V.Baltraitienę išgelbės besibaigianti kadencija?

Seimo opozicijos atstovai išsako poziciją, jog žemės ūkio ministrės „darbietės“ Virginijos Baltraitienės veiksmai yra rimtas pagrindas jos interpeliacijai, tačiau vertindami interpeliacijos iniciatyvą kelia klausimą ir dėl tokios procedūros prasmės likus porai mėnesių iki kadencijos pabaigos.

V.Baltraitienę išgelbės besibaigianti kadencija?<br>R.Danisevičiaus nuotr.
V.Baltraitienę išgelbės besibaigianti kadencija?<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Aug 26, 2016, 3:00 PM, atnaujinta May 14, 2017, 8:27 PM

„Žemės ūkio ministrės „nuodėmių“ yra susikaupę nemažai, ne kartą spauda aprašė skandalus, susijusius su jos pavaldumu, paskirtais pareigūnais, rinkos reguliavimo agentūros pirkimais, D.Gineikaitės istorija, daug galima vardinti. Blaškymasis dėl veterinarijos tarnybos vadovo, galimi interesų konfliktai dalyvaujant neaiškioj medžioklėj tikrai sudarytų svarų pagrindą interpeliacijai.

Kitas klausimas dėl prasmės, kai iki kadencijos pabaigos liko pusantro mėnesio, be abejo, frakcijoje svarstant ir šį argumentą reikia aptarti, ką duoda ta interpeliacija tokiu laiku“, – iniciatyvą komentavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma.

Rengti interpeliaciją V.Baltraitienei partiečiams siūlo opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis. G.Landsbergis sako tokį siūlymą teiksiąs dėl „nuolatinių korupcijos skandalų ir iškilusių abejonių dėl visos maisto saugos sistemos Lietuvoje“.

„Dėl nuolatinių korupcijos skandalų ir iškilusių abejonių dėl visos maisto saugos sistemos Lietuvoje patikimumo siūlysiu frakcijai Seime prasidėsiančioje Seimo sesijoje inicijuoti interpeliacijos procedūrą V.Baltraitienei“, – teigė konservatorių lyderis.

Opozicinės Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas sakė, jog nuo interpeliacijos procedūros svarstymo nusišalins, nes V.Baltraitienė yra jo sesuo, privačiu interesų deklaracijoje nurodyta kaip asmuo, dėl kurio jam gali kilti interesų konfliktas, tad ir iniciatyvos nekomentuosiantis.

Jo pavaduotojas liberalas Gintaras Steponavičius tvirtina, jog ministrė turėtų trauktis, bet kartu kelia klausimą, ar interpeliacijos procedūra būtų tikslinga dabartinei Vyriausybei dirbant paskutinius porą mėnesių.

„Dar pavasarį Liberalų frakcija kvietė V.Baltraitienę ir labai aiškiai formulavo jos atsakomybės klausimą dėl skandalų pavaldžiose institucijose, tiek dėl maisto produktų pirkimo, tiek dėl Nacionalinės žemės tarnybos neskaidrių sprendimų, o dabartiniai įvykiai tik sustiprina įspūdį, kad ministrė V.Baltraitienė ne tik nesusitvarko ir nesugeba kontroliuoti savo kuruojamos srities institucijų ir pareigūnų, bet yra atsaini ir nerūpestinga (Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo) J.Miliaus skandalo atžvilgiu“, – sakė G.Steponavičius.

„Mes manome, kad ministrė turi trauktis iš pareigų kaip nereikli, neprincipinga ir nesusitvarkanti su pareigomis, ir mūsų frakcija šį klausimą svarstys pirmomis rugsėjo dienomis. Bet natūralus klausimas, ar yra prasmė liekant dviem mėnesiams benueinančiai Vyriausybei ir darbą baigiančiai ministrei organizuoti tokią procedūrą, kuri reikalaus ir daug laiko, ir dėl to mes taip pat turėsime apsispręsti“, – pridūrė parlamentaras.

V.Baltraitienę į pareigas delegavusios Darbo partijos vadovas Valentinas Mazuronis tuo tarpu sako nesureikšminantis „V.Baltraitienės vakarienės fakto“, kuriam paaiškėjus G.Landsbegis pasiūlė pradėti interpeliaciją.

„Darbietė“ V.Baltraitienė šią savaitę patvirtino liepos pabaigoje kartu su Latvijos žemės ūkio ministru, Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovu Jonu Miliumi bei bendrovės „Biovela Group“ vadovu Virginijumi Kantausku liepos pabaigoje dalyvavusi neformalioje vakarienėje-medžioklėje Panevėžio rajone.

„Ministro darbas yra su visais bendrauti ir iš visur susirinkti informaciją, kol nėra pažeidžiami įstatymai. Nematau nieko blogo, kad ministrė dalyvavo neoficialiuose susitikimuose su kitų šalių politikais ir verslo atstovais. Ar jau Lietuvoje uždrausta žmonėms susitikti ir bendrauti? Jeigu paaiškėtų, kad susitikimų metu buvo daromi kažkokie neleistini susitarimai, veiksmai ar pažeidžiamos etikos normos – vertinčiau kitaip, tačiau šiandien tokios informacijos nėra“, – Darbo partijos išplatintame pranešime cituojamas V.Mazuronis.

Pati ministrė žada kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, „kad būtų išsklaidytos bet kokios abejonės dėl galimo interesų konflikto per oficialios Latvijos delegacijos vizitą Lietuvoje“.“Ministerija derino oficialios Latvijos bei Lietuvos žemės ūkio ministerijų atstovų vakarienėje dalyvavusių asmenų sąrašus. Mano žiniomis, keli Lietuvos verslo atstovai buvo pakviesti Latvijos ministro iniciatyva, o vienas iš jų – Pranas Dailidė ir organizavo medžioklę“, – pranešime spaudai teigė V.Baltraitienė.

Ministras pirmininkas socialdemokratų vadovas Algirdas Butkevčius reaguodamas į paskelbtas neformalios vakarienės-medžioklės aplinkybes sakė, kad žemės ūkio ministrė V.Baltraitienė turi paneigti abejones dėl galimo interesų konflikto.

„Neturiu jokios informacijos nei apie straipsnyje minimą vakarienę, nei apie medžiokles, man sunku vertinti tai, ko nežinau. Bet mano nuomone, Žemės ūkio ministrė turi atsakyti į visus klausimus, kurie susiję su šia tema, kad nekiltų jokių įtarimų, ir paneigti abejones, jei tokios yra dėl galimo interesų konflikto. Tikiu, kad ji tai ir padarys“, – teigė premjeras A.Butkevičius komentare, kurį perdavė ministro pirmininko atstovė spaudai Evelina Butkutė Lazdauskienė.

Seimo statutas numato, kad interpeliaciją ministrui reikalaudami paaiškinti priimtų sprendimų motyvus ne mažiau kaip penktadalis Seimo narių gali pateikti sesijos metu. Seimo rudens sesija prasidės rugsėjo 10 dieną.

Pagal Statutą, gavęs interpeliaciją Vyriausybės narys privalo ne vėliau kaip per dvi savaites turi pateikti atsakymus, o Seimas juos gavęs turi apsvarstyti ne vėliau kaip per penkias darbo dienas. Tuomet Seimas balsuoja, ar pritarti ministro atsakymams, o tuo atveju, jei siūloma nepritarti ir ministrui reiškiamas nepasitikėjimas, tokiam sprendimui priimti už balsuoti turi ne mažiau kaip 71 Seimo narys.

Ministrės, J.Miliaus ir „Biovela Group“ vadovo vakarienė-medžioklė vyko dieną prieš teisėsaugai atliekant kratas J.Miliaus vadovaujamoje Maisto ir veterinarijso tarnyboje. J.Miliui yra pareikšti įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba ir dokumentų klastojimu. Teisėsauga įtaria, kad kai kurie tarnybos pareigūnai už atlygį galėjo nuslėpti pažeidimus su Seimo nariu „tvarkiečiu“ Petru Gražuliu siejamoje šaldytų maisto produktų bendrovėje „Judex“.

Žemės ūkio ministrė V.Baltraitienė prasidėjus teisėsaugos tyrimui ne kartą teigė J.Miliui priekaištų dėl darbo neturinti, jo vadovaujamos tarnybos veiklą vertinanti gerai. Prezidentė ir premjeras A.Butkevičius yra paraginę trauktis J.Milių iš pareigų, tačiau šis kaltinimus atmeta ir pats trauktis neketina.

V.Baltraitienė žemės ūkio ministrės pareigas eina dvejus metus – per šį laikotarpį ministerijoje ir jai pavaldžiose institucijose Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) sulaikė du tarnautojus, iš pareigų pasitraukė viceministras bei dviejų įstaigų vadovai.

Be to, šių metų pradžioje buvo kilęs „auksinių miltų“ skandalas, kai skurstantiems buvo perkami maisto produktai didelėmis kainomis. Tam paaiškėjus atsistatydino Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros vadovė Aldona Miliuvienė ir žemės ūkio viceministras Vilius Martusevičius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.