Kontrolieriaus tarnyba: aukštosios mokyklos neskiria pakankamai dėmesio priekabiavimui

 

Seksualinis priekabiavimas<br>Lrytas.lt archyv. asociatyvi nuotr.
Seksualinis priekabiavimas<br>Lrytas.lt archyv. asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 17, 2018, 9:58 AM, atnaujinta May 17, 2018, 10:00 AM

Lietuvos aukštosios mokyklos nėra pasirengusios reaguoti į seksualinio priekabiavimo atvejus, ketvirtadienį pranešė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, atlikusi įstaigų apklausą.

Universitetų ir kolegijų atsakymai atskleidė, kad lygių galimybių klausimai suprantami ganėtinai siaurai ir jiems neskiriamas reikalingas dėmesys.

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė mano, kad reaguodami į viešumoje nuskambėjusius atvejus, universitetai ir kolegijos turėtų apgalvoti, kaip didinti studentų ir darbuotojų apsaugą bei sąmoningumą.

„Artėjanti vasara yra puikus laikas peržiūrėti esamas tvarkas ir taip pasiruošti naujiems mokslo metams. Esame pasirengę konsultuoti visus norinčius tobulinti savo lygių galimybių politiką. Artimiausiu metu kaip tik kviesime švietimo įstaigų atstovus susitikti ir aptarti bendradarbiavimo galimybes“, – sako ji.

Kaip pažangiausius kontrolieriaus tarnyba išskyrė Vilniaus, Šiaulių, Aleksandro Stulginskio, Lietuvos sporto universitetus ir Šiaulių valstybinę kolegiją.

Lietuvoje veikiančių aukštųjų mokyklų buvo klausiama, ar lygios galimybės yra integruojamos į strateginius dokumentus, ar vidaus taisyklėmis draudžiama priekabiauti ir diskriminuoti dėl lyties, ar egzistuoja procedūra, kaip elgtis šių pažeidimų atvejais. Tarnyba taip pat teiravosi, ar vykdoma prevencinė veikla ir ar institucijose dirba už seksualinio ir kitokio priekabiavimo bei diskriminacijos dėl lyties užkardymą atsakingi žmonės.

Apklausa parodė, kad priekabiavimo problema aukštosiose mokyklose nėra laikoma svarbia, kai kurios kolegijos užtikrintai teigė, kad tokio pobūdžio reiškinių jų įstaigose iš viso nepasitaiko, teigia Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. 

Tik Vilniaus universiteto ir Aleksandro Stulginskio universiteto tinklalapiuose lankytojai nukreipiami į priekabiavimui ir seksualiniam priekabiavimui skirtą rubriką. Kai kurios aukštosios mokyklos yra įsteigusios ir specialią pasitikėjimo liniją.

Visų aukštųjų mokyklų dokumentuose, paprastai akademinės etikos kodeksuose, yra įtvirtintas bendrasis draudimas diskriminuoti, tačiau, pasak Lygių galimybių kontrolieriaus, dažnai diskriminacijos sąvoka apibrėžiama nedetaliai arba tiesiog nukopijuojant Lygių galimybių įstatymą, priekabiavimas traktuojamas kaip šio apibrėžimo dalis. Kaip geroji išimtis išskirtas Lietuvos sporto universitetas, kuris savo kodekse yra detaliai įvardijęs, kas laikoma seksualiniu ir kitokiu priekabiavimu.

Pernai įsigaliojo nauja Darbo kodekso redakcija, pagal kurią daugiau nei 50 darbuotojų turinčios organizacijos privalo priimti ir paskelbti lygių galimybių politikos ir jos vykdymo priemones. Tokį dokumentą, kuriame reglamentuojamas ir (seksualinis) priekabiavimas, pasitvirtino aštuoni universitetai ir šešios kolegijos. Tik Šiaulių universitetas jį skelbia viešai.

Atskirų procedūrų, nagrinėjančių (seksualinio) priekabiavimo atvejus, Lietuvos aukštosiose mokyklose dažniausiai nėra. Išsamiausiai jos reglamentuojamos Vilniaus universitete. Kolegijų gretose jas turi tik Šiaulių valstybinė kolegija.

Kaip prevencinę veiklą aukštosios mokyklos įvardijo darbuotojų supažindinimą su etikos kodeksu ir darbo vidaus taisyklėmis. Populiari priemonė – teminiai mokymai, seminarai ir apklausos, tačiau šie veiksmai dažnai yra vienkartiniai ir nesistemingi.

Ši aplinkybė sietina su faktu, kad tik trys universitetai ir dvi kolegijos yra paskyrę asmenis, atsakingus už priekabiavimo ir seksualinio priekabiavimo prevenciją.

„Tokios funkcijos delegavimas akademinės etikos komisijoms yra ydinga praktika. Jų darbas – reaguoti į paaiškėjusius atvejus, tad nėra kam vykdyti švietėjiškos ir prevencinės veiklos“, – teigia tarnybos Lygių galimybių integravimo skyriaus patarėjas Mindaugas Kluonis.

Į tarnybos klausimus iš viso atsakė 17 universitetų ir 18 kolegijų. Apklausoje, į kurią buvo įtrauktos visos Lietuvoje veikiančios aukštosios mokyklos, nedalyvavo Klaipėdos valstybinė kolegija, Kolpingo kolegija, Šiaurės Lietuvos kolegija bei Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla.

Pastaruoju metu kaltinimų seksualiniu priekabiavimu, studentų žeminimu ir kitokiu nederamu elgesiu sulaukė dabar jau buvę Vilniaus dailės akademijos dėstytojai – nacionalinės premijos laureatai tapytojas Jonas Gasiūnas bei fotografas Gintautas Trimakas, psichologas Arvydas Liepuonius, taip pat teatro režisierius, nacionalinės premijos laureatas Jonas Vaitkus.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.