J. Miltinio dramos teatro kolektyvas vėl kyla į kovą: nepatenkinti paskirtu laikinuoju teatro vadovu

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro vadovas Linas Zaikauskas Kultūros ministerijos specialiosios komisijos sprendimu pripažintas seksualiai priekabiavęs prie jaunos aktorės. Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson po šios komisijos išvadų bei patikrinimo rezultatų, kai vadovas apkaltintas ne tik seksualiniu priekabiavimu, bet ir neatėjimu į darbą, yra nusprendusi atleisti teatro direktorių iš pareigų, vos tik jis grįš iš atostogų.

Panevėžio J.Miltinio teatras.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Panevėžio J.Miltinio teatras.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
L.Zaikauskas  Panevėžio Juozo Miltinio teatro  vadovo pareigų neteko dėl seksualinio priekabiavimo.<br>T.Bauro nuotr.
L.Zaikauskas Panevėžio Juozo Miltinio teatro vadovo pareigų neteko dėl seksualinio priekabiavimo.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

JP.lt

Jul 12, 2017, 11:08 AM, atnaujinta Jul 12, 2017, 1:43 PM

Naujienų portalo JP žiniomis, atleidimo lapelį L.Zaikauskas turėtų gauti kitą savaitę, liepos 17 d.

Šiuo metu atostogaujantį J.Miltinio dramos teatro direktorių pavaduoja Ūkio skyriaus vadovas Romualdas Kiseliūnas.

Kaip naujienų portalui JP teigė kultūros ministrės patarėjas Viktoras Bachmetjevas, R. Kiseliūnas teatrui vadovaus, kol L.Zaikauskas grįš iš atostogų.

„Kultūros ministerija yra įsipareigojusi atlikti viską tvarkingai. Tad, pirmiausia, grįžusį iš atostogų teatro vadovą L.Zaikauską teisėtai atleisime ir pagal numatytą tvarką skelbsime naują konkursą teatro vadovo pareigoms užimti“, – pasakojo V.Bachmetjevas.

Tačiau tokiu sprendimu piktinasi J.Miltinio dramos teatro aktoriai, personalas. „Juk pati ministerija žadėjo žmogų iš šalies. Kaip už ūkį atsakingas asmuo gali tvarkytis su kūrybiniu darbu“, – nesupranta teatralai.

Tikisi vadovo vadybininko

J.Miltinio dramos teatro aktoriai vienbalsiai pritaria, kad šiuo metu teatrui reikia gero vadybininko, kuris sugebėtų grąžinti gerą teatro vardą.

„Jau esu dvi dienas buvęs teatro direktoriumi. Sočiai ir per akis“, – juokavo J.Miltinio teatro aktorius.

Panevėžietė aktorė Toma Razmislavičiūtė-Juodė džiaugiasi pagaliau sulaukusi seksualinio skandalo pabaigos ir J. Miltinio dramos teatro direktoriaus atleidimo.

„Teatro bendruomenei tai buvo baisus smūgis. Džiaugiuosi, kad pagaliau teisingumas neliko abejingas jaunos merginos pagalbos šauksmui. Dabar teatrui vadovo kėdėje svarbiausia sulaukti jauno ir perspektyvaus žmogaus“, – įsitikinusi aktorė.

Vadovo atleidimas – dar nėra istorijos pabaiga

Kitas ilgametis J.Miltinio teatro aktorius ir režisierius Vytautas Kupšys mano, jog visgi L.Zaikausko atleidimas dar nėra istorijos pabaiga.

„Mūsų teatras nuolat kenčia ir tai yra ministerijos neveiksnumas“, – įsitikinęs aktorius.

V.Kupšys nesupranta, kodėl į aktorės, kuri apkaltino teatro vadovą priekabiavimu, prašymą teisėsauga nereagavo.

„Ar tai neįrodo ministerijos neveiksnumo“, – retoriškai klausė V. Kupšys.

Atleistas dėl grubių pažeidimų

Kultūros ministrės patarėjas V. Bachmetjevas priminė, kad J. Miltinio dramos teatro vadovas L.Zaikauskas atleistas remiantis specialios komisijos išvada, kad jis seksualiai priekabiavo prie darbuotojos bei dėl to, kad nesirodė darbe be pateisinamos priežasties ir gavo algą. „Tai yra du šiurkštūs darbo pažeidimai“, – sakė V. Bachmetjevas.

Anot ministrės patarėjo, be šių ministerijos sudaryta tyrimo komisija nustatė ir kitų pažeidimų: L.Zaikauskas naudojosi darbiniu automobiliu asmeniniams reikalams, painiojo viešus ir privačius interesus, nenusišalino samdydamas sutuoktinę teatre.

Tyrimas pradėtas gegužę iš Panevėžio J.Miltinio dramos teatro aktorės Erikos Račkytės gavus skundą dėl L.Zaikausko seksualinio priekabiavimo. Vėliau tyrimas išplėstas gavus papildomų duomenų apie teatro vadovo veiklą teatre.

Tyrimo metu komisija apklausė esamus ir buvusius teatro darbuotojus, susipažino su teatro veiklos dokumentais, konsultavosi su Valstybinė darbo inspekcija bei „Sodra“. Tyrimo išvadose komisija taip pat rėmėsi Lietuvos lygių galimybių kontrolieriaus tyrimo išvadomis.

„Tai, ką darė teatro vadovas Panevėžyje, yra nepriimtina bet kokioje organizacijoje, jau nekalbant apie kultūros įstaigą. Šiuo sprendimu taip pat siunčiame aiškų signalą ir kitiems – seksualiniam priekabiavimui, savo darbuotojų ir kolegų žeminimui vietos nėra ir negali būti“, – teigė Kultūros ministrė L. Ruokytė-Jonsson.

Teatre – ne pirmas konfliktas

Jis teatrui vadovavo nuo 2015-ųjų spalio – buvo paskirtas penkerių metų kadencijai. Anksčiau L. Zaikauskas yra dirbęs įvairiuose Lietuvos ir užsienio teatruose, 1992–1999 metais vadovavo Lietuvos rusų dramos teatrui. Dramos ir muzikiniuose teatruose bei televizijoje yra pastatęs per 80 spektaklių.

J.Miltinio teatre vadovybės ir darbuotojų konfliktai kyla ne pirmą kartą – 2011-ųjų gegužę teatro kolektyvas tuometiniam vadovui režisieriui Romualdui Vikšraičiui buvo išreiškęs nepasitikėjimą, tačiau jis poste išsilaikė visą kadenciją. Taikyti kolektyvo su teatro vadovu į Panevėžį ne kartą vyko ir parlamentarai, ir kultūros ministras, susidariusi padėtis ne kartą svarstyti Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.