Beveik 700 metų senumo bažnyčioje skambės prieš 700 metų sukurta viduramžių muzika

Jubiliejų švenčiantis Vilnius gauna dar vieną dovaną: beveik 700 metų skaičiuojančioje seniausioje Vilniaus mūrinėje Šv.Mikalojaus bažnyčioje skambės prieš 700 metų sukurta viduramžių ars nova stiliaus muzika. Ji sujungs Lietuvos, Prancūzijos, Argentinos ir Brazilijos senosios muzikos atlikėjus.

Koncerte „Ars nova: muzika Vilniaus 700 metų jubiliejui“ dalyvaus dainininkė R.Dubinskaitė.<br>A.Gintalaitės nuotr.
Koncerte „Ars nova: muzika Vilniaus 700 metų jubiliejui“ dalyvaus dainininkė R.Dubinskaitė.<br>A.Gintalaitės nuotr.
R.Helou groja nešiojamaisiais viduramžių vagonėliais.
R.Helou groja nešiojamaisiais viduramžių vagonėliais.
Koncertuose išilgine fleita gros „Canto Fiorito“ meno vadovas R.Calveyra.
Koncertuose išilgine fleita gros „Canto Fiorito“ meno vadovas R.Calveyra.
Koncerte „Ars nova: muzika Vilniaus 700 metų jubiliejui“ dalyvaus unikalaus balso prancūzų baritonas M.Mauillonas.
Koncerte „Ars nova: muzika Vilniaus 700 metų jubiliejui“ dalyvaus unikalaus balso prancūzų baritonas M.Mauillonas.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Jul 28, 2023, 11:43 AM

Šį savaitgalį, liepos 30 ir 31 dienomis, nemokamą koncertinę programą „Ars nova: muzika Vilniaus 700 metų jubiliejui“ miestiečiams ir miesto svečiams dovanoja senosios muzikos ansamblis „Canto Fiorito“, solistė Renata Dubinskaitė, unikalaus balso prancūzų baritonas Marcas Mauillonas. Koncertuose išilgine fleita gros viduramžių muziką Milano „Civica Scuola di Musica“ studijavęs „Canto Fiorito“ meno vadovas brazilas Rodrigo Calveyra, nešiojamaisiais viduramžių vagonėliais muzikuos prestižinėje Bazelio „Schola Cantorum“ studijas baigęs argentinietis Rogeris Helou.

Ars nova terminas pirmą kartą dviejuose muzikos traktatuose buvo pavartotas apie 1323 metus –kaip tik tuo metu, kai Vilnius pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose.

„Taigi, Vilniaus gimtadienis chronologiškai sutampa su ars nova – sudėtingesnio ir kur kas  ekspresyvesnio viduramžių muzikos stiliaus – atsiradimu. Ryškiausi šio stiliaus meistrai buvo kompozitoriai Guillaume‘as de Machaut ir Francesco Landini. Jų muzika ir sudarys koncertinės programos „Ars nova: muzika Vilniaus 700 metų jubiliejui“ pagrindą“, – sakė „Canto Fiorito“ meno vadovas ir šių koncertų rengėjas R.Calveyra.

Nuo gimimo aklam kompozitoriui F.Landini negalia nesutrukdė tapti vienu didžiausių XIV amžiaus kompozitorių ir muzikos atlikėjų – jis garsėjo kaip puikus dainininkas ir organeto – nešiojamųjų vargonėlių – muzikantas. Dėl specifinio, tik jam būdingo skambesio muzikoje net atsirado terminas „Landini kadencija“ – švelni, melancholiško atspalvio muzikinių frazių pabaiga.

Kompozitorius G.de Machaut anuomet buvo ypač vertinamas ir už savo poeziją, ir už muziką. Jo gebėjimas abu menus sujungti buvo reikšmingas postūmis atsirasti ars nova muzikos stiliui.

G.de Machaut kūrybai likimas buvo itin palankus – jis yra vienas iš vos keleto XIV amžiaus kompozitorių, kurių beveik visi kūriniai pasiekė mūsų dienas. Tai buvo itin produktyvus muzikas – šiandien yra žinoma apie beveik 400 jo sukurtų kompozicijų.

Ansamblis „Canto Fiorito“ yra parengęs ne vieną viduramžių muzikos programą – Lietuvos miestų klausytojams pristatyta Vytauto Didžiojo laikų muzika, Vilniaus arkikatedroje atliktos viduramžių karūnavimo mišios karaliui Mindaugui. Ansamblis viduramžių muziką atliko muzikos festivaliuose Vokietijoje ir Švedijoje.

Prancūzų dainininkas Marcas Mauillonas buvo pirmasis, įrašęs visų kompozitoriaus G.de Machaut  kūrinių kolekciją. Už šiuos muzikos albumus jis buvo apdovanotas prestižiniais „Diapason d'Or de l'année“ ir „Choc du Monde de la Musique“ apdovanojimais. Nuo 2018 metų baritonas dėsto pasaulietinės viduramžių muzikos interpretaciją Paryžiaus Sorbonos universitete.

Nemokami koncertai „Ars nova: muzika Vilniaus 700 metų jubiliejui“ Šv.Mikalojaus bažnyčioje – liepos 30 d. (sekmadienį) 19 val. ir liepos 31 d. (pirmadienį) 19 val. Koncertai yra Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programos dalis. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.