Rietavo kultūros centre – nemokamas Valentino Masalskio spektaklis

Klaipėdos jaunimo teatras (KJT) į Rietavo kultūros centrą birželio 13 dieną atveža vieną naujausių ir didžiausių darbų iš savo repertuaro – draminį spektaklį „Miškelis“. Tai istorija apie 1941-ųjų birželio 24-osios žudynes Rainiuose ir vienos šeimos gyvenimą po jų.

D.Rimeikos nuotr. 
D.Rimeikos nuotr. 
E.Sabaliauskaitės nuotr.
E.Sabaliauskaitės nuotr.
D.Rimeikos nuotr. 
D.Rimeikos nuotr. 
D.Rimeikos nuotr. 
D.Rimeikos nuotr. 
D.Rimeikos nuotr. 
D.Rimeikos nuotr. 
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Jun 7, 2023, 4:17 PM

Spektaklio dramaturgas Mindaugas Nastaravičius už pjesę „Miškelis“ šiemet buvo apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi, spektaklio eskizas laimėjo ir Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurse. Tai jau ne pirmas sėkmingas M. Nastaravičiaus ir režisieriaus Valentino Masalskio kūrybinis tandemas teatro scenoje. Pasak V. Masalskio, „Miškelis“ – tai giesmė apie atmintį, prisimenant Rainių aukas ir mėginant atsargiai prisiliesti prie XX a. tragedijų temos.

„Tai istorija iš mūsų visų, mūsų senelių ir tėvų atminties. Istorija, kuri nesibaigė ir mumyse vis dar tęsiasi. „Miškelyje“ mes girdime daugybę balsų, tarp jų klaidžiojame, kol pagaliau išgristame tą vieną, apie kurį gieda visi aplinkui – apie nužudytą ir palaidotą žmogų, sugrįžusį namo“, – sako spektaklio režisierius V. Masalskis.

Spektaklis scenoje suburia kelias dešimtis jaunosios kartos aktorių ir pasakoja tikrus istorinius įvykius, realių žmonių biografijas. Pirmosios sovietų okupacijos paskutinę savaitę – 1941 metų birželio 22–28 dienomis – Lietuvoje nužudyta daugiau kaip 1000 kalinių ir civilių gyventojų. Traukdamiesi iš Lietuvos, Raudonosios armijos kariai kartu su vietiniais kolaborantais rengė masines žudynes. Žiaurumu išsiskyrė įvykiai Telšių kalėjime – birželio 24-osios naktį 76 politiniai kaliniai atvežti į netoli esantį Rainių miškelį, kuriame buvo nužudyti ir paskubomis užkasti.   

Ilgą laiką manyta, kad Rainių istorija neturi nė vieno gyvo liudytojo, tačiau vėliau paaiškėjo, kad iš žiaurių žudynių vietos pavyko pabėgti vienam žmogui – Jonui Šapalui. Sovietmečiu bijojęs pasekmių, apie Rainių įvykius ir išsigelbėjimą jis niekam neprasitarė. Tačiau 1988-aisiais, išgirdęs apie specialiąją komisiją Rainių žudynėms tirti, laiške Lietuvos Aukščiausiajai Tarybai jis papasakojo tos nakties aplinkybes.

Dramaturgas M. Nastaravičius pjesę „Miškelis“ pradėjo rašyti atradęs to meto prisiminimų apie kelis kalinius, po Rainių įvykių netikėtai sugrįžusius namo. 

„Tokie atvejai buvo aiškinami paprastai: Telšių kalėjimo politinius kalinius nužudžius, o kalėjimą palikus be priežiūros, tuo pat metu kalėję kriminaliniai kaliniai iš kalėjimo nekliudomai išėjo. Skaitydamas prisiminimus ir bandydamas atsekti tuos kelis žmones, kurių Rainių miškelyje nebuvo, tačiau artimieji klaidingai atpažino jų palaikus, suradau dar vieną liudijimą vyro, kuris tvirtino iš miškelio sugebėjęs pabėgti“, – pasakoja M. Nastaravičius.

Spektaklyje „Miškelis“ vaidina KJT, „Taško teatro“ ir „Æmotion“ teatro grupės aktoriai. Kompozitorė Nijolė Sinkevičiūtė, scenografė Paulė Bocullaitė, šviesų dailininkas Justas Bø.  KJT spektaklis „Miškelis“ Rietavo kultūros centre birželio 13 dieną, 18 val. Būtina registracija per bilietai.lt platformą 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.