Premjeras: „Darysime viską, kad aktas grįžtų į Lietuvą“

Vasario 16-osios akto originalo

Saulius Skvernelis, Vytautas Landsbergis ir Dalia Grybauskaitė džiaugėsi istorine akimirka Lietuvai.<br>Lrytas.lt koliažas
Saulius Skvernelis, Vytautas Landsbergis ir Dalia Grybauskaitė džiaugėsi istorine akimirka Lietuvai.<br>Lrytas.lt koliažas
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 29, 2017, 10:11 PM, atnaujinta Apr 6, 2017, 10:18 PM

„Tikėtina, kad rastas dokumentas, tai Vasario 16-osios akto vienas iš kelių egzempliorių su originaliais parašais, kuris buvo perduotas Vokietijai. Tai nepaprastai džiugi žinia belaukiant valstybės 100-mečio! Tikiuosi, kad nuodugnesni tyrimai patvirtins dokumento autentiškumą ir galėsime kreiptis dėl dokumento perdavimo Lietuvai“, – Prezidentūros BNS perduotame komentare cituojama prezidentė.

Trečiadienį Vokietijos diplomatiniame archyve Berlyne rastas Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalas lietuvių kalba, BNS patvirtino dokumentą radęs Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis.

Aktas Vokietijos užsienio reikalų ministerijos politiniame archyve saugomas dokumentų bylų grupėje, pavadintoje „Baltijos provincijų ateitis: Lietuva“.

Šalies premjeras Saulius Skvernelis BNS sakė, kad Vyriausybė dės visas pastangas susigrąžinti dokumentą.

„Aš tai vertinu kaip esminį įvykį, kaip vieną geriausių žinių šiais metais (...). Džiugu, kad pavyko surasti, surasti mūsų mokslininkui ir tikrai manau, kad tai prasmingas stimulas mūsų šimtmečiui. Manau, kad mūsų aktas turėtų grįžti į Lietuvą. Vyriausybė darys viską, ieškos būdų, kaip tą aktą susigrąžinti. Aš manau, kad ir iš Vokietijos pusės galime tikėtis geranoriškumo, tai būtų geriausia Vokietijos dovana šimtmečio proga“, – sakė premjeras.

„Tai labai daug reiškia mums kaip tautai ir visuomenei. Mūsų kaip valstybės nieks neginčija dėl to, kad mes neturime pirmojo pagrindinio akto originalo. Tai nėra juridinis labai svarbus naujas dalykas, bet jis yra labai svarbus dvasiškai, moraliai ir politiškai, kad mes nebebūsim tokia nelaiminga tauta, kuri yra netekusi savo pagrindinio valstybės dokumento originalo“, – BNS trečiadienį sakė pirmasis šalies vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis.

„Ši skriauda, šis trūkumas, nuostolis ir nuolatinis rūpestis, o gal kur atrasim, gal nesunaikintas, dabar jis išspręstas, tai be galo malonu“, – pridūrė V.Landsbergis.

„Ta žinia yra tokia gera, kad jos nereikia menkinti samprotavimais, kad jo nėra rankose. Svarbiausia, kad jis yra, tai jau yra patvirtinta, kitas dalykas, mes turbūt studijuosim ir dokumento medžiagą, kokybę, aplinkybes, visa tai, kas su juo susiję, jau visai kitu jausmu, kad jis yra“, – pabrėžė Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo vadovas.

Pasak V.Landsbergio, Lietuva turėtų siekti susigrąžinti Vasario 16-osios originalą į Lietuvą, tik to nereikėtų forsuoti.

„Mes negalime reikalauti, Vokietija gali padaryt galbūt nepaprastai gražų geros valios žingsnį, galbūt šiandien, o galbūt šimtmečio proga tai gali įvykti. O jei kas nors nustatys, kad juridiškai teisiškai konstituciškai Vokietija negali išimti iš savo valstybės archyvo dokumento ir atiduoti kitai valstybei, teks priimti kaip faktą“, – sakė ilgametis politikas.

„Bet aš nemanau, kad galėtų būt tokių griežtų apribojimų, kurių Vokietijos, demokratinės, draugiškos mums valstybės valdžia negalėtų išspręsti. Galbūt mes daug nesikarščiuodami, nepradėdami jau rytoj reikalauti, bet išreikšdami savo viltį, tikėkimės, kad tas dokumentas bus Vilniuje, kur jis buvo ir pasirašytas“, – kalbėjo V.Landsbergis.

Jono Basanavičiaus pirmininkaujama Lietuvos Taryba Nepriklausomybės aktą pasirašė 1918 metų vasario 16 dieną Vilniuje.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.