė 2019 m. pristatyti baletai „Eglė žalčių karalienė“ (KVMT) ir „Dienos, minutės“ (LNOBT). Abu šie choreografo darbai tapo pirmaisiais lietuvių šokio spektakliais, kurių įrašus transliavo tarptautinis „Mezzo“ TV kanalas.

Šiuolaikinio šokio energija

BER – tai šiuolaikinio šokio energija. Šokio spektaklių triptikas įprasmina skirtingas judesio sampratas, skirtingus požiūrius į mūsų gyvenamąjį laiką, o juos į vieną visumą sieja atsakymo į klausimą – kas yra šokis? – paieškos. Galų gale visų trijų spektaklių panašumus ir skirtumus nulėmė mūsų epochos genotipas.

Santrumpa BER (angl. Base Excision Repair) taip pat vadinamas mechanizmas, kuriuo atstatoma DNR molekulės pažaida. Tai tarsi šviežio oro gurkšnis, energijos, ritmo, polėkio injekcija. Postūmis iš naujo atrasti, patirti judėjimo keliamą malonumą – ne tik kūrėjams ir atlikėjams, bet ir publikai.

Šokio spektaklių triptiko BER premjerą žiūrovai išvydo internete, mat ji įvyko per visą pasaulį sukausčiusią koronaviruso pandemiją – 2020 metų gruodį. Pasibaigus pandemijai ir ribojimams laisvai keliauti, Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras užmezgė bičiuliškus saitus su Poznanės S. Moniuškos didžiuoju teatru, 2022 m. lapkritį nuvežęs ten gastrolių Martyno Rimeikio sukurtą šokio spektaklį „Eglė žalčių karalienė“ (KVMT projekto „Krypčių dialogai“ dalis).

2023 m. gegužę Poznanės operos teatro baleto trupė pirmąkart atvyksta gastrolių į Klaipėdą, kur vienintelį vakarą rodys vieną iš naujausių ir reikšmingiausių savo pastarųjų metų darbų.

Poznanės Stanislavo Moniuškos didžiojo teatro baleto trupės gastroles Klaipėdoje remia Lenkijos Respublikos Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija pagal programą „Įkvepianti kultūra“.

Poznanės Stanislavo Moniuškos didžiojo teatro nuotraukos

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.