Pasaulio muzikos žvaigždės Kristupo festivalyje sveikins Vilnių ir su klausytojais ieškos tapatybės

Tapatybė paveldima ar sąmoningai pasirenkama? Ir ką ji mums kalba apie jautrumą kitoms kultūroms? Atsakymų į klausimus šią vasarą ieškos didžiausio Vilniaus vasaros renginio – Kristupo festivalio muzikantai, atlikėjai, kompozitoriai ir rengėjai. Šių metų festivalio tema – tapatybė yra natūrali reakcija į šių dienų pasaulio politinį, socialinį kontekstą.

Sakralinės muzikos valandos.<br>M. Bartaševičiaus nuotr.
Sakralinės muzikos valandos.<br>M. Bartaševičiaus nuotr.
 Kristupo festivalis Senamiesčio kieme.
 Kristupo festivalis Senamiesčio kieme.
 LIucė.
 LIucė.
 Šv. Kotrynos bažnyčia.
 Šv. Kotrynos bažnyčia.
 Božo Vrečo.
 Božo Vrečo.
 Bernardinų sodas.
 Bernardinų sodas.
 Operos „Flammen“ premjera.
 Operos „Flammen“ premjera.
Luisa Sobral. <br> A. Paganini nuotr.
Luisa Sobral. <br> A. Paganini nuotr.
 Petunija.
 Petunija.
 Gaby Moreno.<br>A. Macphersono nuotr.
 Gaby Moreno.<br>A. Macphersono nuotr.
Daugiau nuotraukų (11)

Laisvė Radzevičienė

May 30, 2023, 5:18 PM

Tarptautiniu kokybės ženklu „EFFE Label“ įvertintas Kristupo festivalis šiemet prasidės birželio 27 dieną. Baigiamasis festivalio koncertas vyks rugsėjo 5-ąją. Visą vasarą festivalis su miestiečiais ir Vilniaus svečiais dalysis pasaulio muzikos skambesiu.

„Kristupo festivalis visada siekė atskleisti daugiau muzikos pasaulio, pakelti uždangą ir parodyti klausytojams, kad muzikoje egzistuoja ne tik grynieji žanrai ir stiliai. Kai tarp jų išsitrina ribos, atsiveria visiškai nauji muzikiniai klodai“, – taip šūkį „Daugiau muzikos pasaulio“ pristato festivalio meno vadovė Jurgita Murauskienė.

Didžiausias, tarptautiniu kokybės ženklu „EFFE Label“ įvertintas Vilniaus vasaros muzikos renginys turi senas tradicijas. Nuo 1995 metų jis vyksta kasmet ir išsitęsia nuo birželio iki rugsėjo. Visą vasarą skirtingose Vilniaus erdvėse greta klasikinės muzikos skamba tarpžanrinė pasaulio muzika, rengiami tradiciniai koncertų ciklai – „Sakralinės muzikos valandos“ ir „Kristupo piknikai“, klausytojai kviečiami išmėginti naujas erdves ir koncertų formatus – muzikinius pusryčius ir piknikus, naktinius rečitalius, ekskursijas-koncertus.

Festivalio rengėjai įsitikinę, kad muzikai nėra netinkamo laiko ar vietos, o jauki erdvė ir demokratiška aplinka padeda geriau suprasti muziką.

Temą atskleis asmeninės atlikėjų istorijos

Ir šią vasarą festivalis muzikos mėgėjams žada dovanoti ne tik netikėtus muzikos derinius, koncertų formatus, bet ir ryškiausius pasaulinio garso atlikėjus. Klausytojų dėmesį jie neabejotinai prikaustys tiek unikaliu, egzotiniu skambesiu, tiek asmeninėmis istorijomis.

Festivalio meno vadovė J. Murauskienė žada nepaprastus muzikinius susitikimus su itin stipriomis, šviesiomis ir charizmatiškomis asmenybėmis, kurios įkvepia tūkstantines gerbėjų minias visame pasaulyje.

„Atlikėjų istorijos vienaip ar kitaip susijusios su tapatybės tema – atskleidžiant jos gylį ir daugiasluoksniškumą. Modernaus Balkanų muzikos stiliaus sevdah atlikėjas Božo Vrećo tuo pačiu metu prisistato ir vyru, ir moterimi. Jis renkasi ne lytį, o galimybę būti laisvu žmogumi ir kūrėju. Latino bliuzroko sirena Gaby Moreno yra imigrantė iš Gvatemalos. Atlikėjai itin svarbios jos šaknys, todėl ji dainas kuria, dainuoja ir angliškai, ir ispaniškai, išgaudama, kaip pati juokauja, „ispanglišką folk soul“ skambesį.

Tvirtą akademinį pagrindą turinti prancūzų trimitininkė Lucienne Renaudin Vary neapsiriboja vienu amplua – ją garbina ir klasikos gurmanai, ir džiazo fanatai. Portugalė Luisa Sobral naujausią savo albumą vadina ode gyvenimui. Sukūrė jį, paveikta įvykių Ukrainoje. Negana to, atrado jame save kaip visuomenės balsą, galintį per muziką kalbėti apie aktualias socialines temas.

Tai – vos keli pavyzdžiai, tačiau jie puikiai iliustruoja, kad tapatybė – visų pirmiausia yra mūsų pačių suvokimas, gebėjimas priimti save kaip nedalomą pasaulio visumą. Būtent tai ir lemia mūsų pasaulėžiūrą, tolerancijos lygį“, – teigė festivalio meno vadovė J. Murauskienė.

„Sakralinės muzikos valandos“ sveikins NATO viršūnių susitikimą

Didžiausias ir seniausias Kristupo festivalio koncertų ciklas yra „Sakralinės muzikos valandos“. Į jį klausytojai kviečiami nuo 2003 metų, kai po aštuonerių metų statybos Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje sugaudė vieni geriausių Europoje neobarokiniai „Oberlinger“ vargonai.

„Koncertų ciklo mecenatas jau daug metų yra Kazickų šeimos fondas. Tik jo dėka galime pakviesti klausytojus į nemokamus koncertus, kuriuose groja vargonų korifėjai iš viso pasaulio“, – teigė ciklo „Sakralinės muzikos valandos“ meno vadovė Renata Marcinkutė Lesieur.

Šių metų ciklo akcentas – kiekvienas koncertų ciklo atlikėjas į savo pasirodymą įtrauks kūrinį, dedikuotą Vilniui. Klausytojai turės unikalią galimybę išgirsti, kaip ir kuo sostinė skamba mūsų muzikantams ir užsienio atlikėjams.

Ciklo „Sakralinės muzikos valandos“ koncertas, dedikuotas NATO viršūnių susitikimui Šv. Kazimiero bažnyčioje birželio 27 d., pradės ir visą Kristupo festivalį.

Atidarymo koncerte nuskambės net trys premjeros: didi šlovinamoji giesmė be žodžių – Alfredo Reedo „Alleluia, Laudamus Te“, tamsiuoju Antrojo pasaulinio karo laikotarpiu kompozitoriaus Johno Irelando sukurtas britus drąsinantis „Epic March“ ir į Vestminsterio abatijoje vykusią karaliaus Jurgio VI karūnavimo ceremoniją nukeliantis Williamo Waltono kūrinys „Crown Imperial“. Įspūdingą programą drauge su vargonininku Rimvydu Mitkumi atliks Lietuvos kariuomenės orkestras, diriguojamas Egidijaus Ališausko.

Miestui draugiškas koncertų formatas – muzikiniai piknikai

Tradiciniai ir visada daugybę klausytojų sutraukiantys Kristupo festivalio muzikiniai piknikai jau keletą metų yra prisijaukinę Bernardinų sodą. „Tai – nuostabi, vilniečių bei miesto svečių mylima erdvė su itin turtinga istorija. Ji buvo ir botanikos sodu, ir miestiečių daržais, tad kodėl ne koncertų salė po atviru dangumi?“ – apie erdvės pasirinkimą vilniečių pamėgtiems renginiams pasakojo festivalio meno vadovė J. Murauskienė.

Nuo 2020-ųjų Bernardinų sode vykstantys Kristupo festivalio piknikai tarsi sujungia miestą, jo žmones ir muziką. Atviri kamerinės muzikos koncertai žaliosiose miesto erdvėse yra itin tinkamas formatas priartinti kultūrą prie įvairaus amžiaus, išsilavinimo, socialinės, finansinės padėties klausytojų.

Muzika Bernardinų sodą pripildys nuo birželio 27 iki liepos 1 dienos. Įėjimas į muzikinius piknikus – nemokamas. Juos, kaip ir kitus Kristupo festivalio koncertus, iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. Kristupo vasaros piknikuose pasirodys multiinstrumentalistas Vytenis Danielius, kompozitorius ir muzikantas Leonardas Bėkša, atlikėjos ir dainų kūrėjos Petunija, Liucė, grupė „U’Elements“, lenkų pianistė Zuzanna Pietrzak.

„Siekiame telkti vilniečius, kurie, skambant muzikai, jaustųsi bendruomene, gyvų kultūros procesų epicentru. Todėl akcentuojame ne tik kokybišką turinį, bet ir demokratišką, miestiečiams draugišką koncertų formatą. Laukiame klegančių šeimų su vaikais ir keturkojais augintiniais, senjorų, negalią turinčių žmonių, muzikos mylėtojų ir tų, kurie niekada nebuvę profesionaliosios muzikos koncertuose.

Esame tikri, kad kiekvienas klausytojas kažką iš šių renginių išsineš – kas patikusią melodiją, kas piknikišką nuotaiką, kas naujai atrastą atlikėją“, – apie ciklo idėją pasakojo festivalio meno vadovė J. Murauskienė.

Kristupo vasaros festivalis vyks birželio 27–rugsėjo 5 dienomis jubiliejinio Vilniaus Bernardinų parke, Istorijų kiemelyje, A. Mickevičiaus bibliotekos kieme, Vilniaus senajame teatre, Šv. Kazimiero, Šv. Kotrynos ir Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčiose. Daugiau informacijos apie programą – www.kristupofestivalis.lt

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.